Soczewki kontaktowe – jak je właściwie nosić?

Szkła kontaktowe są doskonałą alternatywą dla okularów, jednak błędy popełniane przy ich użytkowaniu mogą odbić się na Twoim zdrowiu. Dowiedz się jak stosować je bezpiecznie.

Za co lubimy soczewki?

Są osoby, które decydują się na szkła z pobudek estetycznych. Przede wszystkim natomiast jest to nieoceniony komfort i wygoda dla każdego, kto wie jak to jest nosić okulary. Skóra pod okularami się poci, szczególnie latem, czasem nawet odparza. Oprawki ześlizgują się z twarzy, a szkła parują gdy zimą wchodzimy do nagrzanego pomieszczenia i nagle przestajemy widzieć cokolwiek.

Noszenie soczewek jest niezwykle praktyczne, lecz należy pamiętać, że ich nieprawidłowe stosowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Często przy zaniedbaniu podstawowych zasad dochodzi do stanu zapalnego rogówki, który w cięższych przypadkach wymaga zabiegu chirurgicznego. Szacuje się, że nawet do 10% przypadków przeszczepu rogówki jest wynikiem niewłaściwego używania soczewek. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z wygody. Soczewki kontaktowe są bezpieczne, pod warunkiem, że prawidłowo dba się o nie i swoje oczy.

Soczewki dla początkujących

Przede wszystkim konieczną jest konsultacja z lekarzem okulistą, który potwierdzi, że nie ma w Twoim przypadku żadnych przeciwwskazań do noszenia kontaktów, a także pomoże dobrać te właściwe. Każde oko jest inne, a nieodpowiednio dobrane szkło może powodować mikrouszkodzenia rogówki. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie ich zakładania, zdejmowania, pielęgnacji, zapytaj od razu na wizycie. Lekarz powinien rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Wskazanym jest, by pierwsza para została założona właśnie w gabinecie, pod okiem specjalisty. Istnieje nawet możliwość otrzymania pierwszej bezpłatnej pary testowej.

O czym pamiętać nosząc soczewki?

Nie wolno nosić ich zbyt długo – dotyczy to zarówno zostawiania szkieł w oku na noc, jak i użytkowania dłuższego niż przewidział to producent. Na rynku istnieją zarówno kontakty jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, jak i roczne. Wszystkie z nich powinny być wyrzucone po tym określonym czasie od momentu otworzenia. Nawet jeśli nie nosiłeś ich codziennie, nie wydłuża to ich żywotności. Zakładając zużyte szkła narażasz się na owrzodzenie rogówki. Nosząc soczewki tygodniowe wymieniaj je zawsze tego samego dnia, np. w poniedziałek, łatwiej będzie Ci zapamiętać kiedy otworzyć kolejne opakowanie. Na ostatnim napisz: „zamów nowe”, by nie okazało się któregoś dnia zaskoczy Cię ich brak. Możesz także korzystać z przypomnień w telefonie lub specjalnych aplikacji.

Po każdym użyciu bezwzględnie należy wyczyścić soczewki – z czasem ta czynność stanie się dla Ciebie odruchem. To bardzo ważne, by soczewki wielokrotnego użytku każdorazowo zostały umyte przeznaczonym do tego płynem dezynfekującym. Nigdy nie należy używać do tego celu wody z kranu, może bowiem posiadać drobne zanieczyszczenia, które nie powinny dostać się do oka. Również pojemnik do przechowywania szkieł powinien być regularnie myty, wietrzony i wymieniany raz w miesiącu.

Higiena rąk – zawsze przed dotknięciem soczewki pamiętaj, by dobrze umyć ręce delikatnym detergentem, który nie pozostawia na skórze tłustego filmu, a następnie osuszyć ręcznikiem, który nie pozostawia pyłku.

Makijaż – nakładaj już po założeniu soczewek. Unikniesz w ten sposób ryzyka, że między okiem, a szkłem znajdzie się jakiś pyłek pudru, czy tuszu do rzęs. Na szczęście jest to bardzo logiczna zasada, bo jednocześnie będziesz lepiej widzieć swoje odbicie w lustrze.

Zwróć uwagę na wygląd soczewki – zawsze, zanim włożysz ją do oka sprawdź, czy jest w idealnym stanie, nie ma pęknięć, nie jest wyszczerbiona. Jeśli tylko zauważysz jakąś nieprawidłowość, od razu wyrzuć ją do kosza.

Sprawdź kształt – by mieć pewność, że soczewka wywinięta jest we właściwą stronę, a nie na lewo, połóż ją na dłoni i przyjrzyj się, czy ma swój naturalny, kulisty kształt.

O ile uszkodzenia rogówki brzmią groźnie, o tyle zasady, które mają Cię przed nimi chronić nie są skomplikowane. Tak naprawdę są to podstawowe czynności, które szybko wejdą Ci w nawyk. Stosuj się do nich, a wówczas noszenie szkieł kontaktowych będzie miało dla Ciebie same zalety.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest