Krew to jeden z najcenniejszych składników w naszym organizmie. Bez krwi człowiek nie może żyć. Niestety wiele osób potrzebuje jej transfuzji w wyniku wypadku lub też z powodu choroby. Na szczęście coraz więcej osób chętnie oddaje swoją krew, aby inni mogli żyć. Ponieważ kwestia oddawania krwi jest coraz bardziej popularna i coraz więcej osób się nią interesuje, warto jest wiedzieć kto może oddać krew i jak przebiega cały proces.
Spis treści
Oddawanie krwi krok po kroku
Oddawanie krwi jest czynnością dobrowolną. Można tego dokonać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa lub podczas różnego rodzaju akcji, w specjalnie przystosowanych do tego punktach (najczęściej są to tzw. krwiobusy). Decydując się oddać krew, przed wyjściem należy zjeść śniadanie. Zawsze należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Gdy idziesz po raz pierwszy zostanie wydana Ci książeczka honorowego krwiodawcy. Podczas każdej wizyty będą wbijane do niej pieczątki informujące o terminie ostatniego oddania krwi. Pomoże to dopilnowania każdego następnego możliwego terminu.
Kiedy będziesz na miejscu należy zostawić wierzchnie okrycie w szatni, ponieważ później będzie ono przeszkadzało i wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia. W zależności od punktu takie kwestionariusze znajdują się w pomieszczeniu tuż przy wejściu lub bezpośrednio w rejestracji. Następnie z wypełnionym kwestionariuszem zgłaszamy się do rejestracji. W następnym pomieszczeniu pobierana jest próbka krwi, w której badany jest przede wszystkim poziom najważniejszych składników w tym głównie hemoglobiny.
Kolejnym punktem jest gabinet lekarski, gdzie lekarz dokonuje badania stanu zdrowia i na podstawie którego razem z kwestionariuszem oraz wynikami krwi decyduje o dopuszczeniu do oddania.
Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie przechodzimy do punktu pobrań. Na miejscu pielęgniarki usadzają nas na fotelu (wybór zależy od tego, z której ręki oddajesz krew) i przygotowują do pobrania krwi. Sam proces zajmuje do 10 minut, a ilość oddanej krwi wynosi 450 ml. Ostatnim punktem jest poczekalnia. Tam należy posiedzieć około 15 minut i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeżeli tak, możemy wracać do domu, jednak przed wyjściem należy odebrać zaświadczenie, które usprawiedliwia nieobecność w pracy lub szkole danego dnia. W domu należy zjeść solidny obiad, dużo odpoczywać i kategorycznie unikać znacznego wysiłku fizycznego.
Zawsze ze strony pacjentów pada pytanie o oddawanie krwi co ile jest możliwe. Mężczyźni mogą oddawać krew co 2 miesiące jednak nie częściej niż 6 razy w ciągu roku. U kobiet te odstępy wynoszą co 3 miesiące i nie częściej jak 4 razy w ciągu roku.
Oddawanie krwi przeciwwskazania
Przeciwwskazań do oddawania krwi jest bardzo dużo. Jednak zastrzeżenia te wiążą się z bezpieczeństwem zarówno dla oddającego jak i dla osoby, której potem ta krew zostanie przetoczona. Dyskwalifikacje dzielimy na czasowe i stałe. Wśród czasowych najważniejsze są m.in.:
- choroby zakaźne,
- toksoplazmoza,
- gruźlica,
- gorączka powyżej 38°C i reumatyczna,
- grypa,
- gorączka Q,
- zapalenie szpiku,
- malaria,
- rzeżączka,
- mononukleoza zakaźna,
- wirus Zika,
- osoby wracające z obszarów, gdzie występuje ryzyko zakażenia: wirusem Zachodnim, wirusem dengi, wirusem chikungunya,
- tatuaż lub przekłucie części ciała,
- zabiegi kosmetyczne, przy których naruszono powłokę skóry,
- szczepienia.
W przypadku dyskwalifikacji całkowitej wśród przyczyn znajdują się m.in.:
- choroby układu krążenia,
- choroby układu nerwowego,
- skłonność do patologicznych krwawień,
- omdlenia i napady drgawkowe,
- choroby układów pokarmowego i oddechowego,
- choroby układu moczowego-płciowego oraz nerek,
- cukrzyca,
- choroby skóry,
- nowotwory,
- choroba Creutzfelda-Jakoba,
- choroby krwi i układu krwionośnego,
- kiła,
- stany podwyższonego ryzyka zarażeniem chorobami typu HIV,
- zaburzenia psychiczne (spowodowane stosowaniem substancji psychoaktywnych)
- reakcja anafilaktyczna.
Oddawanie krwi jest coraz bardziej popularne szczególnie wśród osób młodych. Daje wiele satysfakcji, że można coś zrobić dla innych. Z pewnością wiele jest osób, które bardzo by chciały oddawać krew jednak nie mogą. Należy jednak pamiętać, że wprowadzane obostrzenia wiążą się z bezpieczeństwem zdrowia naszego oraz biorców. Dyskwalifikacji nie wolno brać personalnie. Jeśli chcemy pomagać można to robić na wiele sposób.