Sen a sprawność fizyczna – cztery porady dla aktywnych

Sen a sprawność fizyczna

Odpowiedni sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma również bezpośredni wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Poza tym właściwy sen wpływa na odporność organizmu, witalność i relacje z innymi osobami. Pamiętać o tym powinny w szczególności osoby uprawiające sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Osoby aktywne fizycznie zapewnić powinny sobie przynajmniej siedem godzin snu. Ważna jest jednak nie tylko ilość snu, ale i jego jakość. Jak o to zadbać?

Jak aktywność fizyczna wpływa na sen?

Zapotrzebowanie na sen w dużym stopniu uzależnione jest od wieku. Dzieci potrzebują nawet 12 godzin snu, aby ich organizm właściwie się zregenerował. W przypadku osób dorosłych jest to 8 godzin. Wszystko jednak zależy od intensywności danego dnia. Osoby aktywne fizycznie mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na sen. Warto wiedzieć, że sport bezpośrednio wpływa na jakość snu. Mowa tu przede wszystkim o tym, że ćwiczenia fizyczne wpływają na rozluźnienie mięśni, a to przekłada się na lepszą regenerację organizmu w nocy. Poza tym ćwiczenia takie regulują oddychanie i pozytywnie oddziałują na ukrwienie organizmu. Aktywność fizyczna prowadzi do wydzielania się endorfin i właściwej regulacji temperatury ciała, dzięki czemu o wiele łatwiej jest zasnąć i wejść w głęboką fazę snu (NREM). Dodać trzeba, że regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacnia stawy i kości. To ważne, ponieważ ich ból nierzadko jest przyczyną wybudzania się w nocy ze snu.

jak-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-sen.jpg

Co i kiedy ćwiczyć?

Dzięki aktywności fizycznej można o wiele łatwiej zasnąć. Trzeba jednak respektować kilka zasad. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że pomiędzy ostatnim treningiem a położeniem się do snu minąć powinny przynajmniej dwie godziny. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, rekomenduje się, aby odstęp ten wynosił 5 godzin. Organizm potrzebuje bowiem czasu na to, aby ochłonąć i wyregulować ciśnienie. Jaka aktywność fizyczna najlepiej wpływa na sen? W pierwszej kolejności wskazać trzeba na bieganie. Poza tym świetnie sprawdza się także (najlepiej codzienna) jazda na rowerze, joga czy pilates. Tego typu aktywność fizyczna rozluźnia mięśnie i doskonale dotlenia organizm przed snem. Istotne jest jednak, aby nie przesadzić z intensywnością treningu. Wiedzieć bowiem trzeba, że zbyt duże pobudzenie tlenem może utrudniać zaśnięcie. Osoby aktywne fizycznie zadbać powinny także o właściwe warunki snu. Ważna jest choćby właściwa odpowiedź na pytanie, jaki materac wybrać? Jaki? Najlepiej taki, który po prostu odpowiada Tobie: Twojej budowie ciała, nawykom związanym ze snem oraz, last but not least, poczuciu komfortu.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na komfort snu jest wybór właściwego materaca. Istotna jest tu jego jakość. Warto zatem postawić na produkt renomowanej marki. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny materac? Przede wszystkim postawić należy na produkt posiadający certyfikat jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że materac został dokładnie przetestowany. Oczywiście pamiętać trzeba, że wybrany materac powinien być właściwie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Z tego powodu istotna jest m.in. twardość materaca. Ta dobierana powinna być indywidualnie. Niebagatelną kwestię stanowi także waga użytkownika. W przypadku osób ważących do 80 kg dobrym wyborem będzie miękki materac 90×200. Osoby ważące między 80 a 100 kg postawić powinny na materac twardy. Jeśli zaś chodzi o osoby o wadze powyżej 100 kg, zaleca się wybór materaca najtwardszego. Wybór konkretnego modelu uzależniony powinien być również od stanu zdrowia użytkownika i ewentualnego schorzenia kręgosłupa. W przypadku osób borykających się z problemami kręgosłupa, dobrym wyborem będzie materac z pianką termoelastyczną. Uwagę warto zwrócić choćby na model Hilding Salsa z 7 różnymi strefami twardości. Taki materac to (piętnastoletnia!) gwarancja doskonałego wsparcia kręgosłupa podczas snu.

jak-zadbac-o-zdrowy-sen.jpg

O czym jeszcze pamiętać?

Jak wspomniano, jednym z kluczowych czynników mających wpływ na jakość snu jest odpowiednio dobrany materac. Nie można jednak zapomnieć o innych elementach, takich jak choćby kołdra. To bez wątpienia jeden z podstawowych elementów wyposażenia sypialni. Jej wybór nie może być jednak przypadkowy – kluczowym parametrem jest tutaj rodzaj wypełnienia: syntetyczne bądź naturalne. Dobrej jakości kołdra powinna zapewniać śpiącym odpowiednią temperaturę w trakcie snu. Istotne jest zatem, aby cechowała się właściwymi parametrami. Te oczywiście dopierane powinny być pod kątem indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Nie bez znaczenia jest również pora roku. Wspomnieć trzeba jeszcze o poduszce. Ważny przy jej wyborze jest materiał wykonania – poduszka termoelastyczna to znakomity wybór. Model ten cechuje się zmianą swojej twardości pod wpływem temperatury. Dzięki temu znakomicie dopasowuje się do kształtu głowy i karku.

Materiał promocyjny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest