Refleksologia – jak przebiega, przeciwwskazania, skutki, zalety

Refleksologia jest to metoda diagnozowania i leczenia dolegliwości za pomocą uciskania punktów, które nazywane są refleksami i znajdują się na naszych stopach, ale również dłoniach i twarzy. Wywodzi się ze wschodu i coraz częściej spotykamy zabieg z zastosowaniem refleksologii w salonach i klinikach kosmetycznych.

Przebieg zabiegu refleksologii

Najbardziej skutecznym zabiegiem pod kątem leczniczym jest zabieg refleksologii stóp. Podczas zabiegu, refleksolog z użyciem kciuka i palców przechodzi przez cały obszar danej partii, punkt po punkcie. W przypadku zdrowego organizmu stopa wygląda tak samo na całej swojej powierzchni, a także nie odczuje żadnych bolesnych odczuć. Natomiast jeśli na stopie znajdują się przebarwienia lub innego rodzaju zmiany wizualne oraz występują rejony które sprawiają ból oznacza to, że dany organ może być objęty chorobą. Każdy punkt odpowiada za inny narząd znajdujący się w naszym organizmie. Zabieg zazwyczaj trwa godzinę i rozpoczyna się od rozluźnienia stopy. Następnie wykonana zostaje praca na receptorach, która jest najdłuższym etapem podczas całej wizyty. Na zakończenie masaż relaksacyjny z wykorzystaniem olejków. Zabieg powinien być wykonany w serii, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.

Refleksologia dłoni również ma działanie lecznicze, jednak jej dużą zaletą jest to, że możemy ją wykonywać samodzielnie, w domu. Oczywiście nie zastąpi to profesjonalnego zabiegu, jednak możemy go wspomóc a czasami samodzielne uciskanie może wyleczyć nas z prostych dolegliwości jak np. ból głowy. Na początek warto jednak wykonać przynajmniej jeden zabieg u refleksologa, aby nauczyć się które punkty na dłoniach uciskać.

Refleksologia twarzy to zabieg, który ma na celu bardziej rozluźnienie, odstresowanie i przywrócenie równowagi emocjonalnej niż leczenie. Można jednak wyczuć napięte miejsca na twarzy, które mają odwzorowanie z dolegliwościami po danej stronie ciała. Refleksolog rozluźnia je i stopniowo odblokowuje.

Przeciwwskazania do zabiegu refleksologii

  • stany ostre wymagające leczenia operacyjnego
  • stany bezpośrednio przed i po zabiegach chirurgicznych
  • pacjenci przed i po przeszczepach narządów
  • świeże rany
  • stany pourazowe ( np.złamania)
  • zapalenie żył / zakrzepica żył / ostre stany zapalne
  • ciężkie choroby zakaźne
  • chłoniak
  • ciąża zagrożona
  • grzybica stóp w przypadku refleksologii stóp

Zalety zabiegu refleksologii

Efekty polegają ogólnie na wywołaniu procesu samoleczenia. Często zabieg jest w stanie wyleczyć takie dolegliwości jak: zaparcia, migreny, nadpobudliwość, stres, napięcie nerwowe, ból, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, alergie, zmniejszona odporność.
Refleksologia ma duży wpływ na poprawę jakości naszego życia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Refleksologia opinie

Zabieg cieszy się dużym powodzeniem wśród ludzi. Wielu osobom pomógł i zdecydowanie jest polecany na forach internetowych. Refleksologia na pewno nie zaszkodzi, więc warto spróbować i zobaczyć czy sprawdzi się również u nas. W internecie można znaleźć mapy receptorów na poszczególnych partiach, więc refleksoterapię można wypróbować na początku samodzielnie w domu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest