Pory są otworami mieszków włosowych i służą jako ujście gruczołów łojowych. Duże lub rozszerzone pory są bardziej widoczne. Występują zwykle na skórze tłustej lub starzejącej się i powstają wskutek nieprawidłowego działania skóry.
Spis treści
Pory jakie są przyczyny ich rozszerzenia?
Najczęściej o wielkości i widoczności porów decydują geny. Jednak istnieje wiele zewnętrznych czynników powodujących nieestetyczny wygląd naszej skóry. Problem przeważnie dotyka kobiet z cerą mieszaną, gdzie pory uwidaczniają się w tzw. strefie T, zaś u posiadaczek skóry tłustej, pory mogą być widoczne nawet na powierzchni całej twarzy. W takich przypadkach w porach zalegać zaczyna nadmiar łoju. To z kolei staje się przyczyną świecenia się skóry i powstawania zaskórników, które całkowicie blokują ujścia porów. Osadzający się wokół porów łój i zanieczyszczenia sprawiają, że skóra wokół nich grubieje.
Dużo kontaktu ze słońcem również powoduje blokowanie się ujść gruczołów łojowych. Kiedy się opalamy, warstwa rogowa naskórka pogrubia się, a cera staje się ziemista, szorstka i nieelastyczna .
Paradoksalnie makijaż zamiast ukrywać niedoskonałości, może nawet powodować powiększanie się porów, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zmyty. Makijaż lubi także osadzać się w porach i wokół nich, co niestety jedynie podkreśla niedoskonałości cery. Przede wszystkim jednak kosmetyki są magnesem dla martwych komórek skóry i innych zanieczyszczeń, powodując, że dosłownie rozświetlają zaskórniki i szerokie pory.
W miarę starzenia się skóry gruczoły łojowe, aktywności odnawiające komórki oraz produkcja kolagenu i elastyny się zmniejszają, tym samym zwiększając widoczność porów.
Jak zapobiegać rozszerzaniu się porów?
Chociaż nie można zmienić genów i całkowicie usunąć efektu rozszerzonych porów, można zminimalizować ich widoczność.
Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Dokładnie usuwaj kosmetyki przed spaniem. Starannie oczyszczaj skórę – nie przesadzając z nadmiernym szorowaniem – i pamiętaj o stosowaniu żelów i pianek przeznaczonych dla twojej cery. Po umyciu przemyj twarz tonikiem, po czym wklep skoncentrowany krem odżywczo-nawilżający. Nawilżenie jest niezbędne do odżywienia skóry i stymulacji odnowy komórkowej. Użyj balsamu odpowiedniego dla danego typu skóry.
Raz w tygodniu wykonaj peeling, aby złuszczyć martwy naskórek, który często blokuje nasze pory. Ponadto taki mini zabieg pobudzi krążenie i dotleni skórę.
Jak sobie radzić z rozszerzonymi porami?
Podobnie jak w przypadku profilaktyki, najlepszym sposobem na rozszerzone pory jest właściwe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Regularne mycie twarzy jest doskonałym rozwiązaniem dla porowatej skóry, dzięki czemu skóra staje się napięta, a pory mniej widocznie. Używaj naturalnych kosmetyków, które mają na celu odblokowanie i zwężenie szerokich porów.