Prosaki – czym są i jak je usunąć domowymi sposobami?

Zdarza się, że czasami na naszej twarzy pojawiają się dziwne białe grudki, przypominające trądzik. Są uciążliwe i mimo swojego małego rozmiaru, nie wyglądają estetycznie. Pytanie jak się ich pozbyć ? W tym poście znajdziecie odpowiedź i raz na zawsze rozstaniecie się z prosakami.

Prosaki – czym są i jak powstają?

Prosaki to cysty, które powstają w wyniku zaczopowania ujścia gruczołów łojowych, w których zalega masa rogowo-łojowa. Drobne grudki, wystające ponad powierzchnię skóry, często mocniej widoczne pod światło. Mają kolor biały, żółtawy lub zlewający się z kolorem naszej cery i głównie występujące to prosaki na twarzy. Szczególnie spotykamy prosaki na powiece oraz prosaki pod oczami. Przypominają swoim wyglądem trądzik, ale łatwo można to odróżnić, ponieważ prosaków nie jesteśmy w stanie wycisnąć. Nie są szkodliwe, nie zagrażają naszej skóry, a także nie są w żaden sposób zakaźne. Ich występowanie ma podłoże genetyczne i niestety często powracają.

Jak się pozbyć prosaków ?

Należy zachować szczególną ostrożność podczas samodzielnego usuwania zmian. Zwłaszcza jeśli są to prosaki na powiece lub prosaki pod oczami. Najlepszym sposobem będzie wizyta u kosmetyczki lub dermatologa.

Usuwanie prosaków u kosmetyczki

  1. Pierwszym i najczęściej wykonywanym sposobem jest usuwanie za pomocą igły. Kosmetyczka używając sterylnej igły, nakłuwa grudkę pod odpowiednim kątem, po czym delikatnie usuwa zawartość.Cena zabiegu jest niewielka, dlatego warto z niego skorzystać, nie ryzykując samodzielnie w domu.
  2. Drugim sposobem są wszelkiego rodzaju peelingi. Mowa tu mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnym oraz kwasach. Oczywiście każdy z nich należy wykonać w seriach, aby zauważyć efekty.
  3. Kolejną metodą jest elektrokoagulacja, czyli bezinwazyjne usuwanie prosaków wykorzystujące prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości.

Domowe sposoby usuwania prosaków

  1. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja, ponieważ prosaki lubią powracać nawet po ich całkowitym usunięciu. Dlatego warto zadbać o cerę, na przykład nie zapychając jej kosmetykami komedogennymi, czyli takimi, które nie zatykają porów. Przykładowo, szkodliwe są kremy które zawierają parafinę lub bazy pod makijaż z silikonami. Dodatkowo stosowanie peelingów, przynajmniej raz w tygodniu.
  2. Warto także zaopatrzyć się w kremy z kwasami – glikolowy, migdałowy lub laktobionowy. Jest to sposób przy którym trzeba pamiętać o codziennej ochronie przed słońcem, stosując kremy z filtrem.
  3. Kolejna metoda to regularne używanie olejku rycynowego. Jest to czasochłonny proces ale przynosi efekty. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość na prosaka i zaczekać aż się wchłonie. Stosować codziennie i po kilku miesiącach powinniśmy zauważyć efekty.
  4. Skuteczna jest również kąpiel parowa lub po prostu sauna, która otwiera pory i pozwala oczyścić z toksyn.

Jak widać sposobów na pozbycie się tych niechcianych grudek jest wiele, ale najlepszą metodą jest wizyta w salonie kosmetycznym lub u dermatologa. Proces usunięcia prosaków jest szybki i niedrogi, a gładką cera możemy cieszyć się przez długi czas.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest