Pleśń czyli groźne zatrucie organizmu. Objawy, przyczyny i leczenie

Mikotoksykoza, czyli groźne zatrucie organizmu toksynami pleśni to poważne schorzenie, które może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, a nawet doprowadzić do śmierci. Z tego względu należy wystrzegać się kontaktu z pleśnią.

Pleśń – jakie są jej źródła?

Do źródeł pleśni można zaliczyć między innymi zepsute produkty spożywcze, na których rozwinął się charakterystyczny biały nalot, wilgotne budynki, w których pleśń rozwinęła się na ścianach, pod tapetami lub wykładzinami podłogowymi, żywność zanieczyszczoną pleśnią w wyniku niewłaściwego jej przechowywania lub podczas jej produkcji, a także mięso, jajka, mleko i produkty mleczne pochodzące od zwierząt, które były karmione paszą zanieczyszczoną pleśnią.

Jak dochodzi do zatrucia organizmu pleśnią?

Do zatrucia może dojść poprzez spożycie zainfekowanej żywności lub w wyniku dostania się przez drogi oddechowe toksycznych mikotoksyn, które pleśń wytwarza. Szczególnie narażone na groźne dla organizmu zatrucie pleśnią są osoby pracujące przy produkcji żywności, często przebywające w pomieszczeniach gdzie rozwinęła się pleśń lub na przykład pracownicy bibliotek, archiwów, czy muzeów, gdyż stare zbiory również mogą być nią zainfekowane.

Jakie daje objawy zatrucie pleśnią?

  • biegunkę
  • bóle brzucha
  • wymioty
  • uczucie ciągłego zmęczenia
  • obniżoną odporność organizmu
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zawroty głowy
  • problemy z oddychaniem
  • bóle i sztywność stawów
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją
  • utratę przytomności

Oprócz zatrucia organizmu, pleśń może przyczynić się również do rozwoju chorób nowotworowych, alergii, uszkodzenia nerek i wątroby, poronień, zaburzeń płodności, uszkodzenia układu nerwowego i oddechowego oraz powstania choroby wrzodowej.

Jak uchronić się przed zatruciem?

Najważniejszą zasadą jest niespożywanie żywności na której rozwinęła się pleśń. Jeśli zauważysz, że na produkcie spożywczym powstał biały nalot – pod żadnym pozorem go nie jedz! Podstawowym błędem jest także usunięcie części zakażonej pleśnią i spożycie reszty. Wiele osób uważa, że dzięki temu pozbywa się szkodliwego grzyba, a to nieprawda. Mimo, że pleśń została usunięta i nie widać jej gołym okiem, to jej toksyny zajęły już cały produkt. Również jeśli w swoim domu zauważysz rozwiniętego na ścianach, fugach czy kafelkach grzyba, to reaguj. Jest wiele specyfików, które skutecznie pozwalają na pozbycie się pleśni z takich miejsc. Tylko ostrożność jest w stanie uchronić cię przed groźnym zatruciem organizmu pleśnią.

Mikotoksyny – leczenie zatrucia

Najlepszym sposobem na zatrucie się pleśnią jest węgiel aktywny, który stosuje się jako środek uniwersalny na zatrucia. Jeśli dojście do bezpośredniego kontaktu ważne jest, aby pamiętać o przepłukaniu przez 20 minut spojówek wodą. Niestety są to działania profilaktyczne, żadne nie daje 100% ochrony. Zatrucie wymaga hospitalizacji i stałej kontroli lekarza. W przypadku zatrucia przewlekłego często nie dochodzi do wykrycia przyczyny, jedynie leczone są symptomy. Ostre zatrucie może skutkować śmiercią.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest