Jazda na rowerze stacjonarnym – sprawdź ile kalorii spalisz

Rower stacjonarny to jeden z najbardziej znanych i popularnych sprzętów do ćwiczeń. Wystarczy mieć w domu trochę wolnego miejsca, aby wstawić rower stacjonarny, dzięki któremu można spalić wiele kalorii, popracować nad mięśniami nóg, ud, pośladków i brzucha oraz poprawić kondycję.

Jazda na rowerze stacjonarnym – jakie efekty za sobą niesie?

Jeśli jazda na rowerze stacjonarnym ma być formą ćwiczeń odchudzających, należy je odpowiednio wykonywać. Nie wystarczy samo pedałowanie w dowolnym czasie i tempie. Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, muszą być odpowiednio dobrane i zaplanowane. Jeżeli ćwiczymy na siłowni, najlepiej zwrócić się o pomoc do trenera, który pomoże nam opracować odpowiedni plan ćwiczeń, natomiast jeśli ćwiczenia wykonujemy w domu, dobrze trzymać się kilku zasad, które pozwolą szybciej uzyskać upragniony efekt.

  1. Rozgrzewka – nie jest dobrym pomysłem wskoczenie na rower i pedałowanie do utraty tchu, ponieważ takie ćwiczenia nie są dobre dla naszego organizmu i wcale nie pomagają w spalaniu kalorii. Przed rozpoczęciem jazdy należy wykonać ćwiczenia rozciągające, ze szczególnym uwzględnieniem rozciągania mięśni nóg, ud i pośladków. Następnie dobrze jest przez kilka minut powoli popedałować, a po tym przejść do kolejnego punktu.
  2. Trening interwałowy – ten rodzaj treningu polega na stosowaniu na zmianę ćwiczeń łagodnych i ćwiczeń wyczerpujących. Czas trwania poszczególnych typów ćwiczeń jest dosyć krótki i przynosi bardzo dobre efekty odchudzające. W przypadku ćwiczeń na rowerze stacjonarnym, łagodna część powinna być pedałowaniem w wolnym tempie, a część wyczerpująca szybkim pedałowaniem z odpowiednim obciążeniem.
  3. Rozluźnienie mięśni po ćwiczeniach – niezależnie od tego na jaką formę ćwiczeń na rowerze stacjonarnym się zdecydujemy, ważne jest rozluźnienie mięśni po skończonym treningu.
  4. Odpowiednia dieta – żadne ćwiczenia nie przyniosą wymarzonego efektu bez odpowiedniej diety. Szczególnie ważne jest picie dużej ilości wody (około dwóch litrów dziennie) i spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie.

Ilość spalonych kalorii jest zależna od wielu czynników, m.in. od wagi, płci i intensywności ćwiczeń. Jednak ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, szczególnie te odpowiednio dobrane, pozwalają spalić nawet do pięciuset kalorii w ciągu godziny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest