Czekolada- fakty i mity

Czekolada- wróg numer jeden każdej diety. Obecnie świat dzieli się na dwa typy: pierwszy uważa,że czekolada jest główną przyczyną nadmiernych kilogramów. Zwolennicy czekolady twierdzą, że pomaga skupić uwagę i rozładowuje stres przed ważnym egzaminem czy spotkaniem. A jak jest naprawdę? Oto fakty i mity o czekoladzie.

Fakty na temat czekolady

  • poprawia samopoczucie i humor; to głównie za sprawą seratoniny, dzięki której czujesz się uspokojona i odprężona. Czekolada poprawia też humor, nic więc dziwnego, że to właśnie po nią sięgasz, kiedy jesteś zestresowana.
  • Nie wnosi nic pożytecznego do jadłospisu; no niestety, czekolada to źródło kalorii, przez które musisz biegać równym tempem przez 1.5 godziny. Ma 550 kalorii, czyli tyle ile 15 jabłek.
  • Wypij czekoladę; ma mniej kalorii niż ta w tabliczce. Możesz więc śmiało zastąpić pitną czekoladą podwieczorek.
    Niezastąpiona w stresowych sytuacjach; czekolada uspokoi nawet przed trudnym egzaminem.To także źródło magnezu, które w stresowej sytuacji jest Ci przecież potrzebne. Nie warto odmawiać sobie w takiej chwili czekolady.
  • Lepiej podawać ją dzieciom; kiedy dziecko zje kawałek czekolady będzie bardziej ”zamulone” i dłużej najedzone niż po zjedzeniu cukierka. Należy jednak pamiętać, żeby nie podawać dzieciom czekolady codziennie. Dzieci, którym słodycze są podawane codziennie, zapominają, że istnieje inne jedzenie i dopominają się słodkiego.

Mity na temat czekolady

  • ” Biały nalot na czekoladzie?”- pewnie spleśniała!; okazuje się, że nic podobnego! Taka czekolada jest jak najbardziej do zjedzenia, biały nalot oznacza, że zrobiono ją z ziarna kakaowego innej, gorszej jakości lub po prostu za długo przeleżała w sklepie. Śmiało możesz dodać ją jako polewę.
  • Produkt light; powtórzmy to jeszcze raz: napis light na opakowaniu nic nie znaczy! Chociaż nie, znaczy to mniej więcej tyle, że do produkcji takiej czekolady zamiast cukru użyto słodzika i mogą ją bezpiecznie jeść osoby z cukrzycą. W niej nadal znajduje się tłuszcz!
  • Biała czekolada= mniej kaloryczna; nic bardziej mylnego. A wręcz odwrotnie to biała ma więcej kalorii niż ciemna, więc jeśli się odchudzasz a potrzebujesz odstresowania, sięgnij po bąbelkowaną. Waży ona zdecydowanie mniej niż 100 gram a co za tym idzie ma mniej kalorii.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest