5 domowych sposobów na oczyszczanie jelita grubego

Coraz powszechniej wiadomo, że zanieczyszczone jelita są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości – od zaparć po ogólne złe samopoczucie i brak energii. To wszystko dlatego, że okrężnica – przedostatnia część przewodu pokarmowego jest w naszym organizmie odpowiedzialna za wchłanianie wody, soli mineralnych, a także dużej części substancji odżywczych z niestrawionego pokarmu.

Czasem jednak, wskutek zalegających w jelicie grubym toksyn, okrężnica nie działa prawidłowo i, zamiast eliminować toksyny, zaczyna je wchłaniać. Ten problem, choć wygląda na skomplikowany, jest bardzo powszechny. Wiele osób skarży się bowiem na bóle głowy, zaparcia, wzdęcia, ogólny brak energii i nie może podać konkretnej przyczyny tych objawów. Warto w takiej sytuacji przeanalizować nasz jadłospis i zdecydować się na domową kurację oczyszczającą jelita.

Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na takie oczyszczanie

1. Po prostu – woda

Choć ta metoda wydaje się oczywista, często zapominamy o zbawiennym wpływie odpowiedniego nawodnienia na nasz organizm. Gdy chcemy oczyścić jelita z toksyn, powinniśmy pić ok. 10-12 szklanek wody dziennie.

2. Sok jabłkowy

Również sok jabłkowy ma właściwości oczyszczające. Należy każdy dzień zaczynać od szklanki soku jabłkowego, a następnie, po półgodzinnej przerwie, wypić – również na czczo – szklankę wody. Tym sposobem pobudzimy jelita do pracy i znacznie przyspieszymy przemianę materii.

3. Soki warzywne

Kolejna popularna metoda na pozbycie się toksyn. Kilkudniowy detoks oparty na warzywnych i owocowych sokach, bez przyjmowania pokarmów stałych, może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Pamiętajmy jednak o tym, aby soki były przygotowane samodzielnie, nie kupione w gotowych kartonach (te zawierają wiele substancji chemicznych).

4. Sól morska

Również sól morska ma działanie oczyszczające. Pół łyżeczki soli należy zmieszać ze szklanką ciepłej wody i pić codziennie przed śniadaniem. Dla smaku do tak przygotowanej mieszanki dodać można sok z cytryny.

5. Imbir

Ta powszechnie dostępna przyprawa może znacznie wpłynąć na oczyszczanie jelit
z zalegających resztek pokarmów. Wystarczy zmieszać łyżeczkę imbiru z ¼ szklanki soku
z cytryny i gotową mieszaninę rozpuścić w półlitrowym dzbanku wody. Pić najlepiej dwa, trzy razy w ciągu dnia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest