Tran to tłuszcz, który jest otrzymywany z wątroby dorsza atlantyckiego albo z innych ryb z rodziny dorszowatych. Dorsz żyjący w zimnych wodach dostosował się do otoczenia, gromadząc w swoich tkankach duże ilości różnych składników odżywczych. Jednak oprócz swych wartości odżywczych, tran z dorsza ma tez nieprzyjemny zapach i smak, który zniechęca większość osób do przyjmowania tranu z dorsza. Tymczasem warto się przyjrzeć właściwościom tranu.
Spis treści
Tran – skąd się wziął? Czy warto go stosować?
W Norwegii tran produkuje się od tysiąca lat. W przeszłości garbowano tranem skórę, konserwowano ściany domów, które były wystawione na działanie wiatru, a także stosowano go w lampkach oliwnych. Jego zdrowotne właściwości odkryte zostały później. W XVII wieku odkryto iż tran ma pozytywny wpływ na zdrowie, a wielu lekarzy rekomendowało stosowanie tranu w krzywicy i reumatyzmie. Sposób wytwarzania tranu spowodował, że jego zapach oraz smak nie był przyjemny i z tego powodu wiele osób nie chciało go pić.
Właściwości odżywcze tranu
Tran zawiera duże ilości witaminy A, która jako witamina „kobiecą” wpływa przede wszystkim na cerę:
- niszcząc wolne rodniki, powodujące zanieczyszczenie skóry;
- pobudzając produkcję kolagenu,
- opóźniając procesy starzenia
- pozytywnie wpływając na zapobieganie zmarszczkom3;
- wyrównując przebarwienia na skórze;
- pomagając w leczeniu zmian trądzikowych;
- poprawiając kondycję skóry ,
- łagodząc zmiany skórne po nadmiernym opalaniu;
- wzmacniając strukturę rogową skóry, która staje się odporniejsza.
Tran ma również dużo witaminy D, która wspomaga pracę mózgu, oraz reguluje funkcjonowanie układu krążenia i wzmacnia ludzki organizm w okresie jesienno-zimowych zachorowań. Ułatwia też przyswajanie fosforu i wapnia. W związku z tym wzmacnia też kości i zęby4. Dlatego witamina D jest bardzo ważna dla dzieci w okresie rozwojowym.