Ból pięty bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie, najczęściej pojawia się podczas chodzenia. Bólu nie wolno lekceważyć, ponieważ może być przyczyną różnych schorzeń. Jednym z nich jest ostroga piętowa.
Spis treści
Ból pięty-o czym może świadczyć?
Ból pięty może być spowodowany różnymi schorzeniami. Przykładowo, możliwe jest, że ból wywołany jest przez stan zapalny, który często umiejscawia się w miejscu połączenia kości ze strukturą, która rozciąga się podczas chodzenia. Stan zapalny pięty może dawać o sobie znać, gdy nosimy za ciasne obuwie lub gdy stopa jest przeciążona. Inną przyczyną bólu pięty może być uraz stopy, który często pojawia się u osób cierpiących na nadwagę, ponieważ łuk stopy się spłaszcza, a rozcięgno musi jeszcze bardziej się naciągnąć. Jeżeli stan zapalny pięty utrzymuje się przez dłuższy czas, może to wywołać schorzenie nazywane ostrogą piętową. Innymi słowy, jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego, które powstaje na skutek zmian zwyrodnieniowych. Tworzy się wtedy narośl, która podrażnia rozcięgno piętowe i wywołuje przewlekły stan zapalny. Początkowo ból pojawia się tylko w czasie chodzenia, jednak z czasem dokucza również podczas siedzenie czy leżenia.
Przyczyny bólu pięty
Ostrogi piętowe to schorzenia, które bardzo często stanowią przyczynę bólu w pięcie. Najczęściej dotykają osób, które uprawiają obciążające sporty, takie jak siatkówka, bieganie lub tenis. Ponadto, ostroga piętowa może pojawić się u osób, które cierpią na wady postawy, na przykład koślawe kolana. Na występowanie tego schorzenia mają również wpływ nadwaga, płaskostopie oraz praca stojąca. Płaskostopie spowodowane jest wadami wrodzonymi, nadmiernym obciążeniem stóp lub nadwagą. W efekcie stopa całkowicie przylega do podłoża, jest mniej wytrzymała i mniej elastyczna. Niewygodne, zbyt ciasne obuwie także może stanowić przyczynę ostrogi piętowej, tak samo jak noszenie zbyt wysokich obcasów. Ostrogi piętowe to jednak nie jedyne choroby, które powodują ból pięty. Może być on spowodowany stłuczeniem lub złamaniem kości piętowej, które najczęściej wynikają z upadku z wysokości. Innym schorzeniem jest choroba Haglunda, czyli martwica guza piętowego. Powoduje ona niedokrwienie oraz deformację guza piętowego na skutek zatorów, zakrzepów lub urazów. Ból pięty może być również wywołany przez rwę kulszową, która powoduje uciskanie nerwu odpowiedzialnego za czucie w dolnych kończynach, a także przez dyskopatię, czyli uraz krążka międzykręgowego.
Leczenie bólu pięty
Ze względu na to, że ból pięty w wielu przypadkach spowodowany jest ostrogą piętową, najczęściej wyszukiwaną frazą jest „ostroga piętowa leczenie”. Pierwszym krokiem w leczeniu ostrogi piętowej powinna być wizyta u lekarza, ponieważ domowe sposoby nie przyniosą rezultatów. Stosowanie wkładek żelowych lub okładów mogą na jakiś czas uśmierzyć ból, jednak nie zlikwiduje źródła jego powstawania. Ostroga piętowa zazwyczaj leczona jest farmakologicznie, przy pomocy przeciwzapalnych, niesterydowych leków. Jeżeli ból nie jest zaawansowany, można wstrzykiwać leki do bolącego miejsca. W przypadku ciężkiego stanu zapalnego polecany jest masaż przy użyciu zimnego kompresu, a także stosowanie leczniczych wkładek. Zazwyczaj pacjent uczęszcza na rehabilitację, podczas której poddawany jest masażom lub fali uderzeniowej. W sytuacji, gdy ani rehabilitacja, ani leki nie przynoszą efektów, konieczna jest operacja polegająca na usunięciu wyrośli kostnej lub nacięciu rozcięgna podeszwowego w obszarze guza piętowego. Podczas leczenia ostrogi piętowej ważne jest, aby ograniczyć ruch, ponieważ nie należy obciążać stopy. Możliwe jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń, które zalecił rehabilitant, lub ostrożne rozciąganie. Ćwiczenia pomagają zlikwidować ból, trzeba jednak pamiętać, że najlepszą porą na ich wykonywanie jest poranek, ponieważ stopy nie są wtedy jeszcze zmęczone. Ponadto, intensywność ćwiczeń zależy od możliwości danej osoby.
Ostroga piętowa, jako najczęstszy uraz stopy, powoduje dolegliwości bólowe, które nasilają się nie tylko podczas chodzenia, ale też w czasie spoczynku. Leczenie tego schorzenia nie jest łatwe, można mu jednak zapobiegać poprzez noszenie wygodnego obuwia oraz rozpoczęcie leczenia, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy.