Olej z wiesiołka – właściwości, wykorzystanie oraz efekty

Bywa nazywany „świecą nocy” (ze względu na piękne, żółte kwiaty otwierające się dopiero po zachodzie słońca). Choć równie dobrze do wiesiołka – bo o nim mowa – pasuje inny „przydomek”. A mianowicie – „recepta na zdrowie”. Skąd taki wniosek? Sprawdźcie sami!

Olej z wiesiołka właściwości i skład

Wspomniana roślina budzi obecnie coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród zwykłych „zjadaczy chleba”, ale również specjalistów (lekarzy, farmakologów, kosmetologów, etc.). Dlaczego tak się dzieje? Powodów z całą pewnością nie brakuje. Na pierwszy plan wysuwa się jednak niezwykły skład. Wiesiołek, a dokładniej rzecz ujmując olej pozyskiwany z jego nasion, stanowi cenne źródło ważnych dla zdrowia składników odżywczych, takich jak na przykład:

  • kwas linolowy (CLA) i gamma-linolenowy (GLA)
    Wzmacnia ogólną odporność organizmu. Jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu rożnego rodzaju schorzeń układu kostnego (osteoporoza, zapalenie stawów), nerwowego (demencja, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, nadpobudliwość, neuropatia), oddechowego (astma), krążenia (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca). Dodatkowo przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Spowalnia procesy starzenia. Poprawia komfort widzenia. Pomaga w walce z problemem impotencji i ułatwia zajście w ciążę. Łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Hamuje namnażanie się komórek nowotworowych i zapobiega przerzutom.
  • cynk
    Stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi. Pozytywnie wpływa na stan cery. Rozjaśnia przebarwienia. Stymuluje produkcję kolagenu. Spłyca zmarszczki. Przyśpiesza proces gojenia się ran. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Okazuje się niezwykle skuteczny w leczeniu zmian trądzikowych i grzybiczych.
  • selen, witamina E
    Jest silnym przeciwutleniaczem. Wspomaga pracę tarczycy. Zapobiega przesuszaniu się i wypadaniu włosów. Zwalcza chroniczne zmęczenie. Uczestniczy w przekaźnictwie nerwowym. Poprawia koncentrację. Sprzyja prawidłowemu rozwojowi płodu w łonie matki.
  • magnez, wapń
    Stanowi podstawowy budulec kości i zębów. Reguluje poziom glukozy we krwi. Przeciwdziała niekontrolowanym skurczom mięśni. Zmniejsza napięcie. Uspokaja i łagodzi stres.

Olej z wiesiołka – jak go stosować?

Olej z wiesiołka zachowuje swoje prozdrowotne właściwości wyłącznie przy tłoczeniu na zimno. Co to oznacza w praktyce? Opisywany produkt nie nadaje się do podgrzewania czy smażenia potraw, ale doskonale sprawdza się w roli dresingu do sałatek albo dodatku do koktajli warzywno-owocowych. Warto podkreślić, że wykorzystuje się go nie tylko w kuchni, lecz także przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Służy do wytwarzania kremów i maści. Na współczesnym rynku znajdziemy również olej wiesiołkowy w… kapsułkach. Zazwyczaj wystarczą 1-2 tabletki lub 1-2 łyżki (w przypadku postaci płynnej), by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Cena preparatu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od dostawcy.

Olej z wiesiołka – czy wszyscy mogą go stosować?

Niekoniecznie. Olej z wiesiołka nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią, dzieci poniżej dwunastego roku życia, a także osób przygotowujące się do zabiegów operacyjnych. Poza tym nie należy łączyć go z antykoagulantami, fenotiazynami i lekami przeciwpyłkowymi.

Olej z wiesiołka cena warta zapłaty?

Nasuwa się pytanie: czy warto inwestować w olej z wiesiołka? Jak najbardziej. Przyjmowanie rzeczonego preparatu niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Poprawia ogólną wydolność organizmu i pozwala uzupełnić niedobory istotnych składników odżywczych. Należy jednak stosować go „z głową” i przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu, bez dostępu światła słonecznego, by nie stracił swoich drogocennych właściwości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest