Spożywanie cukru od dawien dawna powiązane jest z licznymi chorobami przewlekłymi, takimi jak otyłość, cukrzyca czy schorzenia sercowo-naczyniowe. Badania potwierdzają, że cukier jest tak samo uzależniający jak kokaina, różni się od niej jedynie tym, że szkody wyrządza po długim okresie “stosowania”.
Spis treści
Czym jest uzależnienie od cukru?
Jedna łyżeczka cukru to tylko 16 kcal. Niestety nie posiada on żadnych wartości odżywczych, dlatego w ciągu dnia należy spożywać nie więcej niż 6 łyżeczek cukru. Cukier występuje wszędzie, często ukryty pod innymi nazwami np. fruktoza, glukoza. Uzależnienie od cukru to problem dotykający głównie ludzi młodych, którzy nawet nie zdają sobie sprawy z nałogu. Cukier potrafi uzależnić tak samo jak alkohol, nikotyna czy narkotyki. Zgodnie z badaniami okazuje się bowiem, że cukier oddziałuje na organizm w sposób analogiczny do innych używek. Osoby uzależnione od cukru potrafią zrobić wszystko, aby tylko zjeść coś słodkiego.
Objawy uzależnienia od cukru
- bóle głowy;
- poczucie, iż bez cukru nie dasz rady funkcjonować;
- kompulsywnie myślisz o lubianych słodkościach;
- w sytuacjach stresujących uciekasz się zjadania słodyczy;
- nigdy nie odmawiasz kiedy ktoś częstuję słodyczami;
- objadanie się – bardzo często, pragnąc zrekompensować sobie niedobór lub brak cukru w diecie, zjadamy nadmierne ilości jedzenia mając nadzieję na nasycenie tego “cukrowego głodu”, co jest w rzeczywistości nieskuteczne i w dodatku powoduje rozciągnięcie się żołądka;
- niepokój, drżenie, rozdrażnienie czy zimne poty – z fizjologicznego punktu widzenia świadczą o niskim poziomie cukru we krwi, jednak w przypadku osób regularnie spożywających słodycze stan taki występuje dość często ze względu na szybki wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu słodkiego produktu i tak samo szybkie spadki po równie szybkim wchłonięciu
- cukru przez wątrobę. Prowadzi to do kolejnego apetytu na coś słodkiego;
- sny o słodyczach – brzmi śmiesznie? W rzeczywistości może to być dość frustrujące, tym bardziej jeśli jesteś na detoksie cukrowym. Osoby, które go “odstawiają” bardzo często śnią o spożywaniu słodyczy.
Skutki uzależnienia od słodyczy
- przyrost masy ciała
- zawroty głowy
- zaburzenia pamięci
- pojawienie się różnego rodzaju schorzeń, np. próchnicy zębów, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca
- zakwaszenie organizmu
- szybsze starzenie się organizmu
Jak sobie radzić z uzależnieniem od cukru?
Cukrowy detoks warto rozpocząć od napojów, ograniczając napoje sprzedawane w sklepach ( soki owocowe, napoje gazowane, napoje dla sportowców). To właśnie one posiadają więcej cukru niż wynosi dzienne zapotrzebowanie na cukier. W zastępstwie warto przestawić się na wodę mineralną lub świeże soki.
Druga zasada to ograniczenie słodyczy, które gwałtownie podwyższają poziom cukru we krwi. Wzrost ten jednak szybko spada, co prowadzi do napadów i ataków głodu. Gotowe dania oraz fastfoody to kolejne produkty, które powinny zniknąć z naszej diety. Zawierają one sztuczne substancje, konserwanty oraz barwniki.
Pamiętaj detoks cukrowy należy przeprowadzać małymi krokami. Warto pomyśleć o naturalnych zamiennikach. Uzależnienie od cukru w końcu długodystansowo może doprowadzić do poważnych chorób przewlekłych czy otyłości. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie – “czy jestem w stanie żyć bez cukru?”.