Nerwica – objawy, rodzaje i leczenie

Nerwica, znana również jako zaburzenia lękowe, to, obok depresji, jedno z najpopularniejszych zaburzeń psychiatrycznych XXI wieku. Wyróżnia się wiele typów nerwic w zależności od ich pochodzenia, czasu trwania oraz przebiegu choroby. Najkrócej można scharakteryzować nerwicę jako nieuzasadnione uczucie lęku w czasie wykonywania codziennych, rutynowych czynności. Nie należy tego uczucia bagatelizować, ponieważ nieleczone może doprowadzić do trwałego wykluczenia społecznego jednostki z uwagi na jej odmienność i poczucie dyskomfortu. Jeżeli zatem istnieje podejrzenie, że możemy zdradzać pewne symptomy zaburzeń lękowych lub ktoś z naszych bliskich zachowuje się w ten sposób, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry lub do psychoterapeuty, zwłaszcza, że objawy nerwicy często można pomylić na przykład z chorobami serca, żołądka lub układu nerwowego.

Nerwica lękowa objawy

Lęk, charakteryzowany jako obawa przed sytuacją czysto potencjalną, nie mającą miejsca w chwili obecnej, u osoby cierpiącej na nerwicę może mieć kilka przyczyn. To właśnie uczucie lęku stanowi zasadniczy objaw choroby.

  • Pierwszym z wyżej wspomnianych rodzajów lęku jest lęk somatogenny, czyli związany bezpośrednio z ciałem jednostki. Może pojawić się wówczas gdy jednostka doznała wcześniej jakiegoś urazu lub w jej organizmie doszło do pewnych patologicznych zmian, na przykład w wyniku choroby nowotworowej.
  • Inną przyczynę lęku jednostki mogą stanowić zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Te zaburzenia mogą wynikać z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej chorego, podobnie jak w przypadku depresji.
  • Ostatni jest lęk o podłożu egzogennym (zewnętrznym). W tym wypadku to sygnały, które odbiera cierpiący na nerwicę stanowią dla niego powód do niepokoju.

Nerwica objawy

Oprócz uczucia lęku, który, jak już wiadomo, może mieć różne podłoże, nerwicy towarzyszą inne objawy, które stanowią reakcję na ciągłe uczucie niepokoju u danej jednostki. Do tych objawów zalicza się m.in.:

  1. kołatanie i przyspieszone bicie serca oraz bóle w okolicach klatki piersiowej (określane potocznie jako nerwica serca);
  2. problemy żołądkowe – bóle, wzdęcia itd. (określane potocznie jako nerwica żołądka);
  3. wyczerpujące napięcie mięśni i żuchwy.
    Inne objawy charakterystyczne dla osób znajdujących się w sytuacji stresowej to na przykład: ucisk w gardle, pocenie się, ból głowy, ograniczona zdolność koncentracji, zwiększona skłonność do omdleń.

Osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe dużo ciężej żyje się w społeczeństwie niż jednostkom wolnym od tej przypadłości. Należy jednak pamiętać, że nerwica nie jest chorobą nieuleczalną, dlatego warto podjąć ten wysiłek i poddać się leczeniu. Opieka lekarza psychiatry, kuracja farmakologiczna i stałe wsparcie psychoterapeuty to klucz do wyjścia z choroby. Niestety, zaburzenia lękowe często są mylone z innymi przypadłościami ze względu na towarzyszące nerwicy zaburzenia somatyczne. Nie należy zatem zwlekać, tylko w przypadku jakichkolwiek podejrzeń jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ zanim choroba zostanie właściwie zdiagnozowana, może upłynąć wiele czasu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest