Nalewka malinowa – sprawdź jej właściwości oraz przepisy!

W okresie letnim, czyli pełnym rozkwicie owoców sezonowych, mamy okazję na wykorzystanie ich do różnego rodzaju przetworów. Jednym z nich jest nalewka malinowa, która nie tylko dobrze smakuje, ale ma również wiele właściwości zdrowotnych. Przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach i co najważniejsze, można ją wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Na wódce lub spirytusie- tutaj pełna dowolność.

Nalewka malinowa i jej wpływ na zdrowie

1.Choroby nowotworowe oraz choroby serca:
Dzięki zawartości dużej ilości potasu (151mg/100g), wapnia (25mg/100g) oraz magnezu (22mg/100g) pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zahamować procesy miażdżycowe oraz wzmocnić pracę serca. Natomiast zawartość miedzi i żelaza, pomaga w leczeniu anemii. Z kolei silne antyoksydanty w postaci kwasu elagowego, działają zobojętniająco na reaktywne cząsteczki tlenu, które szkodzą naszemu ciału. Do tego posiadają właściwości przeciwnowotworowe oraz wzmacniają odporność.

2.Ukojenie na żołądek i jelita:
W przypadku problemów żołądkowo-jelitowych skuteczna może okazać się nalewka z dodatkiem liści malin, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają biegunkę oraz hamują rozwój bakterii jelitowych.

3.Lekarstwo na przeziębienie i grypę:
Zawarty w nalewce kwas salicylowy, pobudza gruczoły potowe, a co za tym idzie pomaga ochłodzić organizm i obniżyć temperaturę ciała podczas gorączki. Natomiast kwas jabłkowy i cytrynowy odpowiadają za pozbycie się toksyn z organizmu. Podczas choroby można dodać kilka łyżeczek nalewki do gorącej herbaty i wypić przed snem. Tak sporządzony napój pomoże nam dobrze się wypocić i zmniejszyć dolegliwości grypy.

4.Dla pań na „te dni”:
Malinówka sprawdza się także w łagodzeniu bólów menstruacyjnych- działa rozkurczowo na mięśnie gładkie (m.in. macicę). Dzięki właściwościom uspokajającym, pomaga również kobietom w okresie menopauzy.

Przepis na nalewkę malinową – na wódce czy spirytusie?

Nalewka na spirytusie z dodatkiem liści malin

  • 10g suszu z liści malin
  • 1kg malin
  • 0,5l spirytusu
  • 0,5kg cukru

Wszystkie składniki umieść w dużym słoiku. Zakręć słoik i umieść go w chłodnym miejscu na 6 tygodni. Pamiętaj, aby co kilka dni nim potrząsać, żeby dobrze rozpuścić cukier. Po upływie wskazanego czasu, przecedź nalewkę przez gęstą gazę, aby odfiltrować resztki pozostałych liści i owoców. Rozlej do butelek. Teraz przychodzi kolej na „proces leżakowania”, wymagający cierpliwości, bo powinien trwać około pół roku. Tak przygotowana nalewka pomaga w problemach układu trawiennego oraz łagodzi ból brzucha.

Tradycyjna nalewka na spirytusie

  • 1kg malin
  • 0,5l spirytusu
  • Cukier

Najprostszy i najbardziej tradycyjny przepis. Nie wymaga wielu składników, ani też długiego czasu oczekiwania. Maliny zalej spirytusem i odstaw na około 7 dni. Nie muszą być w ciemnym miejscu. Równie dobrze możesz je zostawić na kuchennym parapecie. Każdego dnia lekko potrząśnij słoikiem, aby owoce równomiernie wchłonęły alkohol. Po upływie tygodnia, spirytus zlej do słoika, a owoce zasyp ok. 40dag cukru. Odczekaj znów kilka dni, aż cukier się rozpuści. Po przefiltrowaniu owoców, otrzymasz gęsty syrop. Połącz go z alkoholem i rozlej do butelek. Czas leżakowania powinien wynieść ok. trzech miesięcy

Nalewka na wódce z cytryną

  • 1kg malin
  • 0,5kg cukru
  • Sok z dużej cytryny
  • 0,7l wódki

Jeśli nie lubicie słodkiego smaku malin, z pomocą przychodzi cytryna, która przełamuje malinową słodkość, nadając jej lekko kwaśny smak. Maliny wsyp do miski i rozgnieć widelcem. Następnie zalej je syropem, ugotowanym ze szklanki wody, soku z cytryny i 0,5kg cukru. Po ok. 12 godzinach odcedź maliny za pomocą gęstej gazy. Płyn uzupełnij wódką. Tak przygotowaną nalewkę rozlej do butelek i odstaw w ciemne miejsce. Im dłużej będzie leżakowała, tym głębszy będzie jej smak. Taki napój idealnie nada się jako dodatek do ciast i deserów.

Nalewka rodem z Wilna

  • 1,2kg bardzo dojrzałych i soczystych malin
  • Wódka

Ten przepis ma swoje korzenie w kuchni wileńskiej i jest znany od wieków. Maliny należy umieścić w słoiku i zalać wódką tak, aby wszystkie przykryć. Odstawić na 24 godziny. Następnie zlać płyn. Owoce wyrzucić. Do wcześniej odlanego alkoholu wsypać taką samą ilość świeżych malin i odstawić na kolejną dobę. Następnego dnia można już przefiltrować owoce, a otrzymaną nalewkę rozlać do butelek i odstawić je do ciemnego miejsca na pół roku.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest