Kiedy za oknem topnieje śnieg cieszymy się z nadchodzących ciepłych dni i rozkwitającej dookoła przyrody. Jednak nie każdy podziela tą radość. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie doskonale znają ten problem. Katar sienny- czym się charakteryzuje i jak go odróżnić od zwykłego kataru?
Spis treści
Katar sienny a nieżyt nosa – jak je rozróżnić?
Głównym czynnikiem, który odróżnia te dwie przypadłości jest przyczyna kataru. Ostry nieżyt nosa, czyli tzw katar, wywoływany jest przez wirusy. Istnieje wysokie ryzyko zakażenia, gdyż rozprzestrzenia się drogą powietrzno – kropelkową. Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny spowodowany jest kontaktem z alergenami, takimi jak pyłki, sierść kota czy kurz, i nie jest zaraźliwy. Cierpi na niego tylko osoba, która ma kontakt z danym alergenem. Katar sienny różni się też od nieżytu nosa wydzieliną, która w przypadku tego drugiego gęstnieje po kilku dniach i zanika, podczas kiedy katar sienny nasila się wraz z intensywnością kontaktu z alergenem. Również czas trwania obydwu nieżytów nosa różni się od siebie. Katar sienny przybiera najczęściej formę sezonową, kiedy w powietrzu nasilają się uczulające pyłki i inne alergeny ( za wyjątkiem alergii na kurz, sierść zwierząt itp.) Zwykły katar może nam doskwierać przez cały rok, niezależnie od sezonu i pory roku.
Katar sienny – objawy i przyczyny
Pierwsze objawy kataru siennego pojawiają się najczęściej od razu po kontakcie z alergenem, najpóźniej do kilku godzin po. Towarzyszy mu obfita, wodnista wydzielina z nosa, która nasila się jeśli kontakt z alergenem jest długi. Wynika to z tego, że błona śluzowa u osób wrażliwych na dany alergen jest bardziej wrażliwa, i organizm próbuje poradzić sobie z nim wydzielając obfitszą ilość śluzu. Zaczerwieniony nos, drapanie w gardle a w przypadku ostrej reakcji na alergen wysypka i świąd skóry to kolejne typowe objawy alergii.
Zaczerwienione, piekące oczy, które łzawią to również objaw alergicznego nieżytu nosa. Podrażnione spojówki reagują gwałtownie na czynnik uczulający co często skutkuje spuchniętymi powiekami. Główną przyczyną kataru siennego są alergeny. Ich występowanie nasila się szczególnie wiosną, kiedy w powietrzu zaczynają pojawiać się pyłki drzew i kwiatów, które mocno uczulają i potrafią niejednokrotnie wywoływać kichanie nawet u osób, które nie są wrażliwe na alergeny.
Niestety są również takie alergeny, które towarzyszą nam przez cały rok. Jest to najbardziej uciążliwy rodzaj alergii, gdyż często bardzo trudno unikać źródeł alergii jak np. kurz. W przypadku alergii pokarmowych, zaliczanych do tych całorocznych, można mieć wpływ na czynniki, które nas uczulają. Wystarczy pamiętać, w jaki sposób alergeny mogą dostać się do organizmu. Niestety trudno uniknąć kataru w przypadku uczulenia na kurz czy sierść zwierząt, bo nigdy nie wiemy czy dany alergen nie występuje w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Okazuje się, że również niektóre leki mogą działać alergizująco. Część czynników uczulających, np. zarodniki grzybów pleśniowych, zależnie od warunków panujących w otoczeniu uczulają w określonych sezonach lub przez rok.
Katar sienny – leczenie
Istnieje wiele sposobów na walkę z katarem siennym. Oczywiście nie da się całkowicie pozbyć wydzieliny z nosa, szczególnie jeśli alergen jest stale w naszym otoczeniu, ale na pewno można złagodzić jego przebieg. Naturalnie najważniejsze jest unikać czynnika, który nas uczula. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, udajmy się do lekarza specjalisty, pod którego kontrolą można poddać się odczulaniu lub próbować leczyć się farmakologicznie. W aptekach istnieje mnóstwo preparatów, zarówno tych na receptę jak i bez, które skutecznie hamują objawy alergii i pomagają udrażniać nos. Są to najczęściej leki antyhistaminowe lub spray do nosa zawierających kortykosteroidy.
Z katarem siennym można walczyć naturalnymi, domowymi sposobami. Podstawą jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie organizmu i powietrza naszym domu. Podrażniona śluzówka potrzebuje wilgoci do prawidłowego funkcjonowania. Picie naparów z mięty czy rumianku nie tylko nawodni organizm, ale również załagodzi objawy, które dokuczają przy takich infekcjach. Pamiętajmy aby dostarczać w pożywieniu jak najwięcej witaminy C.
Warto włączyć do codziennej toalety nosa płukanie solą morską lub fizjologiczną. Jest bardzo bezpieczna i nie podrażnia śluzówek, dając ukojenie i pomagając w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny.
Kolejny krok to inhalacje, które udrażniają drogi oddechowe. Mogą być takie na bazie soli, ale świetnie nadadzą się do tego różne olejki eteryczne. Szczególnie polecane są miętowe, eukaliptusowe, oraz rzadziej stosowane – tymianek i rozmaryn. Lekarze zalecają również częste przebywanie w morskim klimacie, a Ci, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, mogą skorzystać z akupunktury.
Zaprzyjaźnij się z wrogiem
Katar sienny to utrapienie niejednego z nas. Mimo wielu metod na złagodzenie jego objawów, lekarze zgodni są co do jednego – należy unikać uczulających nas alergenów. Ważne jest, aby wiedzieć co nam szkodzi, i w jaki sposób może przedostać się do naszego organizmu. Wszak dokładne poznanie naszego wroga jest najlepszą metodą na skuteczną walkę.