Kaszel suchy oraz kaszel mokry – rodzaje kaszlu, przyczyny, leczenie

Kaszel wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z wydzielin nagromadzonych przez zanieczyszczenia powietrza, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Kaszel może być również oznaką niewydolności serca, krztuśca, zatorowości płucnej, objawem na tle alergicznym lub znajdującego się ciała obcego w organizmie. Jest fizjologicznym mechanizmem obronnym układu oddechowego. Dlatego nigdy nie powinno się go bagatelizować!

Sprawdź rodzaje kaszlu i najczęstsze ich objawy!

Rozpoznanie kaszlu i ustalenie przyczyny tego zjawiska jest ważnym i pierwszym krokiem jaki należałoby zrobić gdy się pojawi. Jest to bardzo istotne, gdyż od tego zależy jakie leczenie powinno się wdrożyć. Wyróżnia się dwa rodzaje:

  1. Suchy kaszel – może świadczyć o podrażnieniu gardła, alergii, astmie, początku infekcji bądź niepożądanym działaniu na pewne czynniki np. zanieczyszczone powietrze, reakcja na jedzenie lub leki. W niektórych przypadkach może również informować o chorobach serca. Najczęściej objawia się:
    -łaskotaniem w gardle
    -uczuciem drapania
    -brakiem produkcji wydzieliny
  2. Mokry kaszel – sygnalizuje przeziębienie, infekcje dróg oddechowych, zapalenie płuc lub oskrzeli i silne zakażenia. Charakteryzuje się:
    -głośnym kaszlem
    -zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych i jej wykrztuszanie (upławy są gęste i lepkie)
    -kaszel przypomina bulgoczący dźwięk

X sprawdzonych sposobów na kaszel suchy i mokry 897x494

Najlepsze domowe sposoby na kaszel!

Dzięki domowym sposobom na kaszel można samemu wspomóc organizm poprzez naturalne środki i metody. Warto je uwzględnić, gdyż pomagają szybciej wrócić do zdrowia i pozbyć się na bardzo długi czas kaszlu.

  • Syrop na kaszel – zakupić można zawsze w aptece. Jednak najlepiej przyrządzić syrop samemu. Cenione z pokolenia na pokolenia są syropy z cebuli i czosnku. Zalecane są również syropy z sosny i syropy antyhistaminowe.
  • Inhalacja na kaszel – na rynku są urządzenia ułatwiające inhalacje i oczyszczanie dróg oddechowych. Można użyć do nich sól fizjologiczną bądź olejki przeznaczone do tego typu działań. Jeśli nie posiada się w domu inhalatora zawsze można użyć tradycyjnego sposobu czyli parówkę z wody. Do miski wlewa się wrzątek, dodaje zioła zdrowotne i pod nakryciem ręcznika – wdycha się opary.
  • Nawilżanie powietrza – najlepiej posiadać w domu nawilżacze powietrza lub specjalne pojemniki nakładane na kaloryfery. Jeśli takich się nie posiada można zawsze zwilżyć ręczniki i położyć je równie na ogrzewacze.
  • Aromaterapia na kaszel – jest formą terapii, która dzięki olejkom naturalnym poprzez przenikanie w drogi oddechowe leczy schorzenia i bóle towarzyszące. Najlepsze olejki eteryczne polecane na kaszel to: anyżowe, cytrynowe, eukaliptusowe, z manuka, z sosny i z drzewa herbacianego.
  • Nawadnianie organizmu – uzupełnianie płynów sprzyja pozytywnie na odkrztuszanie. Dlatego powinno się pamiętać o piciu dużej ilości wody, różnych herbat albo mleka z miodem, które jest doskonałym środkiem na zwalczenie przeziębienia.

Jeśli, żadne domowe sposoby nie skutkują i kaszel się nasila – powinno niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Natomiast warto pamiętać, że na mokry kaszel powinno się stosować środki rozrzedzające wydzielinę, a na kaszel suchy syropy łagodzące odruch wykrztuśny. Zalecane są również preparaty rozkurczowe na oskrzela.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest