Sombre – do jakiej fryzury, u fryzjera czy w domu?

Kilka lat temu włosy ombre weszły z hukiem w świat fryzjerstwa i stały się ogromnym hitem. Trend ma się całkiem dobrze i tego typu koloryzacja nadal jest chętnie wybierana przez wiele kobiet, które lubią zdecydowane i wyraziste fryzury. Ale co z osobami, które nie lubią drastycznych zmian i wolą kolory bardziej stonowane? Tutaj z pomocą przychodzi sombre – subtelne ombre.

Sombre na włosach – czym się wyróżnia?

Wiele celebrytek porzuciło odważne ombre i zdecydowało się na wersję, która daje o wiele delikatniejszy i bardziej naturalny efekt. Uzyskana koloryzacja nie jest tak drastyczna, zmiana jest nieduża, ale robi wielką różnicę!

Sombre to nic innego jak subtelniejsza wersja ombre – stopniowe przejście od ciemniejszego koloru u nasady włosów do jaśniejszego koloru końcówek. Zmiana jest łagodna i bardzo delikatna, co daje efekt włosów rozjaśnionych słońcem.

long bob sombre

Kluczem do osiągnięcia efektu sombre jest przeplatanie refleksów kilka centymetrów poniżej nasady włosów i stopniowe, nierównomierne rozjaśnianie końcówek. Ombre, w przeciwieństwie do sombre, polega na nakładaniu farby na całą szerokość włosów, co sprawia, że kontrast jest o wiele większy. Delikatne refleksy i cienkie pasemka w sombre optycznie dodają fryzurze lekkości. Dobrze wykonana koloryzacja sombre to nie więcej niż jeden ton różnicy pomiędzy nasadą a końcówkami włosów.

Cechy sombre:

 • nadaje naturalny look, czyli złudzenie, że włosy mają jaśniejsze refleksy powstałe pod wpływem promieni słonecznych
 • włosy rozjaśnione od nasady za pomocą pojedynczych pasemek
 • jaśniejsze odcienie są nałożone nierównomiernie, pojawiają się krótsze oraz dłuższe pasemka
 • subtelne przejścia pomiędzy tonami
 • granica pomiędzy odcieniami jest dość płynna, zaczynając się już u nasady włosów

Jakie włosy sprawdzą się w sombre?

 1. Sombre na ciemnych oraz rudych włosach idealnie sprawdzi się pod warunkiem, że różnica pomiędzy naturalnym kolorem a rozjaśnionymi pasemkami oraz końcówkami nie jest zbyt duża. Dlatego częściej brunetki wybierają ombre, ponieważ ich naturalny kolor włosów stworzy większy kontrast z kolorem nałożonym przez fryzjera.
 2. Blond sombre – to najpopularniejsza wersja tej metody koloryzacji, ponieważ pasuje do różnych kolorów włosów.
 3. Czarne włosy to trudniejszy temat, ponieważ sombre na tym kolorze nie zawsze jest udane i pasuje do twarzy. Na początku wymaga bowiem rozjaśnienia poszczególnych pasm włosów, a następnie użycia ciemniejszej farby.

Pamiętaj, aby przed wykonaniem sombre odświeżyć i zadbać o zdrowe włosy. Jeśli są zniszczone i planujesz je rozjaśnić fryzjer może nawet odmówić wykonania zabiegu.

Jak stylizować włosy z efektem sombre?

Po wykonaniu sombre warto poeksperymentować z uczesaniem. Jasne refleksy idealnie prezentują się w lokach oraz falach zrobionych 'na mokro’. Świetnie sprawdzą się wysoko wiązane koki czyli tzw. koński ogon. Pamiętaj, że każdy zabieg koloryzujący wymaga intensywnej pielęgnacji. Dlatego po umyciu włosów przynajmniej 2 razy w tygodniu nakładaj nawilżającą odżywkę lub maskę do włosów. Stosuj także odpowiedni szampon dla włosów farbowanych.

Sombre a jego cena

Cena wykonania sombre uzależniona jest od kilku czynników:

 • fryzjera i jego renomy
 • lokalizacji salonu
 • długości włosów oraz od koloru 'wyjściowego’
 • od efektu jaki chcemy uzyskać

Cena sombre waha się pomiędzy 100 a 300 zł. Oczywiście znajdziemy oferty poniżej 100 zł, szczególnie w małych miastach. Warto jednak mieć na uwadze, że sombre to dość trudna technika, dlatego wymaga wprawy i doświadczenia. Nie sztuką bowiem jest rozjaśnienie włosów, lecz ich odpowiednie przejście, aby wyglądały naturalnie. Efekty rozjaśnienia należy powtarzać raz na 2-3 miesiące.

Sombre gdzie wykonać? W domu czy u fryzjera?

Włosy sombre pasują niemal do każdego cięcia i wyjściowego koloru włosów. Najlepszy efekt jednak dają długie i średniej długości włosy, a krótkie fryzury niestety odpadają. Ten wygląd jest doskonały dla blondynek, gdyż efekt ombre z natury rzeczy jest trudny do uzyskania na bardzo jasnych włosach. Brunetki także powinny wypróbować koloryzacji sombre. Brązowe włosy przeplatane eleganckimi refleksami w kolorze karmelu lub odcieniami wpadającymi w miedź uzyskają wizualny efekt objętości i będą wyglądać naturalnie i stylowo.

Ponieważ sombre polega na nierównomiernym nakładaniu jaśniejszej farby na końcówki za pomocą pasemek, nie zalecamy wykonywać tego w domu. Najlepszy efekt sombre uzyskamy korzystając z koloryzacji w salonie u profesjonalisty. Fryzjer doradzi i dobierze odpowiednie odcienie. Technika wykonania sombre jest dość trudna oraz wymaga sporego doświadczenia oraz znajomości produktów, z których korzystamy. Najważniejsze, aby dodać włosom blasku, ale także i głębi. Wykonując sombre w domu możemy uzyskać efekt płaskich i ciężkich włosów.

Z pewnością zaletą sombre jest uniwersalność tej fryzury, której koloryzacja sprawdzi się prawie u każdego. Dzięki sombre nasze włosy nabiorą objętości, poprzez przeplatanie się kolorów. Dodatkowo jasne pasemka rozświetlają oraz odmładzają twarz. Taka fryzura idealnie sprawdzi się latem w promieniach słońca.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest