Jak rzucić alkohol?Doradzamy jak poradzić sobie z nałogiem

Jednym z najgroźniejszych wrogów zdrowego stylu życia jest alkohol. Oczywiście zażywany sporadycznie i w odpowiednich ilościach nie stanowi bezpośrednio zagrożenia, ale granica pomiędzy umiarem, a alkoholizmem jest niestety cienka. Często zadajemy sobie pytanie: pić czy nie pić?

Jak rzucić alkohol – poznaj sposoby!

Po pierwsze, zawsze warto zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Dobre alkohole z reguły kosztują dużo, szczególnie, jeśli spożywamy je w barach i klubach w centrach miejsc. Należy więc się bardzo dokładnie zastanowić, czy rzeczywiście jesteśmy skłonni przeznaczać, nie raz ogromne sumy na kilka godzin zabawy, której w najgorszym przypadku możemy nawet nie pamiętać. Dobrym sposobem w tym przypadku jest postępowanie podobne, jak przy rzucaniu palenia papierosów. Za każdym razem, gdy chcemy wydać kolejne pieniądze na trunki, zamiast tego wrzucamy je do specjalnie do tego przeznaczonej puszki. Po miesiącu może się okazać, że zaoszczędziliśmy połowę wydawanej przez siebie do tej pory kwoty.

Często przyczyną sięgania po alkohol jest chęć odstresowania się. Żyjemy coraz szybciej i coraz mniej czasu mamy na rozwijanie własnych pasji i na odnalezienie wewnętrznego spokoju. A drink po pracy przecież nikomu nie zaszkodzi… W tej sytuacji warto odkryć zajęcie, które nie tylko przyniesie więcej zadowolenia i spełnienia, ale przede wszystkim sprawi, że zapomnimy o problemach codziennego życia. To udowodnione naukowo, że używki wcale nie pomagają przezwyciężyć stresu, ale wręcz przeciwnie – zaostrzają go.

Może się jednak zdarzyć tak, że to nie napoje, które spożywamy pozwalają nam się zrelaksować, ale towarzystwo, z którym spędzamy czas. Co zrobić w sytuacji, gdy wszyscy nasi znajomi piją na imprezie, a my nie chcemy? Przede wszystkim należy porozmawiać z przyjaciółmi i przekonać ich, by nie namawiali nas na siłę do picia. Po drugie, ważne jest, aby znaleźć napój bezalkoholowy, którego picie sprawia nam przyjemność. Może to być nawet zwykła woda – najważniejsze, byśmy mieli co popijać i nie rzucać się w oczy jako osoba, która nie pije.

Sport to zdrowie!

To banał stary jak świat, ale energię, którą często marnujemy na całonocne picie, o wiele korzystniej jest przeznaczyć na sport. Nasz organizm będzie wdzięczny – nie tylko przestaniemy zalewać go toksynami, ale także znacznie usprawnimy jego działanie. W przeciwieństwie do alkoholu, sport jest najlepszym przyjacielem zdrowego trybu życia. Jest też alternatywą dla picia napojów wyskokowych we wszystkich wymienionych przeze mnie aspektach. Bywa co prawda kosztowny, ale istnieje mnóstwo sposobów na wprowadzenie aktywności do codziennej rutyny bez narażenia się na koszty. Poza tym, ruch fizyczny, szczególnie na świeżym powietrzu jest doskonałym sposobem na relaks i oderwanie się od codzienności.

Jeżeli to ludzie, a nie towarzyszący im alkohol, sprawiają, że zapominamy o problemach i stajemy się szczęśliwi, warto namówić swoich przyjaciół na wspólne ćwiczenia. Wszystko to dotyczy osób, które nie są uzależnione, a chcą tylko wykluczyć ze swojej diety szkodliwy czynnik. Jeśli jednak twój problem jest poważny, skontaktuj się z specjalistą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest