STOP senności – poznaj dietę, która usunie Twoje zmęczenie!

Zastanawiasz się czasem, co wpływa na Twoją produktywność w ciągu dnia? To proste – wystarczająco długi sen, ruch i zdrowa dieta. O ile dwa pierwsze czynniki wydają się oczywiste, o tyle trzeci jest dyskusyjny…bo co właściwie powinno się jeść, jeśli chcesz tylko dodać sobie energii, a nie schudnąć? Zobacz!

Czerwone i pomarańczowe przeciery

Przeciery z marchwi, buraka, jabłka i pomidora doskonale usuwają zmęczenie i toksyny z Twojego organizmu. Ponadto marchew jest bogatym źródłem beta-karotenu, który poprawia wzrok, pobudza do działania oraz skutecznie chroni przed wirusami i bakteriami. Pomidory zawierają likopen, który zapobiega chorobom układu krążenia, a zdrowe krążenie to lepsze samopoczucie!

Orzechy i zdrowe tłuszcze

Dieta, która w zdrowy sposób ma dodać energii, powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Większość specjalistów dietetyki zaleca jedzenie orzechów jako zamiennika szkodliwych przekąsek między posiłkami, ponieważ usuwają zmęczenie i uczucie wilczego głodu, które często dopada np. kobiety przed miesiączką.

Magnez

Magnez nie tylko doskonale niweluje zmęczenie, ale też pomaga radzić sobie ze stresem i zapobiega skurczom mięśni. Dużo magnezu zawierają kasze – szczególnie gryczana, kakao, rośliny strączkowe np. fasola, groch, banany, daktyle i nasiona słonecznika.

Kwas foliowy

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z osłabieniem, a nawet depresją jest kwas foliowy, który znajdziesz w szpinaku, sałacie, brokułach, papryce, jajach, mięsie, serach pleśniowych i owocach cytrusowych np. pomarańczy. Deficyt kwasu foliowego często objawia się anemią, przygnębieniem i skrajnym zmęczeniem.

Witaminy z grupy B

Niedobór witamin z grupy B, a zwłaszcza B6 i B12 wywołuje apatię, stany depresyjne i brak energii. Chcesz temu zapobiec? Sięgaj po awokado, drożdże, banany, jajka, groszek, fasole, mleko, sery, orzechy, a także mięso – wołowe, wieprzowe i drobiowe.

Filiżanka małej czarnej…

Uwaga! Filiżanka małej czarnej kawy lub mocnej, dobrej jakościowo herbaty doda Ci energii na dłużej. Może również zmniejszać ryzyko depresji, hamować nadmierny apetyt, a nawet zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów! Poza tym nie przesadzaj z ilością zarówno kawy, jak i herbaty, ponieważ kofeina i teina spożywane w nadmiarze wywołują skutek odwrotny do zamierzonego, czyli powodują jeszcze większą senność. Nie pij więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest