Rdest ptasi to roślina z rodziny rdestowatych, inaczej zwana również świńską trawą, drutowcem, wróblimi języczkami czy podorożnikiem. Jest to pospolity chwast, który można spotkać prawie wszędzie, m.in. na polach, łąkach, piaszczystych nieużytkach, skrajach lasów, brzegach rzek, przydrożach oraz podwórkach. Rdest ptasi jest ulubionym pokarmem ptactwa domowego takiego jak: kury, gęsi czy kaczki, stąd też jego nazwa. Roślina ta kwitnie od czerwca do października i charakteryzuje się cienką, długą łodygą pełzającą po ziemi, drobnymi, eliptycznymi listkami oraz białymi lub czerwono-zielonymi kwiatami.
Spis treści
Rdest ptasi właściwości
Rdest ptasi jest wykorzystywany w medycynie ludowej od wieków. Jest to roślina lecznicza o łagodnym działaniu, którą stosuje się w przypadku wielu schorzeń, m.in. przy stanach zapalnych dróg moczowych, chorobach układu krążenia czy problemach skórnych. Surowcem jest w tym przypadku ziele, które jest bogate w takie substancje aktywne jak: flawonoidy, krzemionkę, garbniki, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, cukry, śluzy, sole mineralne, witaminy C i K oraz karoten.
Rdest ptasi konta choroby
Dzięki tak zróżnicowanym substancjom aktywnym roślina ta ma ogromny wachlarz właściwości leczniczych. Przede wszystkim działa moczopędnie, dzięki czemu sprzyja usuwaniu wraz z moczem soli potasu i sodu, a także mocznika, które są szkodliwymi produktami przemiany materii. Ponadto zalecany jest w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg moczowych, skąpomoczu, chorobach reumatycznych oraz skazie moczanowej. Dzięki zawartości krzemionki może być stosowany jako lek uzupełniający w procesie leczenia np. gruźlicy, w celu zwiększenia odporności organizmu.
Ziele rdestu ptasiego można także stosować przy leczeniu chorób płuc i gardła ze względu na jego kojące działanie na układ oddechowy. Dodatkowo roślina zawiera związki mające działanie rozkurczowe i poprawiające przemianę materii. Związki te pomagają również w leczeniu chorób wątroby, przewodu pokarmowego, przy przeroście gruczołu krokowego, a także obniżają poziom cukru we krwi.
Rdest ptasi jest szczególnie polecany kobietom w czasie menstruacji ze względu na jego właściwości hamujące nadmierne krwawienie. Ponadto pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne – wzmacnia je i usprawnia krążenie krwi, dlatego zalecany jest podczas leczenia miażdżycy, żylaków i plamicy naczyniowej.
Niewątpliwie jedną z ważniejszych zalet tej rośliny jest jej działanie detoksykujące i ściągające. Stosowany zewnętrznie wspomaga regenerację skóry oraz błony śluzowej, dzięki czemu przyspiesza gojenie się różnego rodzaju ran, oparzeń czy owrzodzeń.
Osoby zmagające się z trądzikiem również powinny zainteresować się tą rośliną. Działa bowiem ona odtruwająco i pomaga usunąć z organizmu toksyny, które często są główną przyczyną powstawania niedoskonałości na skórze. Ze względu na wysoką zawartość antyutleniaczy napar z rdestu ptasiego przeciwdziała procesom starzenia się organizmu i korzystnie wpływa na demineralizację kości, dlatego też niektórzy nazywają go eliksirem młodości.
Rdest ptasi zastosowanie
Ziele rdestu ptasiego może być stosowane w różnych postaciach i przyjmowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Najczęściej przygotowuję się z niego różnego rodzaju napary, płukanki i odwary. Nasączona wystudzonym naparem gaza świetnie sprawdzi się jako okład na różnego rodzaju rany czy chorobowo zmienioną skórę. Młode liście zebrane wiosną będą również świetnym dodatkiem do sałatek i zup. Ponadto można go także znaleźć w sklepach zielarskich i aptekach w postaci suszonego ziela, mieszanek ziołowych, kapsułek, wyciągów oraz płynów i płukanek, które w swoim składzie zawierają rdest.
Bez wątpliwości można stwierdzić, że rdest ptasi jest rośliną, która bardzo korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Szereg właściwości leczniczych sprawia, że może być wykorzystywany w wielu schorzeniach i chorobach. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku większości produktów występują pewne przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać przed stosowaniem tej rośliny. Są to m.in. takie przypadłości jak zapalenie żył, cukrzyca, dusznica bolesna, stany pozawałowe czy uczulenie na promieniowanie słoneczne. Również kobiety w ciąży i okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem rdestu ptasiego.