Stres jest nieodzownym elementem naszego życia. W niewielkim stężeniu pozwala nam się zmotywować do działania – dzięki niemu możemy skupić się na ważnym egzaminie, przez co udaje nam się dostać dobrą ocenę, możemy lepiej wypaść na ważnej rozmowie kwalifikacyjnej, a w nagłej sytuacji zachować zimną krew. W przypadkach zagrożenia życia, jak pożar lub wypadek samochodowy, pozwala dokonywać nam nadludzkiego wysiłku, do którego w komfortowych warunkach nie byliśmy zdolni. Co jednak zrobić, kiedy nadmiar stresu przytłacza nas i uniemożliwia normalne funkcjonowanie?
Spis treści
Jak objawia się nadmiar stresu?
Bardzo wiele sytuacji w naszych życiu jest stresujących. Egzamin na prawo jazdy, ważna prezentacja w pracy albo przyjazd rodziny z daleka wystarczy, byśmy odczuwali wzmożoną czujność. Stresujące mogą być te te sytuacje, które radykalnie wpływają na zmianę naszego dotychczasowego życia – zmiana pracy, rozwód, choroba bliskiej osoby, a nawet szczęśliwe
wydarzenia jak narodziny dziecka – i to one mogą wprowadzić nas w stan przewlekłego stresu. Jeżeli podejrzewamy u siebie tę dolegliwość, warto zastanowić się, czy zauważyliśmy u siebie objawy takie, jak:
- bóle migrenowe i zawroty głowy
- problemy z układem pokarmowym
- wrzody żołądka
- problemy z cerą i włosami (wypadanie i łamliwość włosów, trądzik)
- u kobiet rozregulowany cykl miesiączkowy lub jego zanik
- bóle somatyczne – bóle mięśniowe, bóle brzucha, kręgosłupa, bóle w klatce piersiowej
- problemy z zasypianiem lub sen słabej jakości
Oczywiście należy pamiętać, że powyższe dolegliwości mogą świadczyć o innej choroby, dlatego jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, warto skonsultować się z lekarzem!
Jak sobie radzić ze stresem?
Jak widzimy, stres znacząco wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia, dlatego warto próbować z nim walczyć. Wcale nie potrzebujemy ogromnych pieniędzy, aby żyć szczęśliwiej! Często zagospodarowanie sobie godziny dziennie i wyrobienie kilka nowych nawyków może znacząco zmienić nasze życie na lepsze.
Zmiany należy zacząć przede wszystkim od określenia, co jest czynnikiem generującym stres – być może moglibyśmy z niego zrezygnować albo zrozumieć, że nasze rozstrojenie emocjonalne jest niewspółmierne w stosunku do faktycznej wagi problemu. Dobrze w takich momentach spojrzeć obiektywnie na własny problem i wierzyć we własne siły. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, wobec których pozostajemy bezradni. Po trudnym i długim rozwodzie albo śmierci w rodzinie bardzo trudno jest funkcjonować normalnie. Nie bójmy się wtedy prosić o pomoc. Czasami psychoterapia i leczenie farmakologiczne są jedynymi sposobami, aby do naszego życia wróciły spokój i harmonia.
W walce ze stresem nie zapominajmy także o naszym zdrowiu – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu oraz właściwie skomponowaną, pełnowartościową dietę. W codziennym biegu warto znaleźć czas na aktywność fizyczną. Od naszych osobistych preferencji będzie zależało, czy wybierzemy wyciszające spacery po lesie, jogę albo medytację, a może sporty ekstremalne lub sztuki walki. Ważne, byśmy dbali o naszą kondycję, a wysiłek fizyczny sprawiał nam przyjemność.
Dobrze jest także czasem…Odpuścić sobie. Niezależnie, czy preferujemy spontaniczną wycieczkę w góry, imprezę z przyjaciółmi, czy spokojny wieczór z kubkiem zielonej herbaty i ulubioną książką. Powinniśmy znajdować w ciągu dnia chwile na odpoczynek – czas na relaks, czas na hobby, czas, który spędzamy z ukochanymi osobami. Warto wyrobić sobie umiejętność wyciszania telefonu lub wyłączania skrzynki mailowej. Pamiętajmy, że mamy prawo do odpoczynku od pracy. Dobrym pomysłem wydaje się także skorzystanie z masaży relaksacyjnych albo krótki wyjazd wypoczynkowy.
Dlaczego warto walczyć ze stresem?
Stres stanowi realne zagrożenie dla naszego organizmu W dłuższej perspektywie może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zespół jelita drażliwego oraz chorób serca. Sprzyja wystąpieniu chorób autoimmunologicznych i znacząco osłabia naszą odporność. Chroniczny stres może prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego – nerwic, depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń odżywiania, bezsenności. Wzmaga wahania nastroju i problemy z koncentracją, może nasilać agresję lub powodować płaczliwość. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne i komfort życia zwłaszcza, że można je osiągnąć stosunkowo małym nakładem pracy.