Kalkulator biegowy – jak z niego korzystać? Czy jest potrzebny?

Kwarantanna, związana z wybuchem epidemii koronawirusa, nie była łaskawa dla naszych figur oraz kondycji fizycznej. Ponure ,,przechwałki’’, jak dużo przybraliśmy na wadze podczas samoizolacji możemy usłyszeć nie tylko podczas spotkań towarzyskich czy rozmów w biurze – nawet celebrytki na kontach instagramowych narzekają na nadprogramowe kilogramy. Poluzowanie obostrzeń przez rząd oraz zbliżające się lato stwarzają idealny warunki do rozpoczęcia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Bieganie – czego potrzebujemy

Bieganie jest fantastycznym sposobem na polepszenie swojej kondycji i utrzymanie szczupłej sylwetki, jednak przed rozpoczęciem treningów warto się do nich przygotować. Zanim zaczniemy nabywać odpowiednie przedmioty i wyznaczać trasy, niezbędna jest konsultacja lekarska zwłaszcza, jeżeli mamy problemy kardiologiczne. Choć dzięki bieganiu możemy zrzucić kilka kilogramów i uformować swoją sylwetkę, jeżeli cierpimy na nadwagę, warto najpierw schudnąć parę kilogramów, by nie obciążyć stawów i kolan. Bieganie jest nie najlepszym pomysłem, jeśli jak dotąd nigdy nie ćwiczyliśmy – zanim rozpoczniemy treningi, warto przygotować się do nich poprzez ćwiczenie w domu lub na siłowni.

Kiedy nasze ciało jest przygotowane, warto zaopatrzyć się w odpowiednie  ubrania. Kiepskim pomysłem jest bieganie w starych adidasach albo znoszonych trampkach, lepiej zakupić wyprofilowane obuwie przeznaczone dla biegaczy. W przypadku pań niezbędny będzie także stanik sportowy.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie trasy oraz celów. Pamiętajmy, by nie przesadzić, zwłaszcza na początku naszej przygody, z częstotliwością treningów. W planowaniu trasy niezbędne mogą okazać się aplikacje takie, jak endomondo czy kalkulator tempa. Ten ostatni cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością.

Jak korzystać z kalkulatora biegowego?

Kalkulator biegowy jest przeznaczony  dla biegaczy i pomaga w dostosowywaniu tempa biegu do osobistych preferencji, celów i predyspozycji użytkownika, a także wzmocnić jego motywację. Jest wyposażony w  opcję sprawdzenia, jaki czas odcinka biegu jesteś w stanie pokonać, utrzymując odpowiednie tempo biegu. Niewątpliwie ułatwia to ustalenie, jakie odległości i w jakim tempie powinniśmy pokonać, żeby osiągnąć wymarzony cel.

Kalkulatora używa się poprzez wprowadzenie szeregu parametrów dotyczących naszego zdrowia – wieku, masy ciała i wzrostu, naszych pomiarów. Następnie wpisujemy pożądany cel – ile chcemy pokonać i w jakim czasie – a aplikacja instruuje nas, co powinniśmy zrobić, żeby go osiągnąć.

Kalkulator biegowy – czy warto?

Kalkulator biegowy jest rekomendowany zarówno początkującym, jak i zaawansowanych sportowcom. Dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągać wymarzone cele bez konieczności wykonywania dodatkowych obliczeń oraz bez obawy o popełnienie błędów. Jest to aplikacja, która niewątpliwie przyda się zarówno długoletnim sportowcom, jak i początkującym, bowiem pozwoli realnie oszacować swoje szanse. Z całą pewnością warto skorzystać  z kalkulatora biegu, jeżeli myślimy o bieganiu poważnie. Mniej przydatny okaże się w przypadku biegaczy sezonowych lub osób, traktujących bieganie jedynie rekreacyjnie, bez potrzeby stałego doskonalenia swojego wyniku.

Niezależnie jednak od modelu uprawiania sportu, jaki preferujemy, warto zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie zdrowie i bezpieczeństwo! Choć aplikacje niewątpliwie polepszają i ułatwiają komfort codziennych ćwiczeń, ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Sport to zdrowie, ale tylko taki praktykowany z głową!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest