Plaster miodu – czym jest, zastosowania i korzyści

Dodano:26.07.2021 13:07
Udostępnij

Plaster miodu (inaczej nazywany również miodem sekcyjnym) to naturalny produkt, który wytwarzają pszczoły. Jest przez nie wykorzystywany, aby przechowywać w nim miód, pyłek lub larwy. Jego ogromną zaletą jest to, że jest naturalny i posiada wiele właściwości leczniczych. Plaster pszczeli to szereg trójkątów zrobiony z wosku pszczelego, który powstaje w specjalnych rameczkach, które odpowiednio przechowywane mogą zachować swoje właściwości odżywcze aż do 3 lat. Cały proces jest oczywiście dokonywany przez doświadczonego pszczelarza.

Właściwości biologiczne plastra miodu: witamina A i beta-karoten, estry kwasu octowego, masłowego i izowalerianowego, chryzyna, skwalen, kwas trans-10-hydroksy-2-decenowy, estry cholesterolu, lanosterol, alkohole: mirycylowy (triakontanol),cerylowy (heksakozanol),montanylowy (oktakozanol) i cerylowy. Plaster pszczeli zawiera dużo przeciwutleniaczy oraz składników odżywczych. Przeciwutleniacze pomagają rozszerzać tętnice, które prowadzą do serca, co w efekcie daje zwiększony przepływ krwi.

W ten sposób obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza się potencjalny zakrzep krwi oraz maleje ryzyko zawału i udaru mózgu. Taki plaster może przyczyniać się do zdrowego serca, ponieważ obniżają “zły” cholesterol, a podnoszą wartość “dobrego”. Plaster miodu może chronić przed infekcjami, ponieważ może zwiększyć zdolność organizmu do obrony przed niektórymi grzybami i bakteriami. Badania wykazują, że miód chroni także jelita przed pasożytem jelitowym Giardia lamblia.

Kolejną zaletą, jaka płynie ze spożywania plastra miodu to zmniejszenie kaszlu u dzieci i jest skuteczniejszy niż apteczne syropy na kaszel. Dodatkowo zaobserwowano, że dzieci lepiej sypiają po zastosowaniu miodu. Plaster miodu to doskonała alternatywa dla cukru i osób z cukrzycą. Miód jest znacznie słodszy od cukru, a co za tym idzie, potrzebujemy go mniej zjeść.

Co więcej, alkohole zawarte w plastrze miodu pomagają w zmniejszeniu insulinooporności. Dodatkowo miód może poprawiać czynność wątroby. Przede wszystkim spożywanie plastra miodu działa profilaktycznie na organizm i zapobiega stanom zapalnym. Poprawia się także higiena zębów, usuwa się kamień nazębny, a zęby wzmacniają.

Żucie miodu przyczynia się także do szybszego rzucenia palenia papierosów. Poprawia się stan psychiczny organizmu oraz aktywność mózgu. W swojej ofercie wysokiej jakości plaster miodu posiada Wcinaj-miod.pl.

Jak jeść i przechowywać plaster miodu

Plaster miodu można jeść na kilka sposobów. Możesz używać go jako słodzik do deserów, owsianek, słodzić nim herbatę. Niektórzy także preferują jedzenie plastra pszczelego w towarzystwie wędlin i serów, a także obok warzyw i owoców.

Najpopularniejsza forma spożywania plastra, to wyżucie znajdującego się w nim miodu i nastęne jego wyplucie.

Jest to najprostsza i najstarsza forma jedzenia miodu i można ją powtarzać kilka razy dziennie. Jeśli chcesz, możesz jednak zjeść cały plaster, razem z miodem i komórkami woskowymi. Jeśli go nie wyplujesz to nic się nie stanie, bo nie jest szkodliwy, wosk jednak nie ma smaku i nie jest przyswajany przez organizm.

Plaster miodu można przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu i ciemnym miejscu. A jeśli już go napoczniesz i nie zjesz całego, to resztę schowaj do lodówki, bowiem jeśli zostawisz go otwarty np. na stole, może przyciągnąć mrówki.

Im dłużej, tym większe prawdopodobieństwo, że się skrystalizuje, ale nadal pozostanie jadalny. Plaster pszczeli jest ogólnie uznawany za bezpieczny do spożycia, jednak zawiera dużo cukru, więc należy go jeść z rozwagą i umiarem, zwłaszcza w przypadku osób z cukrzycą.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Mąka migdałowa

23 października 2021

Mąka migdałowa są to zmielone migdały. Migdały są cennym składnikiem zróżnicowanej diety, w tym także diety bezglutenowej. Orzechy o migdałowym kształcieSpis treściOrzechy o migdałowym kształcieW jakim procesie powstaje mąka migdałowa?Mąka migdałowa...więcej

Jakich wartości odżywczych dostarcza mięso cielęce?

22 września 2021

Mięso cielęce jest uważane za jedno z najchudszych, a zarazem najzdrowszych rodzajów mięsa. Jest ono doceniane ze względu na swój delikatny smak i niezwykle gładką strukturę. Doskonale nadaje się do przygotowywania różnych potraw mięsnych, a dodatkow...więcej

Rydze – właściwości oraz przygotowanie

10 sierpnia 2021

Jesień, deszczowe dni przeplatają się z ciepłymi i słonecznymi. Liście drzew nieśmiało zmieniają kolory, a lasy oprócz kasztanów pełne są też grzybów. W otoczeniu drzew iglastych, szczególnie sosnowych i świerkowych, na piaszczystej glebie najlepiej...więcej

Makaron kukurydziany – właściwości i kalorie

08 sierpnia 2021

Czy znasz kogoś kto nie lubi makaronu? Wszyscy wiedzą, że jedzenie pasty sprawia, że ludzie są szczęśliwi, a teraz wyobraź sobie, że ta przyjemność jest Ci zabrana. Dowiadujesz się, że chorujesz na celiakię albo masz nieceliakalna nietolerancja glute...więcej