Jak oczyścić jelita? Naturalne i bezpieczne sposoby

Jak oczyścić jelita

Jelita pełnią niezwykle ważną funkcję w układzie pokarmowym. Są odpowiedzialne m.in. za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Dla ich zdrowia ważna jest zbilansowana dieta i zdrowe nawyki żywieniowe. Warto także regularnie je oczyszczać, aby zapobiec powstaniu złogów.

Rola jelit w organizmie

Jelita stanowią część układu pokarmowego. Dzielą się na jelito cienkie, w którym odbywa się trawienie i wchłanianie oraz jelito grube odpowiedzialne za zagęszczenie treści jelitowej i funkcje wydalnicze. W jelitach znajduje się tzw. flora jelitowa. Tworzą ją wszystkie mikroorganizmy zasiedlające jelita, w tym bakterie, grzyby i pierwotniaki. Ich zadaniem jest udział w trawieniu. Wspierają także ogólny stan zdrowia i odporność organizmu. 

Dlaczego warto oczyszczać jelita?

Na skutek nieodpowiedniej diety lub niezdrowego trybu życia dochodzi do zaburzeń mikroflory jelitowej. Wówczas w jelitach mogą powstać tzw. złogi jelitowe. Są to zalegające resztki pokarmowe, które nie zostały w pełni strawione. W sytuacji, gdy długo zalegają w jelitach, zaczynają twardnieć i tworzą trudne do usunięcia kamienie kałowe. Do najczęstszych przyczyn powstawania złogów zalicza się dietę  ubogą w błonnik pokarmowy, częste spożywanie ciężkostrawnych lub przetworzonych produktów, małą aktywność fizyczną, zbyt małe spożycie wody i płynów oraz nadwagę i otyłość. Przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne, zwolniony metabolizm lub  choroby przewodu pokarmowego powodujące zaburzenia perystaltyki jelit.

Na skutek zatrzymania masy kałowej w jelicie i nagromadzenia się w niej toksyn, pojawiają się liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Są to bóle brzucha, zgaga, uczucie wzdęcia, nudności czy ból i dyskomfort podczas wypróżniania. Może nam także towarzyszyć brak apetytu oraz uciążliwe bóle głowy. Innym objawem są problemy skórne, w tym trądzik.

Jak oczyścić jelita?

Na szczęście istnieją skuteczne i bezpieczne sposoby, aby oczyścić jelita bez konieczności wizyty u specjalisty czy inwazyjnego zabiegu. Jak oczyścić jelita? Oto kilka sprawdzonych metod!

Produkty bogate w błonnik

Oczyszczanie jelit ze złogów i gazów polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Jeśli do tej pory twój jadłospis obfitował w cukry i ciężkostrawne potrawy, zastąp je dietą  bogatą w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste bogate w błonnik. Największą ilość błonnika pokarmowego zawiera siemię lniane i otręby. Dieta oczyszczająca powinna bazować także na sfermentowanych produktach mlecznych (jogurt, kefir) i kiszonkach. 

Herbatki ziołowe

Pij herbatki i napary ziołowe. Aby poprawić efektywność jelit, sięgnij po pokrzywę, która wspiera procesy trawienne i działa jak naturalny antybiotyk. Rumianek łagodzi stany zapalne jelit i korzystnie wpływa na przepływ żółci. Łopian zwyczajny pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Nawodnienie organizmu

Dla procesu oczyszczanie niezbędne jest także prawidłowe nawodnienie organizmu. Przyjmuje się, że na co dzień należy wypijać około 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Aby oczyścić układ pokarmowy, uwzględnij picie jeszcze większej ilości wody, zwłaszcza w trakcie wysiłku.

Artykuł zewnętrzny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest