Wyjaśniamy czym jest Ichtioza. Ichtioza nazywana inaczej rybią łuską to choroba genetyczna skóry, charakteryzująca się nadmiernym rogowaceniem naskórka. Zrogowaciały naskórek swym kształtem i wyglądem przypomina rybie łuski, stąd potoczna nazwa tej choroby. Jakie są przyczyny oraz jak można ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście poniżej.
Spis treści
Ichtioza – przyczyny
Choroba skórna nazywana rybią łuską, ma podłoże genetyczne. Wiąże się to z występowaniem jednego lub dwóch wadliwych genów w materiale genetycznym. Ichtioza to choroba dziedziczna, ale może też wystąpić u dziecka zdrowych rodziców w wyniku uszkodzenia genomu. Choroba ta jest zaliczana do genodermatoz, czyli chorób skóry uwarunkowanych genetycznie. Ichtioza może się pojawić u wyniszczonego organizmu, towarzyszyć chorobom wątroby lub nowotworom, a może być również następstwem zespołu złego wchłaniania czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Odmiany i leczenie ichtiozy
Wyróżnia się cztery odmiany ichtiozy dziedzicznej: rybią łuskę zwykłą, rybią łuskę dziedziczoną z płcią, rybią łuskę jeżastą oraz erytrodermię ichtiotyczną.
Po diagnozie potwierdzonej u dermatologa, czas przystąpić do leczenia. Leczenie ichtiozy polega na łagodzeniu jej objawów. Stosuje się retinoidy, syntetyczne pochodne witaminy A, które mają na celu regulację mechanizmu rogowacenia naskórka oraz zmniejszenie stanu zapalnego. W leczeniu miejscowym korzysta się z maści z mocznikiem, kwasem salicylowym, a także z ciepłych kąpieli z dodatkiem soli kuchennej. Alternatywą mogą być także dermokosmetyki dedykowane właśnie do leczenia uzupełniającego rybiej łuski. Przykładem może być krem emolient Dexeryl, wyróżniający się delikatnym, ale skutecznym działaniem. Produkt może być stosowany przez całą rodzinę.
Naukowcy odkryli samoistne ustąpienie choroby. Działo się to w przypadkach wymiany chromosomowej w podziale komórkowym, która skutkowała eliminacją mutacji.
Rybia łuska zwykła
To najczęstsza odmiana ichtiozy. Jest dziedziczona autosomalnie dominująco, czyli każde pokolenie przekazuje następnemu pokoleniu co najmniej jeden zmutowany gen, który może wywołać objawy choroby. Pierwsze objawy można zaobserwować już w pierwszym roku życia, z czasem schorzenie może złagodnieć. Odmiana ta występuje niezależnie od płci. Często idzie w parze z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jej objawy to przesuszona skóra, na której znajdują się symetrycznie rozmieszczone lśniące płatki naskórka przypominające łuski, m.in. z powodu ich jasnoszarego koloru. Najczęściej znajdują się one na kończynach górnych i dolnych. Tej chorobie towarzyszy także nadmierne rogowacenie wewnątrz dłoni i stóp oraz rogowacenie mieszkowe.
Rybia łuska dziedziczona z płcią
Ta odmiana ichtiozy występuje tylko u mężczyzn. Sprzężone jest to z występowaniem zmutowanego genu w chromosomie płciowym X. Kobiety mogą być nosicielkami. W tym typie łuski widać już w momencie urodzenia się dziecka. Przybierają one brunatną barwę, mogą pokrywać całe ciało chorego, także pachwiny, zgięcia łokciowe i podkolanowe. Odmianie tej towarzyszą nierzadko zaburzenia wzroku (zaćma, zmętnienie rogówki), niedorozwój jąder, zaburzenia słuchu, problemy z ośrodkowym układem nerwowym (opóźnienie rozwoju umysłowego, skurcze mięśni), uszkodzenia narządu ruchu (zanik lub niedorozwój mięśni).
Rybia łuska jeżasta
Typ ichtiozy dziedziczony tak samo, jak w przypadku odmiany zwykłej. Łuski pokrywają niewielkie fragmenty skóry, przybierając postać brodawek czy zrogowaciałych narośli. Skóra pokryta tego typu wykwitami przypomina skórę jeżowca. Niejednokrotnie występuje również nadmierne rogowacenie. W ciężkim rodzaju rybiej łuski jeżastej może występować łysienie plackowate, a także głuchota.
Erytrodermia ichtiotyczna
Rodzaj ichtiozy, który ujawnia się w momencie urodzenia dziecka. Jej ciężki przebieg może skutkować śmiercią dziecka. Skórę noworodków pokrywają rogowaciejące wykwity, które często pękają i sączy się z nich wydzielina. Przy ostrym przebiegu tej choroby, dzieci mają zdeformowane twarze, przy lżejszym – rumień i złuszczanie skóry, które z upływem lat znikają.
Artykuł sponsorowany.