Jadalnia w wielofunkcyjnym salonie. Jak ją urządzić?

Jadalnia w wielofunkcyjnym salonie

W wielu polskich domach jadalnia znajduje się w pokoju dziennym lub kuchni i jedynie sporadycznie zajmuje oddzielne pomieszczenie. Co więcej, duży stół z krzesłami niekiedy musi zmieścić się w wielofunkcyjnym salonie z aneksem kuchennych na dość małej powierzchni. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zaaranżować wygodną i praktyczną przestrzeń do spożywania posiłków? Oto kilka praktycznych porad.

Stół dla wszystkich domowników – jak go dobrać?

Nie ma jadalni bez stołu – to nie ulega żadnej wątpliwości. Trudno wyobrazić sobie, by podawać posiłki na stoliku kawowym lub przy kuchennym barze. Stoły do każdego wnętrza pasują zarówno do niewielkiej jadalni dla dwóch osób, jak i do dużego salonu, w którym spotyka się rodzina z kilkorgiem dzieci. Na niewielkiej powierzchni warto zdecydować się na stoły rozkładane. Dzięki specjalnym wkładkom blat można wydłużyć o kilkadziesiąt centymetrów, gdy chce się przyjąć gości, zorganizować urodziny lub usiąść przy wspólnym wigilijnym stole.

Znaczenie ma również kształt stołu. Stół prostokątny można przysunąć do ściany, by zyskać więcej miejsca na co dzień, jednak to okrągły blat sprawdza się lepiej, gdy oczekuje się optycznego powiększenia przestrzeni. Przy okrągłym blacie łatwiej pomieścić więcej osób, zwłaszcza gdy stół opiera się na jednej nodze na środku.

Stół dla wszystkich domowników

Wygodne krzesła lub… modna ławka do jadalni!

W jadalni niezbędne są krzesła, na których zasiadają wszyscy goście i domownicy podczas obiadu, przyjęcia urodzinowego itp. W zależności od dostępnej przestrzeni i liczby domowników w jadalni można umieścić wyłącznie krzesła lub zastąpić ich część modną ławką. Wąska ławka zajmuje niewiele miejsca i zapewnia możliwość siedzenia przy wspólnym stole większej liczbie osób. Dobrym wyborem są modne ławki jadalniane ze schowkiem pod siedzeniem. Dzięki nim w wielofunkcyjnym salonie zyskuje się więcej miejsca do przechowywania drobiazgów, tekstyliów kuchennych lub rzeczy osobistych.

Stylowe oświetlenie nad stołem

Modne oświetlenie wiszące nad stołem pozwala optycznie wydzielić część salonu na jadalnię. Lampy w stylu industrialnym bezpośrednio nad blatem prezentują się stylowo i dobrze doświetlają przestrzeń. Dzięki nim stół może stanąć daleko od okna, a część salonu ze stołem nadal będzie funkcjonalna. Zamiast lamp w stylu industrialnym nad stołem można zamiesić eleganckie lampy glamour z licznymi złoceniami, srebrzeniami lub kryształkami i cyrkoniami.

Regały i przepierzenia do jadalni

Jeśli salon jest wystarczająco duży, w jadalni można umieścić regał lub przepierzenie, które optycznie wydzieli stół od reszty przestrzeni. Dzięki takim zabiegom przestronny salon nie wymaga dzielenia na mniejsze pomieszczenia, lecz zapewnia większy komfort domownikom jedzącym posiłek, gdy inne osoby chcą obejrzeć film, zagrać na konsoli lub ułożyć się do popołudniowej drzemki.

 

Artykuł sponsorowany.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest