Salon kąpielowy – jak stworzyć przytulne miejsce?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędza się sporo czasu na początku i na końcu dnia. Warto więc urządzić ją w sposób sprzyjający relaksowi i dobremu samopoczuciu. Istnieją też alternatywy dla tradycyjnych łazienek, na które decydują się osoby dbające o swój dobrostan. Są to duże salony kąpielowe stanowiące swojego rodzaju oazę we własnym domu. W jaki sposób je urządzić?

Czym są salony kąpielowe?

Salon kąpielowy różni się od łazienki przede wszystkim ilością dostępnej przestrzeni. Zapewnia również więcej możliwości aranżacyjnych. Często pomieszczenie to stanowi przedłużenie strefy sypialnianej. Istotna jest tu szczególnie prywatność i dostosowanie stylu elementów wystroju do indywidualnych potrzeb. Generalnie salonem kąpielowym może nazywać się pomieszczenie o wielkości powyżej 10 m2. Najczęściej wprowadza się tu elementy charakterystyczne dla pokoju dziennego. Są to m.in. fotele, pufy, sofy, żyrandole czy firany. Pokoje kąpielowe powinny być minimalistyczne i przestronne, nie można stłoczyć obok siebie zbyt wielu mebli i urządzeń. Najlepiej jest wprowadzić strefę kąpielową, toaletową i wypoczynkową. W każdej ze stref znajdują się określone elementy. Centralnym punktem salonu kąpielowego powinna być wolnostojąca wanna przykuwająca uwagę kształtem, obudową bądź oryginalną baterią. W strefie kąpielowej należy umieścić prysznic, a w toaletowej – umywalki dla każdego domownika połączone wspólnym blatem. Warto wzbogacić przestrzeń o lustro, by stworzyć nietuzinkową toaletkę.

czym-sa-salony-kapielowe.jpg

Jakie materiały zastosować w salonach kąpielowych?

Elementy stosowane w salonie kąpielowym muszą wpłynąć na stworzenie w nim przytulnego klimatu. Warto więc odpowiednio dopasować paletę barw. Projektanci wybierają w tym przypadku neutralne kolory, np. biele, beże czy szarości. Sprawdzą się tu drewniane i kamienne elementy. Popularne stają się np. płytki z drewna egzotycznego oraz te z wysokojakościowej ceramiki. Przypominają one mocno okładziny z drewna lub kamienia. By zadbać o spójną całość, warto stosować materiały jednolite lub zbliżone do siebie kolorystycznie. Nie bez znaczenia pozostaje również oświetlenie. Najlepiej zastosować kilka źródeł – naturalne światło słoneczne, łagodne światło pochodzące np. ze świec oraz punktowe, oświetlające konkretne części pokoju. Warto wykorzystać także lustra i elementy o błyszczących powierzchniach oraz zasłony, które dodadzą elegancji.

Kamień w salonach kąpielowych

W salonach kąpielowych najczęściej spotyka się elementy kamienne, wyróżniające się wysoką jakością wykonania, trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników zewnętrznych. Nie wolno zapomnieć także o ich stylowym wyglądzie. Kamienne blaty są odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Żaden element nie będzie wyglądał tak samo, gdyż naturalne materiały różnią się od siebie nieco wzorami i kolorami, są też podatne na obróbkę, co umożliwia dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Parapety z kamienia stanowią natomiast piękne, nowoczesne i trwałe zwieńczenie okien, nie odkształcają się i nie odbarwiają nawet po dłuższym czasie eksploatacji. Najczęściej stosuje się kamienie takie jak granit, marmur, trawertyn, piaskowiec, kwarcyt czy konglomerat kwarcowy. Wszystkie różnią się od siebie, lecz łączy je trwałość i wytrzymałość.

Artykuł partnerski.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest