Fizjoterapia – kto powinien z niej korzystać oraz kiedy udać się na wizytę

Żeby zostać fizjoterapeutą, należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na uniwersytecie medycznym. Dodatkowo, jeżeli fizjoterapeuta chce specjalizować się w pewnej, wąskiej dziedzinie to powinien ukończyć szereg specjalistycznych kursów, które dadzą niezbędną wiedzę z danej dziedziny. Fizjoterapeuci to bardzo wyedukowani specjaliści, z ogromną wiedzą na temat technik leczenia, jak i całego ciała. Niestety, pomimo całej swojej wiedzy oraz wagi, jaką odgrywają w całym procesie rekonwalescencji, są grupą bardzo często pomijaną przez osoby chore i jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Zatem, co to dokładnie jest fizjoterapia? Kiedy jest najlepszy czas, na wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Co to jest fizjoterapia i na czym polega?

W ogólnym i najbardziej popularnym znaczeniu, fizjoterapia to zespół czynności manualnych na ciele pacjenta, prowadzących do całkowitej lub możliwej do osiągnięcia przy danym schorzeniu sprawności. Przetłumaczmy to na bardziej przystępny język. Jako czynności manualne powinniśmy rozumieć wszystkie czynności wykonywane przez fizjoterapeutę w trakcie pojedynczego zabiegu, czyli na przykład masaż, ćwiczenia manualne, klawiterapię, czy oklejanie tape’ami. Możliwa do osiągnięcia sprawność to sprawność, na jaką pozwala nam nasze ciało. Inną sprawność osiągnie 22 letni sportowiec, inną 70 latek z wszczepionym rozrusznikiem serca, a jeszcze inną osoba po urazie rdzenia kręgowego. Fizjoterapia charakteryzuje się tym, że na każdego pacjenta patrzy bardzo szeroko i nieschematycznie.

Kto powinien korzystać z fizjoterapii?

Osobami, które najczęściej korzystają z zabiegów fizjoterapeutycznych są osoby po skomplikowanych urazach, osoby po operacjach, czy z dolegliwościami bólowymi lub emeryci/renciści. Prawda jest taka, że każdemu z nas coś dolega i każdy ma dolegliwość nadającą się do rehabilitacji, jednak nie mamy nawet pojęcia o ich istnieniu. Jednakże, im częściej będziemy korzystać z usług fizjoterapeuty, tym lepiej, w końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odpowiadając zatem na pytanie, każdy z nas powinien korzystać z fizjoterapii, gdy tylko jest taka potrzeba.

Kiedy powinniśmy udać się na wizytę do fizjoterapeuty?

Niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie terminu, jaki byłby najlepszy, a zarazem odpowiedni dla każdej osoby po urazie. Według zdecydowanej większości fizjoterapeutów, najlepszy czas na wizytę i rozpoczęcie rehabilitacji, to „jak najszybciej”. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, które z medycznego punktu widzenia, są niezwykle istotne. Pierwsza rzecz, to zanik mięśni. Wyobraźmy sobie, że mieliśmy dwa lata temu operacje ortopedyczną na biodro, w czasie której lekarze założyli endoprotezę biodra. Z biologicznego i fizjologicznego punktu widzenia jest to dla organizmu człowieka bardzo ważna operacja. Gdyby rehabilitacja została rozpoczęta dopiero po dwóch latach od zabiegu, przywrócenie możliwej do osiągnięcia sprawności byłoby niesłychanie dużym problemem. Zanik mięśni stabilizujących głowę kości udowej, panewkę udową i talerze biodrowe byłby ogromny, a przez to pacjentowi groziłaby powtórna operacja. Inną, równie ważną rzeczą są zrosty kostne oraz ogólne zmiany tkankowe. Wróćmy do wspomnianej wcześniej endoprotezy, w przypadku tego typu operacji, gdy kończyna nie jest regularnie ruszana pojawiają się zrosty kostne i międzytkankowe, które prowadzą do ograniczenia ruchomości w stawach. Dla starszych osób jest to specjalnie niebezpieczne przez osłabione kości.

Fizjoterapia to niezwykle ważna dziedzina. To tylko i wyłącznie dzięki specjalnym i odpowiednio dobranym ćwiczeniom oraz ogromnej wiedzy fizjoterapeuty wracamy do zdrowia tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Niestety, wiele osób nie docenia wagi, jaką odgrywa właściwa rehabilitacja w powrocie do pełnej sprawności i lekceważy konieczność ćwiczeń, jak i samych terapeutów, którzy, żeby być najlepszymi w swojej dziedzinie muszą bez przerwy poszerzać swoją wiedzę wyjeżdżając na specjalistyczne kursy, sympozja, czy konferencje. To właśnie dlatego w dzisiejszych czasach, dobry fizjoterapeuta jest na miarę złota – oddając się w ręce specjalisty, z pewnością szybciej osiągniemy pożądaną sprawność. Pamiętajmy, żeby po poważnych urazach udać się do fizjoterapeuty, wtedy na pewno szybciej wrócimy do zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest