Endometrioza – objawy, przyczyna i leczenie

Endometrioza to choroba kobiecych narządów płciowych. Inne jej nazwy to: wędrująca śluzówka macicy albo gruczolistość macicy. Polega ona na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się również w innych miejscach organizmu. Endometrioza dotyka coraz większą grupy kobiet. Statystyki pokazują, że choruje na nią nawet 20 procent miesiączkujących pań. Jednak endometrioza często mylona jest z innymi chorobami, tym bardziej warto więc poznać najczęstsze objawy jakie związane są z jej występowaniem. Pozwoli to na wczesne jej wykrycie. Sprawdź również jakie przyczyny wywołują endometriozę oraz jak można leczyć to schorzenie!

Endometrioza objawy

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z konieczności obserwowania naszego organizmu. Dzięki temu można wcześniej wykryć niepokojące symptomy. Podobnie jest przy endometriozie. Zwróć uwagę na następujące objawy, a możliwe będzie szybkie zareagowanie:

  • narastające bóle miednicy
  • bolesne i obfite miesiączkowanie
  • zaburzenia miesiączkowania
  • dyskomfort w czasie uprawiania seksu
  • ból podczas oddawania stolca i moczu (problemy z wypróżnianiem)
  • parcie na pęcherz
  • bóle brzucha
  • bóle krzyża i pleców
  • nudności i zawroty głowy
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • krwawienia
  • odczuwanie złego nastroju, a nawet depresja
  • bóle głowy
  • problemy z zajściem w ciąże

Endometrioza przyczyny

Endometrioza przyczyny której są tajemnicze nadal jest chorobą nie do końca odkrytą. Dokładne podłoże tego schorzenia nie zostało jeszcze jednoznacznie ukazane. Istnieje jednak kilka teorii, które wskazują na możliwe źródła tej choroby. Jednym z nich mogą być zaburzenia związane z budową macicy. Prawdopodobne jest również to, że wystąpienie tej choroby warunkują czynniki genetyczne. Inną możliwą przyczyną może być również przemieszczanie się krwi miesiączkowej z jamy macicy do jamy brzucha, czyli zjawisko tak zwanej menstruacji wstecznej. Mało tego ogniska endometriozy mogą powstawać także w wyniku różnego rodzaju zabiegów np. cesarskiego cięcia. Jeszcze inna teoria powstania tej choroby związana jest z przekształceniem komórek otrzewnej w komórki chorobotwórcze. Bardzo często gruczolistość macicy spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Tak naprawdę w każdej z powyższych przyczyn może tkwić prawdziwe źródło endometriozy.

Jak leczyć endometriozę?

Gruczolistość macicy jest schorzeniem trudnym do wykrycia. Rozpoznania endometriozy dokonuje lekarz na podstawie przeprowadzonego z pacjentką wywiadu oraz wykonanych badań. Zalicza się do nich m.in.: badanie ginekologiczne, USG oraz laparoskopię. Są dwa podstawowe sposoby leczenia endometriozy – chirurgiczne oraz farmakologiczne. Pierwsze związane jest z wykonaniem operacji chirurgicznej, która doprowadzić ma do wyeliminowania występujących zmian enometrycznych. Natomiast metoda farmakologiczna obejmuje przede wszystkim leczenie przeciwbólowe oraz hormonalne. Wybór konkretnej metody zależy od kilku czynników. Najbardziej niepokojące jest to, że całkowite wyleczenie endometriozy nie jest możliwe. W grę wchodzi jedynie próba niwelowania jej następstw.

Miejsca występowania endometriozy są różne. Schorzenie to pojawiają się najczęściej w okolicy następujących narządów: macicy, jajowodu, jajników, pochwy, czy nawet pęcherza moczowego. Bezpośredni związek tej choroby z kobiecymi narządami płciowymi pozwala stwierdzić kto może być najbardziej narażony na endometriozę. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru miesiączkowania. Bowiem im jest ono częstsze, bardziej długotrwałe i obfite tym większe jest ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest