Rolowanie mięśni, kiedyś przeznaczone wyłącznie dla zawodowych sportowców, trenerów i terapeutów, dzisiaj wykorzystywane jest do codziennej praktyki dla ludzi na wszystkich poziomach sprawności. Czym jest rolowanie i jak poprawnie je wykonać?
Spis treści
Na czym polega rolowanie mięśni?
Rolowanie mięśni to forma masażu, wykonywanego za pomocą specjalnego wałka z pianki. Zadaniem rolowania jest uwolnienie napięcia mięśniowego i przywrócenie mięśniom normalnego funkcjonowania, za pomocą nacisku na określone punkty na ciele. Normalne funkcjonowanie mięśni to znaczy takie, w którym mięśnie są zdrowe, elastyczne i gotowe do ciągłego działania.
Zalety rolowania mięśni:
- automasaż mięśniowo – powięziowy
- rozluźnienie punktów spustowych
- wzmocnienie ciała
- rozluźnienie mięśni
- zmniejszenie ryzyka kontuzji
- poprawa ukrwienia
- bardziej efektywne rozciąganie
- lepsza regeneracja po treningu
Jaki wałek wybrać?
Wybór wałków jest ogromny, zaczynając od tradycyjnych, płaskich, po takie z wypustkami, a kończąc na wałkach wibrujących. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz rolowanie, dobrze jest wybrać wałek tradycyjny, z płaską powierzchnią. Pierwszy wałek powinien być także miękki, dzięki temu rolowanie nie będzie aż tak bolesne. Nie zmienia to faktu, że rolowanie mimo wszystko boli, ale nie warto się tym zniechęcać, tylko podejść do tego jak do dyskomfortu odczuwanego podczas rozciągania. Po wszystkim poczujesz się lepiej, a Twoje mięśnie z pewnością Ci za to podziękują. Po kilku sesjach ból zmniejsza się.
Jak się rolować?
Rolować można się na dwa sposoby. Pierwszy to mobilizacja przed treningiem, wykonując ok 3-4 rolowania na każdą partię ciała. Drugim sposobem jest rolowanie po treningu. Powinno trwać dłużej i doprowadzić do rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia i regeneracji. Rolowanie po treningu należy wykonywać powoli i bardzo dokładnie, wykonując ruchy w obie strony. Pamiętaj, aby nie rolować punktów kostnych (np. kolana) i stawów, działaj tylko na mięśniach. Rolując, staraj się aby cały ciężar ciała skupiał się na danym mięśniu. Szczególną uwagę zachowaj przy kręgosłupie, nie dopuszczając do bardzo silnego bólu tej części ciała. Jeśli podczas rolowania natrafisz na punkt spustowy i zaczniesz odczuwać większy dyskomfort, zatrzymaj się i wytrzymaj, po chwili zauważysz jak ból zmniejsza się.
Warto wprowadzić rolowanie do swojego treningu, zwłaszcza jeśli Twoja aktywność fizyczna jest duża. Najlepiej wykonywać automasaż po każdym treningu. To tylko dodatkowe 10 minut, a sprawi, że staniesz się bardziej mobilny i o wiele zdrowszy.