Czy warto przyjmować kolagen? Jeśli tak, to jaki?

Kolagen to związek, o którym mówi się głównie w kontekście zdrowych stawów i osób w starszym wieku. Niesłusznie, ponieważ organizm ludzki po 25 roku życia przestaje samodzielnie odbudowywać włókna kolagenowe, których jest więcej, niż sądzimy. Po co nam kolagen i dlaczego warto go przyjmować?

Kolagen występuje w znacznie większej objętościowo ilości, niż nam się wydaje. Na rynku jest wiele suplementów diety zawierających kolagen w tabletkach, ale jak wybrać odpowiedni i po co?

Kolagen – co to jest i po co mi to?

Kolagen jest budulcem tkanki łącznej w naszym organizmie, a więc znajduje się niemal w całym ciele i odpowiada za budowę skóry, ścięgien, kości, stawów czy rogówki oka. To główne białko, tzw. proteina podporowa skóry – zapewnia jej młodość, elastyczność, sprężystość. Jest odporny na rozciąganie, a im więcej go mamy, tym chętniej skóra i pozostałe tkanki wracają do swojego pierwotnego kształtu.

To nie wszystko – kolagen tworzy też swoisty, sprężysty szkielet podtrzymujący i mocujący na miejscu nasze wewnętrzne organy, takie jak nerki, żołądek czy wątroba. Ponadto nasz składnik dba o odpowiednie nawilżenie skóry oraz zatrzymuje rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych i toksyn. Kolagen, ponieważ pełni bardzo dużo funkcji, występuje pod wieloma postaciami, a wyróżnia się aż 12 jego typów.

Gdy kolagenu zaczyna brakować…

Każdy organizm wytwarza naturalny kolagen, ale po 25 roku życia powoli tracimy zdolność odbudowywania włókien kolagenowych. Przyczynia się do tego także wzmożona aktywność fizyczna oraz zła dieta. Gdy zaczyna brakować tego składnika, możemy zauważyć szybsze powstawanie zmarszczek czy wypadanie włosów. U kobiet często jest jedną z przyczyn powstawania cellulitu na nogach i brzuchu.

Jak pisaliśmy na początku, kolagen odpowiada jednak nie tylko za młody wygląd. Braki kolagenu możemy odczuwać także w postaci sztywności i skrzypienia stawów czy bólu kręgosłupa. Niestety kolagen właściwie nie występuje w spożywanym przez nas jedzeniu, z kilkoma wyjątkami. Jeśli więc podpisujesz się choćby pod jednym z tych stwierdzeń, możesz spróbować suplementu diety (kolagenu w tabletkach), np. w takiej formie doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-na-stawy-kolagen/:

  • uprawiasz regularnie sport,
  • zmagasz się z przeciążeniem stawów,
  • chcesz utrzymać dobrą kondycję stawów,
  • masz więcej niż 50 lat.

Jaki kolagen przyjmować?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów kolagenowych, więc czasem wybór może przyprawić o zawrót głowy. Jak się w tym połapać? Najlepiej sprawdzać pochodzenie kolagenu, ponieważ jest ich kilka. Najlepszym kolagenem jest ten pochodzenia morskiego (hydrolizat, skóry ryb), który cieszy się najwyższą przyswajalnością. Kolagen bydlęcy czy wieprzowy jest po prostu mocniej zbudowany i przez to trochę trudniej się wchłania.

Istnieje jeszcze tradycyjna żelatyna, czyli kolagen hydrolizowany – najczęściej stosowany jest w tańszych kosmetykach i niestety nie daje tak dobrych efektów, jak jego natywny odpowiednik. Kolagen na stawy w tabletkach jako suplement mogą przyjmować wszyscy, którzy ukończyli 25 rok życia, czy narażeni są na wzmożoną aktywność fizyczną. Warto jednak najpierw skonsultować się z lekarzem jeszcze przed zakupem.

Tematem dość kontrowersyjnym jest używanie kosmetyków z kolagenem, by przywrócić i utrzymać młody wygląd. Prawdą jest jednak, że preparaty stosowane np. w kremach nie przynoszą spektakularnych efektów. Cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mogły wniknąć w głąb skóry. Czy inne formy są skuteczniejsze w kosmetyce? Pojawiają się informacje o pozytywnym wpływie kolagenu na skórę, ale przyjmowanego doustnie i w formie zastrzyków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest