Cukrzyca – objawy, rodzaje, przyczyny i leczenie

Choroba tak popularna, że chyba każdy w tych czasach słyszał o jej istnieniu. Każdy z nas zna, bądź ma w rodzinie kogoś kto zmaga się z cukrzycą. Choroba podstępna niosąca za sobą wiele skutków ubocznych, dolegliwości, a w najgorszych przypadkach nawet śmierć. Pamiętajmy, że jest to choroba też genetyczna, która w 50 % może spotkać każdego kto ma w rodzinie kogoś – kto się z nią zmaga. Dlatego zalecamy nie bagatelizować wszelkich objawów, tym bardziej jeśli któryś z członków rodziny na nią choruje. Na rozwój wpływa również zła dieta i nieprzemyślane śmieciowe jedzenie. Oznacza to, że zachorować może każdy, a złych czynników, które wpływają na rozwój cukrzycy jest wiele.

Cukrzyca – objawy

Cukrzyca jest dolegliwością metaboliczną wpływającą na zaburzenia wydzielania insuliny. Węglowodany to nic innego jak cukry, które są składnikiem naszej diety – do najważniejszych należy glukoza. Za prawidłową gospodarkę cukrami odpowiada insulina, czyli hormon wydzielany przez tzw. komórki ß wysp trzustki. Główną rolą insuliny jest zwiększanie wychwytu glukozy z krwi przez komórki organizmu. Dodatkowo hamuje transformację tłuszczów i białek do glukozy. W momencie pojawienia się defektu wydzielania insuliny dochodzi do rozwijania się cukrzycy.

Statystycznie choruje na nią około trzy miliony polaków. Z każdym rokiem ta liczba wzrasta. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawy z symptomów towarzyszącej tej chorobie i większość osób nawet nie wie, że są nosicielami cukrzycy.

Do najczęstszych objawów cukrzycy należą:

  • zmęczenie i osłabienie organizmu
  • potliwość
  • częste oddawanie moczu
  • duże pragnienie
  • napady głodu i silne łakomstwo
  • zmiany skórne
  • podwyższenie stężenia glukozy we krwi (najczęściej po spożyciu węglowodanów)
  • zaburzenia wzroku

Cukrzyca i jej rodzaje

Cukrzyca wyróżnia się w kilku postaciach choroby. Do najczęstszych zaliczane są;

  • Typ 1. – inaczej cukrzyca insulinozależna. Pojawia się często u dzieci, stanowiąc około 10% przypadków. Za występowanie odpowiedzialne jest uszkodzenie komórek, – dbających o wytwarzanie insuliny. Atakowane są przez przeciwciała czyli układ immunologiczny atakowany jest przez komórki. Jednym słowem organizm atakuje sam siebie, niszcząc struktury trzustki odpowiadające za wydzielanie insuliny. Wydzielanie insuliny przez osoby chorujące na cukrzycę typ 1 jest niewielkie. Dlatego przeżycie takiej osoby uzależnione jest od przyjmowania insuliny.
  • Typ 2. – inaczej cukrzyca insulinoniezależna. Wielokrotnie bardziej występujący rodzaj u osób chorych na cukrzycę. Aż 80 % populacji w wieku 40-50 roku życia. Działanie i wydzielanie insuliny jest zaburzone. Zmniejsza się bowiem wrażliwość tkanek na insulinę. Trzustka zwiększa wydzielanie insuliny, aż dochodzi do momentu stanu „brak regeneracji”. Wyspy trzustki przestają produkować hormon. Typ 2 uwarunkowany jest genetycznie, ale też wpływają na niego takie czynniki jak brak aktywności fizycznej i otyłość.
  • Cukrzyca ciężarnych. Choroba występująca na skutek ciąży i podwyższonego stężenia glukozy we krwi, ale ustępująca po jej zakończeniu. Grozi przedwczesnym porodem, dlatego zalecane jest szybkie jej wykrycie i dbanie o prawidłową dietę.

Hipoglikemia niebezpieczna dla życia

Hipoglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej 55mg/dl. Może on zagrażać życiu, dlatego tak ważne jest wczesne jej rozpoznanie. Objawy hipoglikemii to osłabienie, poty, przyśpieszona praca serca, co prowadzi do zaburzenia oddychania i krążenia, a w efekcie śpiączkę. Podczas stanu początkowego choremu należy podać słodzony napój np. colę. Osobie nieprzytomnej z podejrzeniem hipoglikemii należy wstrzyknąć domięśniowo 1mg glukagonu.

Leczenie i profilaktyka cukrzycy

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, żeby wykluczyć, czy potwierdzić cukrzycę jest udanie się do lekarza i wykonanie wszelkich badań pod kątem tej choroby. Jeśli wynik okaże się pozytywny – powinniśmy otrzymać od specjalisty pełną profilaktykę, rady i często również pomoce farmakologiczne, by utrzymać nasze zdrowie w dyspozycyjności.

Lekarz powinien zlecić szereg badań m.in.

  • poziom glukozy we krwi po spożytym posiłku i na czczo
  • doustne testy obciążające glukozą
  • badanie moczu
  • reakcje organizmu na podanie insuliny
  • badanie krwi w celu wykrycia przeciwciał

Musimy pamiętać, że odpowiednia dieta dostosowana do stanu zdrowia jest pierwszą z pomocy, o którą zadbać możemy my sami. Również profilaktycznie zaleca się stosowanie diety przy cukrzycy. Następną z bardzo istotnych rzeczy o jakiej nie powinniśmy zapominać jest aktywność fizyczna. Diabetolodzy zalecają przynajmniej 30 do 60 minut sportu dziennie. Ważne są również spacery, które możemy potraktować jako formę wysiłku i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Sprzyja to dotlenieniu i polepszeniu samopoczucia. Niezalecane jest spożywanie alkoholu, za to prawidłowe przyjmowanie ilości błonnika powinny być wzięte pod uwagę. Przy cukrzycy często stosowane są leki przeciwcukrzycowe i insulinoterapia. Insulinę podaje się choremu podskórnie. Służą do tego wstrzykiwacze, które ułatwiają pacjentowi szybkie zaaplikowanie zawiesiny. W porównaniu do strzykawek, które stosowane są coraz rzadziej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na cukrzyce choruje 5 % populacji. Pamiętajmy, że nie ma nic cenniejszego niż nasze zdrowie. Dlatego radzimy zmienić swoje nastawienie już dziś i apelujemy o zadbanie takich czynności jak prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia. Jesteśmy pewni, że wszelkie te działania wynagrodzą codzienne funkcjonowanie i polepszą stan naszego zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest