Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać? Jak leczyć oparzenia?

Barszcz Sosnowskiego, potocznie zwany również zemstą Stalina, znajduje się na ziemiach polskich od lat 50 XX wieku. Początkowo sadzono go w celu wytwarzania z niego paszy dla zwierząt, jednak szybko przekonano się o trujących właściwościach barszczu Sosnowskiego. Niestety, jest to roślina która niezwykle łatwo się rozprzestrzenia – niemal w każdym województwie da się odnaleźć okazy tego gatunku, jednak najwięcej znajduje się w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Roślina barszcz Sosnowskiego – krótka charakterystyka

Barszcz Sosnowskiego jest przedstawicielem rodziny selerowatych. Z wyglądu przypomina ogromny koper, mogący osiągnąć nawet cztery metry wysokości. Kielich natomiast może mierzyć nawet półtora metra średnicy. Tym bardziej należy się go wystrzegać, ponieważ laik łatwo może pomylić koper z jedną z najbardziej trujących polnych roślin – obok barszczu Mantegazziego, barszcz Sosnowskiego jest jednym z najniebezpieczniejszych gatunków chwastu w Polsce. Z reguły występuje w regionach słabo zaludnionych, czyli polach, łąkach, brzegach lasów.

Barszcz Sosnowskiego oparzenia – etapy rozwoju choroby

Barszcz Sosnowskiego uważany jest za roślinę groźną, ponieważ powoduje oparzenia – zwłaszcza w okresie kwitnięcia oraz owocowania, przy bardzo wysokich temperaturach nie jest konieczny nawet bezpośredni kontakt z rośliną. Pierwsze objawy można kontaktu z barszczem Sosnowskiego można zaobserwować już na pół godziny po zetknięciu się z rośliną. Wówczas występuje zaczerwienienie, które po kilku godzinach przeradza się w oparzenie. Następnie pojawiają się pęcherze ropne. Po kilku dniach zranione miejsce ciemnieje i ten stan może utrzymywać się nawet kilka lat. Niewykluczone jest również powstanie blizn. Dodatkowo, po zetknięciu się z barszczem Sosnowskiego mogą nam towarzyszyć takie objawy jak: nudności, bóle głowy, podrażnienie dróg oddechowych itp. Nie wolno również zapominać, że bardzo intensywny kontakt człowieka z barszczem Sosnowskiego może nawet zakończyć się śmiercią.

Co należy zrobić po zetknięciu się z barszczem Sosnowskiego – kilka praktycznych rad

Jeżeli podejrzewamy, że doszło do kontaktu z barszczem Sosnowskiego, przede wszystkim rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia fragmentu ciała, w którym doszło do zetknięcia z rośliną i pamiętając o ochronie przed światłem (jest to niezwykle istotne, ponieważ słońce może spowodować pojawienie się głębszych blizn oraz dodatkowo podrażni ranę), a następnie udajemy się do lekarza. Specjalista z pewnością zleci odpowiednie badania oraz wskaże środki łagodzące oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, której powinniśmy się strzec jak tylko możemy. Stanowi ona również znakomity dowód na to, że nie należy bezgranicznie wierzyć naturze i czasem lepiej sprawdzić kilka razy co to za roślina, niż latami odczuwać bolesne skutki po zetknięciu z nią. Tak jak nie zbieramy grzybów, których nie znamy, nie zbierajmy również nieznanych nam roślin, ponieważ jest to bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest