Bajki terapeutyczne – ich rola i rodzaje

Każdy rodzic wie jak kluczową rolę w życiu ich dzieci pełni odpowiednie wychowanie. W celu kształtowania moralności i pożądanych zachowań przyszłych pełnoprawnych członków społeczeństwa sięgają po różne metody i praktyki. Najważniejsze jest, by stworzyć dla swojej pociechy bezpieczne otoczenie, pełne ciepła, oraz zrozumienia. Dzieci często borykają się z problemami, które doprowadzają do stresu, słabego samopoczucia, a nawet zaburzonego postrzegania swojej osoby. To najważniejszy okres, w którym kształtuje się charakter, oraz postrzeganie świata. Pomocną dla rodziców metodą są bajki terapeutyczne, choć nie są jeszcze popularne. Dzięki nim można z łatwością przeciwdziałać zmartwieniom pociech.

Bajki terapeutyczne – na czym polegają?Ich rola i znaczenie

Bajki terapeutyczne, jak sama nazwa wskazuje polegają na tworzeniu opowieści, która ma na celu pomóc dziecku z konkretnymi problemami. Na przykład kreujemy bohatera, który spotyka się z identycznymi sytuacjami, jak młody człowiek. W ten sposób, nie bezpośrednio pokazujemy rozwiązania, które pociecha może wykorzystać. Przede wszystkim w łatwy sposób ukazują dziecku skomplikowane relacje zachodzące na świecie, a których samo nie jest w stanie zrozumieć. Wykorzystanie bajek wydaje się dobrym pomysłem, gdyż towarzyszą nam już od pierwszych lat życia i działają kojąco, gdy na przykład opowiadamy je tuż przed zaśnięciem. Dzięki nim wierzymy w szczęśliwe zakończenia, nabieramy bardziej optymistycznego podejścia do życia, co znacznie pomoże w okresie dojrzewania i życiu dorosłym. Udowodniono, że łatwiej akceptujemy fobie, gdy dowiemy się o istnieniu osób, które je podzielają. I tak, dziecko będzie czuło się lepiej, gdy przekona się, że chociażby rodzic również boi się pająków, czy igieł. Daje to nadzieje na przezwyciężenie naszych własnych lęków i obaw.

Istnieją różne bajki terapeutyczne, gdyż każda z nich nakierowana jest na inny problem. Mogą dotyczyć tematów zupełnie błahych, ale również niewygodnych, takich jak rozwód rodziców, zmiana trybu życia, czy kontaktu z rówieśnikami. Najczęściej dzieci boją się ciemności, nie mogą znaleźć swojego miejsca w grupie i przeżywają nocne koszmary. Jeśli odpowiednio zdiagnozujemy przyczynę złego samopoczucia możemy z pomocą kreatywności zminimalizować negatywne odczucia naszej pociechy

Jak stworzyć bajkę terapeutyczną?

Najważniejszym w bajce jest bohater. Musi on imponować dziecku, dlatego będzie chciał postępować jak on. Powinien przeżywać podobne problemy, jak nasza pociecha, ale nie załamywać się nimi i w jakiś sposób je przezwyciężać. Nie można zapomnieć również o elementach baśniowych, dzięki temu historia wyda się dla dziecka bardziej atrakcyjna. Nie można jednak wplatać ich za dużo, gdyż na pierwszym planie powinny znajdować się rozwiązania konkretnych problemów, które można zastosować w prawdziwym życiu. Zwieńczeniem bajki musi być szczęśliwe zakończenie, ale bez nachalnego morału. Najlepiej, by było proste, aby młody człowiek nie miał problemu z wyciągnięciem z bajki odpowiednich wniosków.

Bajki terapeutyczne tekst

Można oczywiście skorzystać z gotowych tekstów na internecie. Każda bajka przypisana jest do konkretnego problemu, zatem jedynym, co trzeba będzie wykonać jest określenie, z czym nie radzi sobie dziecko. Znajdziemy historie pomagające zrozumieć rozwód, śmierć, ale także rozwiązać problem nocnego moczenia, czy koszmarów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest