Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań, jakie warto wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia. Poznaj jego charakterystykę, dowiedz się, kiedy warto je wykonywać, a także jak prawidłowo przygotować się do badania moczu.
Spis treści
Na czym polega badanie ogólne moczu?
Badanie ogólne moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Wykorzystuje się je zarówno w profilaktyce zdrowia, jak i w diagnostyce wybranych schorzeń. Badanie pozwala dokonać oceny funkcjonowania układu moczowego oraz pośrednio innych układów. Badanie ogólne moczu obejmuje ocenę takich parametrów, jak:
- barwa, przejrzystość i ciężar właściwy moczu;
- obecność w moczu białka, glukozy, owalnych ciał tłuszczowych, kropli tłuszczu, ciał ketonowych, bilirubiny, urobilinogenu;
- badanie elementów upostaciowionych, takich jak erytrocyty, leukocyty, komórki nabłonka, pasma śluzu, kryształy, bakterie i inne mikroorganizmy.
Badanie ogólne moczu może obejmować również mikroskopowe badanie osadu. Wykonuje się u dzieci do 5. roku życia oraz u kobiet w ciąży (jeśli widnieje taka informacja na skierowaniu), a także w przypadku stwierdzenia:
- nieprawidłowej barwy moczu;
- zmętnienia moczu;
- ciężaru właściwego moczu powyżej 1,030;
- odczynu pH moczu powyżej 7,5;
- obecności białka, glukozy, leukocytów, krwi, baterii lub azotyny.
Kiedy zdecydować się na badanie ogólne moczu?
Badanie ogólne moczu należy do podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie, np. raz w roku – dotyczy to osób w każdym wieku, także nieodczuwających żadnych niepokojących dolegliwości. Badanie ogólne moczu należy też wykonać w przypadku ostrych, przewlekłych lub nawracających dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby układu moczowego. Należą do nich:
- bóle brzucha,
- bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego;
- częste oddawanie moczu;
- ból podczas oddawania moczu;
- obecność krwi w moczu.
Badanie ogólne moczu wykorzystuje się także w diagnostyce wielu chorób, przede wszystkim infekcji dróg moczowych i chorób nerek, a także cukrzycy czy chorób wątroby. Dlatego lekarz, który podejrzewa u pacjenta te schorzenia, może zalecić wykonanie badania ogólnego moczu w ramach diagnostyki. Badanie to wykonuje się również w ramach kontroli zdrowia kobiet w ciąży oraz przed planowanym przyjęciem pacjenta do szpitala np. na zabieg chirurgiczny.
Gdzie można wykonać badanie ogólne moczu?
Badanie ogólne moczu jest badaniem o łatwej dostępności. W celu jego wykonania można skorzystać z usług ALAB laboratoria. Korzystając z serwisu internetowego, badanie można wykupić online, a następnie udać się do wybranego spośród ponad 600 dostępnych w Polsce Punktów Pobrań. Odbiór wyników możliwy jest przez internet.
Jak przygotować się do badania moczu?
Materiałem do badania jest próbka moczu, którą należy oddać do specjalnego pojemnika, który można znaleźć w każdej aptece lub do zestawu dostępnego w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Próbka powinna pochodzić z tzw. środkowego strumienia – pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, następną porcję do pojemnika (ok. 50–100 ml), a pozostałą ilość ponownie do toalety.
Artykuł zewnętrzny.