Atak paniki – przyczyny, objawy i leczenie

Towarzyszy człowiekowi już od pierwszych dni życia. Jest ściśle związana z ludzką psychiką i emocjami. To ona ukrywa się głęboko w ludzkiej podświadomości. Może nas konkretnie sparaliżować przed działaniem, a może też powodować reakcje obronne organizmu. Nie jest możliwe przewidzenie kiedy się pojawi i zaatakuje. Jest jednym z najczęściej pojawiających się napadów lękowych. Panika jest ciekawym zjawiskiem, które to w przypadku ataku, może spowodować nawet groźny uszczerbek na zdrowiu i doprowadzić do pojawienia się chorób somatycznych. Czy naprawdę jest taka straszna, jak zwykło się o niej mówić?

Atak paniki – przyczyny

Przyczyny ataku paniki w głównej mierze zależą od samego człowieka. Panika jest bardzo indywidualną rzeczą – u jednej osoby może pojawiać się bardzo często i z dużą częstotliwością, u innej osoby z kolei, atak paniki może pojawić się tylko raz w życiu, w naprawdę wyjątkowej sytuacji. Dużo też zależy od charakteru człowieka i jego emocji. Gdy charakter jest specjalnie mocny i człowiek ten wykazuje się małą empatiom, spodziewać się można małej podatności na stres i przeżycia emocjonalne, a za tym panika może w ogóle się nie pojawić w trakcie całego życia. Mimo wszystko, można jednak wyróżnić kilka „standardowych” objawów, które to są najczęstszymi przyczynami ataku paniki. Są to min.:

 • stres
 • traumatyczne przeżycie/a
 • depresja
 • choroba własna lub bliskiej osoby
 • wypadek
 • pogoda/czynniki atmosferyczne (nie które zjawiska atmosferyczne mogą wywoływać u człowieka min. wahania nastroju)

Nie można jednoznacznie stwierdzić co było przyczyną ataku paniki w danym momencie. Bardzo częstym przypadkiem jest, że przyczyn jest kilka, bądź kilkanaście. Wyobraźmy sobie taką sytuację – wychodzimy z domu, jesteśmy spóźnieni (wcześniej też się zdarzały spóźnienia), a musimy być zaraz w pracy. Szef ostrzegał, że jeszcze jedno spóźnienie i praca się dla nas kończy. Na domiar złego, po drodze psuje nam się samochód. Właśnie w takiej chwili możemy doznać ataku paniki – jesteśmy w sytuacji bez wyjścia i nie wiemy co robić, jesteśmy bardzo zestresowani, bo możemy stracić pracę.

Co ciekawe, u człowieka może wystąpić atak paniki, spowodowany przyszłym atakiem paniki. Obawiając się nadejścia nowego ataku, sami wywołujemy przyszły atak. Wiedza na temat ataków pozwala wizualizować przyszłe ataki, przez co automatycznie się ich obawiamy.

Atak paniki – objawy

W momencie ataku paniki będziemy czuć się niesamowicie chorzy. Zacznie nam wszystko dokuczać/doskwierać, poczujemy jedną, wielką pustkę, będzie nam ciężko. W głowie pojawią się przeróżne wyobrażenia – od wspomnień, po mroczną wizję przyszłości. Dodatkowo będziemy mieli wrażenie, że ktoś lub coś nam grozi, będziemy czuć przeogromny strach.

Ale poza objawami wewnętrznymi, warto zwrócić też uwagę na objawy zewnętrze. Warto wiedzieć, jakie objawy mogą się pojawić w przypadku ataku paniki, ponieważ będziemy w stanie rozpoznać albo u siebie, albo u kogoś, zbliżający się atak paniki. Do najczęściej występujących objawów należą:

 • przyspieszony i płytki oddech
 • zimne poty
 • drażliwość i duszności
 • problem z oddechem
 • wrażenie, jakby przechodziło się zawał i miało problem z sercem
 • nudności i bladość

Oczywiście, jak każda rzecz w medycynie, wypisane wyżej objawy to tylko ogólniki, każdy może mieć zupełnie inne objawy ataku paniki. Mogą się one objawiać niestandardowymi zachowaniami ciała, jak na przykład padaczka. Warto wcześniej poznać swoje reakcje, w celu uniknięcia przykrych niespodzianek.

Atak paniki – leczenie

Czy jest możliwe leczenie czegoś, co nie wiadomo kiedy przyjdzie i czy przyjdzie lub jak uderzy? Oczywiście nie jest, ale można działać prewencyjnie. Jeżeli dana osoba cierpi na depresję lub panicznie się boi, bądź ma napady lękowe warto w takiej sytuacji udać się do specjalisty, który przypisze właściwe leki. Dobrze też skupić się na ćwiczeniach relaksacyjnych i rozluźniających, które pozwolą pozbyć się lęku.

Atak paniki jest bardzo popularnym zjawiskiem, które towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Niestety, jest on nieprzewidywalny i u każdej osoby może wyglądać inaczej. Warto wiedzieć,  jak sobie radzić oraz poznać swoje ciało i reakcje, które to pomogą nam poznać zbliżający się atak.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest