10 porad jak dbać o serce

Serce to nasz największy skarb. Warto więc odpowiednio o niego dbać. Jest na to kilka sprawdzonych sposób, o których pamiętać trzeba każdego dnia. Poznaj 10 porad dotyczących tego jak właściwie dbać o swoje serce. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jego znakomitą kondycją i to przez długi czas.

1. Zapomnij o używkach

Jest wiele nałogów, które w negatywny sposób oddziałują na nasze zdrowie. Mogą one powodować wystąpienie chorób, na które nie bylibyśmy narażeni prowadząc zdrowy tryb życia. Najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest chociażby uzależnienie od alkoholu oraz palenie papierosów. Dlatego też warto zrobić wszystko, aby wyeliminować te składniki ze swojego życia.

2. Pamiętaj o aktywności fizycznej

Do utrzymania serca w dobrej kondycji i sprawności niezwykle ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia. W tym kontekście najważniejsza jest systematyczność i regularność. Treningi i wykonywanie ćwiczeń fizycznych musi na stałe wejść do naszego życia. Bieganie, jazda na rowerze, czy nawet spacer – wszystko to pozytywnie wpływa na nasze serce.

3. Stosuj właściwą dietę

Bardzo często zjadamy dużą ilość niezdrowych potraw, które pełne są tłuszczu i soli. Warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i wyeliminować z niego te produkty, które mają niekorzystny wpływ na nasze serce. Wysokokaloryczne przekąski najlepiej jest zastąpić warzywami oraz owocami.

4. Kontroluj swoją wagę

Otyłość i nadwaga to dwaj wrogowie naszego serca. Bowiem im więcej kilogramów waży nasze ciało tym więcej pracy musi wykonywać serce. Aby uniknąć jego nadmiernego obciążenia warto monitorować swoją wagę i dostosować ją do swojego wieku oraz wysokości.

5. Mniej się stresuj

Bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie serca ma nadmierna ilość stresu. Wiadomo, że jest on nieodłączną częścią naszego życia, jednak trzeba nauczyć się radzić z nim w odpowiedni sposób. Pomóc w tym może zmiana sposobu myślenia, bowiem to w jaki sposób zareagujemy na stresogenne wydarzenia zależy tylko i wyłącznie od nas samych. To my nadajemy sens temu co nas spotyka.

6. Kontroluj poziom cholesterolu

Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może być bardzo niebezpieczny dla serca. Może on doprowadzać do pojawienia się wielu chorób układu krążenia. Warto więc przynajmniej raz na pół roku mierzyć wartość tego składnika w naszym organizmie.

7. Systematycznie mierz ciśnienie

Jednymi z najczęściej występujących schorzeń układu krążenia są problemy związane ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem krwi. Dlatego dobrym nawykiem jest codzienne mierzenie swojego ciśnienia tętniczego i zapisywanie wyników. Takie monitorowanie pozwala zaobserwować ukazywane nam przez organizm niepokojące symptomy.

8. Odpoczywaj

Nasze serce również potrzebuje odpoczynku. Dlatego też każdego dnia powinniśmy pamiętać o sobie i znaleźć czas na zrelaksowanie się i zdystansowanie od problemów. Ważna jest również odpowiednia ilość. Aby prawidłowo funkcjonować powinniśmy spać średnio po 6-8 godzin w ciągu doby.

9. Pamiętaj o lekach

Jeśli cierpi się na choroby związane z sercem, a lekarz zapisał nam konkretne leki trzeba pamiętać o ich odpowiednim dawkowaniu, zgodnym z indywidualnymi zaleceniami.

10. Żyj w zgodzie z innymi

Świadomość, że ma się blisko siebie ludzi, na których można polegać wpływa pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na kondycję naszego serca. Bądź dobry dla innych, a oni odpłacą ci tym samym.

Zastosowanie w praktyce powyższych wskazówek może okazać się zbawienne zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Dbanie o serce należy rozpocząć już w młodości – po upływie kilkudziesięciu lat szczerze sobie za to podziękujemy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest