Strawberry legs – na czym polega i jak się ich pozbyć?

Strawberry legs to pojęcie, które tłumacząc na język polski oznacza „truskawkowe nogi”. Jest to nic innego, jak występowanie na nogach małych, ciemnych kropek, które wyglądem przypominają skórkę truskawki z jej nasionami. Jakie są powody pojawienia się na skórze niechcianych plamek, jak ich unikać i przede wszystkim jak sprawić, aby nogi były gładkie i estetyczne, a ich odsłanianie nie przyprawiało nas o zakłopotanie?

Na czym polega strawberry skin legs i jakie są przyczyny jej powstania?

Zjawisko to dotyka sporej części kobiet na całym świecie i jest bezpośrednio związane z niewłaściwym doborem sposobu depilacji nóg. Kropki mogą pojawić się chociażby poprzez używanie starych, tępych maszynek do golenia, zbyt agresywne i gwałtowne ruchy, które towarzyszą usuwaniu owłosienia lub poprzez depilację „na sucho” (bez użycia preparatów do golenia).

Czynniki te najczęściej skutkują zapychaniem porów i zbieraniem się w nich zanieczyszczeń, a co za tym idzie zapaleniem mieszków włosowych, bowiem aby skóra mogła swobodnie „oddychać” wyposażona jest w pory – niewidoczne dla oka otwory skupione wokół mieszków włosowych. To przez nie na powierzchnię skóry wydostaje się pot i łój.

Jeśli skóra jest wyjątkowo sucha, to bardziej narażona na podrażnienie podczas golenia, należy więc z większą delikatnością wykonywać depilację. Suchość sprzyja również przyciemnieniu porów, przez co są one bardziej uwydatnione, szczególnie gdy będą wystawione na działanie promieni słonecznych.

Jak uniknąć powstania ciemnych plamek?

1. Złuszczanie skóry

Przed przystąpieniem do depilacji skórę warto złuszczyć, aby pozbyć się martwego naskórka. W tym celu najlepiej wykonać peeling depilowanej powierzchni, aby wygładzić skórę i usunąć zanieczyszczenia.

2. Moczenie skóry

Na 5-10 minut przed goleniem warto wymoczyć skórę w ciepłej wodzie, aby otworzyć pory.

3. Nawilżanie

Oprócz wykonywania regularnych peelingów złuszczających skóra powinna być stale nawilżana, zapobiegnie to jej wysuszeniu i nie narazi na podrażnienia.

4. Wykonuj depilację we właściwy sposób

Nie używaj stępionych maszynek. Nigdy też nie wykonuj depilacji bez użycia balsamu, żelu lub kremu do tego przeznaczonego. Nie wykonuj depilacji na suchej skórze.
Pamiętajmy również, że nie każda skóra reaguje tak samo, ważne zatem by przetestować różne dostępne metody depilacji i dopasować taką, która będzie najbardziej dla przyjazna dla skóry. W rzeczywistości udowodniono, że golenie nóg maszynką jest mniej skuteczne i higieniczne, aniżeli pozbycie się włosków wraz z cebulkami za pomocą wosku lub depilatora.

Jak pozbyć się „truskawkowych nóg”?

1. Pasta z sody oczyszczonej i maślanki

Wymieszaj równe części sody oczyszczonej i maślanki by powstała gładka, jednolita pasta. Nałóż cienką warstwę na skórę, delikatnie ją rozcierając i pozostaw na kilka minut. Soda działa oczyszczająco i odblokowuje pory.

2. Peeling z aloesu, brązowego cukru i soku z cytryny

Wymieszaj 3 łyżki cukru brązowego i 2 łyżki żelu aloesowego z 2 łyżkami soku z cytryny. Delikatnie wmasowuj peeling w skórę, następnie pozostaw go na kilka minut do wchłonięcia i zmyj. Peeling oczyści i złuszczy naskórek.

3. Białko jajka z sokiem z cytryny

Białko jajka ściąga pory, powoduje redukcję ich widoczności. Wystarczy wymieszać białko z sokiem z połowy wyciśniętej cytryny, wymieszać i nanieść bezpośrednio na nogi. Pozostawić do wyschnięcia i spłukać zimną wodą.

4. Olejek z drzewa herbacianego i olej kokosowy

Olejek herbaciany ma działanie antybakteryjne i chroni przed stanami zapalnymi skóry, działa łagodząco. Wymieszaj kilka kropel oleju herbacianego z 3 łyżkami oleju kokosowego aż do osiągnięcia gładkiej masy. Nałóż kolistymi ruchami, pozostaw na kilka minut. Spłucz ciepłą wodą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *