Skarpetki złuszczające – co w sobie zawierają i czy są bezpieczne?

Rosnące temperatury wiążą się ze zmianą zakrytego obuwia na sandały i klapki. Ponieważ w miesiącach letnich chętnie odsłaniamy stopy, warto zadbać o to, by były zadbane i wypielęgnowane. Walka z suchą i pękającą skórą nie należy do łatwych, a same nawilżanie i tradycyjne metody złuszczania czasem nie wystarczają. Ostatnio jedną z popularniejszych metod pozbywania się zrogowaciałego naskórka są skarpetki złuszczające. Czy to dobry wybór?

Dlaczego skarpetki?

Pozbycie się zrogowaciałego naskórka to pierwszy krok do zadbanych stóp. Aby preparaty nawilżające dogłębnie odżywiły skórę, w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się suchej, popękanej warstwy. W tym celu można udać się do kosmetyczki lub użyć w domu pumeksu, tarki czy frezarki. Niestety, wizyta w salonie bywa kosztowna i czasochłonna, a ścieranie naskórka w domu może prowadzić do podrażnień czy ran, jeśli robimy to nieostrożnie. Skarpetki złuszczające działają zupełnie bezboleśnie i nie są zabiegiem mechanicznym. Działają dogłębnie i dokładnie, a efekty zazwyczaj są bardzo zadowalające!

Jak działają skarpetki złuszczające?

Aplikacja produktu jest bardzo prosta – na czystych stopach zawiązujemy woreczki wypełnione preparatem złuszczającym, następnie pozostawiamy je na czas podany na opakowaniu. Preparat złuszczający to nic innego jak kwasy, które za zadanie mają pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Ponadto, skarpetki często zawierają także preparaty odżywcze i nawilżające, takie jak mocznik, olejki i inne składniki poprawiające stan skóry.
Pamiętajmy, że skarpetki złuszczające nie działają od razu! Dopiero po kilku dniach zauważymy pierwsze łuszczenie się skóry. Dlatego jeśli chcemy przeprowadzić taki zabieg przed urlopem, trzeba zaplanować go na przynajmniej dwa tygodnie przed. Sam proces łuszczenia jest całkowicie bezbolesny i praktycznie niewyczuwalny. Schodząca skóra nie wygląda jednak estetycznie, warto wtedy wybierać obuwie zakryte – również dlatego, że skóra potraktowana kwasami jest bardziej wrażliwa i podatna na przebarwienia, jeśli wystawimy ją na słońce. Nie wykonujmy peelingów ani zaraz po zdjęciu skarpetek, ani w czasie łuszczenia – naskórek zejdzie sam, bez mechanicznej pomocy.

Co zawierają?

Składy skarpetek różnią się w zależności od producenta. Zazwyczaj zawierają kwas mlekowy i glikolowy, są one odpowiedzialne za usunięcie zrogowaciałego naskórka. Podobne zadanie ma kwas salicylowy, który dodatkowo zwiększa działanie produktów nawilżających.
Producenci często dodają różne substancje odżywcze i regenerujące skórę. Przede wszystkim jest to mocznik, składnik silnie nawilżający, różne olejki (na przykład rycynowy, który regeneruje naskórek), witamina E, wyciągi roślinne czy alantoina, która działa łagodząco.

Skarpetki złuszczające – opinie i bezpieczeństwo

Kwasy zawarte w skarpetkach złuszczających nie są niebezpieczne, choć trzeba z nimi uważać i przestrzegać kilku prostych zasad. Podstawowym zarzutem wobec takiego sposobu pozbywania się zrogowaciałego naskórka jest to, że działają one na całe stopy – również na delikatną skórę jej górnej powierzchni i śródstopia, która nie potrzebuje tak naprawdę złuszczania. Wobec tego, w skutek pozbawienia stóp naturalnej warstwy ochronnej, czasami może dojść do podrażnień czy mechanicznych otarć. Poparzenia kwasami zawartymi w składzie zdarzają się niezwykle rzadko, choć są bardzo bolesne i wymagają interwencji lekarza. Uważać należy także na eksponowanie stóp zaraz po zabiegu na słońce – możemy w ten sposób nabawić się przebarwień. Nie powinno się też przegrzewać stóp ani narażać ich na otarcia.

Większość osób nie doświadcza jednak negatywnych konsekwencji stosowania kwasów. Przy ostrożnym i uważnym stosowaniu skarpetek pochodzących z pewnego źródła, prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niskie.Większość opinii o skarpetkach złuszczających to opinie pozytywne. Efekty uzyskane przez użytkowników różnią się przede wszystkim ze względu na stan wyjściowy skóry stóp oraz skład skarpetek. Niektórzy uważają, że preparat zadziałał zbyt delikatnie i nie dotarł to wszystkich warstw naskórka. Inni zaś są bardzo zadowoleni z rezultatów i stosują skarpetki złuszczające regularnie od kilku lat.

O higienę i wygląd stóp powinniśmy dbać przez cały rok, ale to właśnie latem przywiązujemy do tego szczególną wagę. Jeśli dotychczas stosowane metody nie przyniosły pożądanych efektów, koniecznie wypróbujcie skarpetki złuszczające – mogą się okazać strzałem w dziesiątkę!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest