Siwe włosy to problem, który prędzej czy później dopadnie wszystkie z nas. Może się wydawać, że jedyną odpowiednią rzeczą jaką możemy zrobić, jest zafarbowanie ich. Nic bardziej mylnego. Siwe włosy często dodają uroku i sprawiają, że wyglądamy pięknie i naturalnie. Warto jednak wiedzieć jak o nie odpowiednio zadbać.
Spis treści
Skąd się biorą siwe włosy?
Siwe włosy przybierają właśnie taki kolor, ponieważ jest to barwa, jaką ma keratyna. Keratyna to podstawowy budulec naszych włosów, dokładnie jest beżowo-biała. Kolory, które występują w młodości na naszych głowach czyli: brązowy, czarny, rudy nadaje im dopiero melanina czyli barwnik, który produkuje melanocyty. Melanina składa się z dwóch substancji:
- eumelaniny – nadającej włosom barwy czarne i brązowe,
- feomelaniny – nadającej włosom barwy żółte oraz czerwone. Wracając do melanocytów, kiedy przestają prawidłowo funkcjonować, melaniny jest we włosach coraz mniej, dlatego zaczynają one przybierać barwę keratyny i powstają siwe włosy.
Sposób na siwe włosy
Kiedy pojawiają się siwe włosy, nie możemy zapomnieć o ich pielęgnacji. Musimy się jednak zastanowić czy podejmujemy się pielęgnacji już siwych włosów czy zmieniamy kolor. W siwym włosie zamiast melaniny znajduje się powietrze, przez to wydają się bardziej suche i sztywne. Przy tym są niestety bardzo łamliwe i szorstkie. Jeśli decydujemy się pozostać przy tym kolorze, należy postawić na dogłębne nawilżenie. Wato wypróbować wszelkich maseczek, które w swoim składzie posiadają np. miód, aloes, masło shea. Dzięki niektórym naturalnym środkom można poprawić kondycję włosów, ich wygląd a nawet opóźnić proces siwienia. Niestety w głównej mierze pojawianie się siwych włosów zależne jest do uwarunkowań genetycznych, o ile za ich siwieniem nie stoi niedobór jodu albo miedzi w organizmie. Jeśli decydujemy się na zafarbowanie włosów lub delikatne wydobycie koloru, możemy to zrobić w naturalny sposób. Zrobimy to dzięki płukankom. Oto kilka z nich:
- Płukanka z orzecha włoskiego
- Płukanka herbaciano-ziołowa
- Płukanka ziemniaczana
- Płukanka rumiankowo-cytrynowa
- Wcierka lawendowa
Zdecydowanie siwe włosy potrzebują blasku. W uzyskaniu go świetnie sprawdzą się niebieskie szampony przeznaczone do siwizny. Nadają jej lekko popielaty kolor i likwidują niezbyt ładny żółty odcień. Z kolei osoby, które farbują siwe włosy powinny sięgnąć właśnie po szampony do włosów farbowanych Jeśli chodzi o mycie, siwe włosy można myć w zależności od swoich potrzeb, ale trzeba pamiętać o nakładaniu masek przynajmniej 2 razy w tygodniu.
Henna na siwe włosy
Henna to naturalny składnik, dzięki któremu bezpiecznie zafarbujemy włosy. Nie zawiera ona amoniaku, oraz innych drażliwych środków chemicznych. Dodaje objętości włosom, nie niszczy ich, a przeciwnie pielęgnuje. Główną wadą henny jest to, że nie możemy do końca przewidzieć efektu jaki da na naszych włosach. Reguły są tym bardziej zaostrzone w przypadku siwych włosów.
Według specjalistów, nie powinno się używać henny indygo, ponieważ kolor może nas mocno zaskoczyć. Po zafarbowaniu włosy mogą być zielone lub niebieskie. Dodatkowo indygo zmywa się bardzo szybko, więc kilka myć i stracimy kolor, nawet jeśli wyjdzie taki jaki byśmy chcieli. Sposobem na te niedogodności jest dwuetapowe farbowanie włosów. Często polecana jest henna Khadi. Więc możemy użyć jej lub jakiejś innej dobrej farby. Czas farbowania jest zależny od struktury włosa, czy są cienkie i czy grube. Zazwyczaj wszystko jest opisane na etykiecie, nie można jednak zdziwić się jeśli będzie to nawet kilka godzin. Drugi krok to położenie dowolnego koloru i ponowne zafarbowanie. Taki sposób jest skuteczny i nie zostawi nas z kolorowymi włosami. Siwe włosy nie muszą być utrapieniem i oznaką starzenia się, mają swój urok i warto go z nich wyciągnąć.