Dietę optymalną opracował około 1970 lekarz wojskowy Jan Kwaśniewski. Jest to dieta niskowęglowodanowa, a podstawą żywieniową są w niej tłuszcze zwierzęce. Dieta wymaga zmiany proporcji między spożywanym białkiem, tłuszczem a węglowodanami. Tych ostatnich powinniśmy jeść jak najmniej. Należy również ograniczyć jedzenie warzyw, unikać cukru (w tym owoców) i soli. W założeniu dr Kwaśniewskiego stosowanie się do jego zasad ma pokrywać potrzeby budulcowe i energetyczne organizmu, pozwala też unikać chorób. Jak jednak te założenia mają się do rzeczywistości?
Spis treści
Zasady diety optymalnej
Dietę rozpoczyna się bez okresu przejściowego, najważniejszą zasadą jest kontrolowanie spożywania węglowodanów- ich dopuszczalna ilość to 50 g na dzień. Zalecane jest jedzenie 3 posiłków dziennie, w których na 1 g białka przypada 3 g tłuszczu i 0,5 węglowodanów. Dr Kwaśniewski podzielił produkty pod względem jakościowym na jadalne- najlepsze dla człowieka i niejadalne.
Produkty zalecane ( jadalne):
- Szpik kostny, jajka (powyżej 4 na dobę), wątróbki gęsie, wątroba cielęca i wieprzowa, nerki, całe jaja, móżdżek, gęste rosoły, kawior
- Mięso wieprzowe: boczek, karkówka, salcesony, pasztetowa
- Mięso cielęce, wołowe, tłuste gęsi, wszystkie rodzaje serów (najlepiej tłuste)
- Masło, smalec gęsi, słonina, smalec wieprzowy, łój wołowy, gęsta śmietana
- Oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, orzechy włoskie, laskowe, inne orzechy, tłuste mleko (do 0,5 litra na dobę)
- Kaczka tuczona, tłusta kura, kurczaki wiejskie
- Tłuste ryby: węgorz, łosoś, makrela, tuńczyk, konserwy rybne w oleju
- Ser twarogowy chudy, chude ryby, indyk
- Jarzyny w ograniczonych ilościach
- Płyny nie zawierające cukru
Produkty niezalecane (niejadalne) :
- Cukier i słodycze
- Miód
- Owoce i przetwory owocowe (dżemy, kompoty)
- Ryż i kasze
- Chleb i pieczywo
- Kluski, potrawy mączne
- Ziemniaki, mąka ziemniaczana
- Groch i fasola
- Słodzone płyny
- Inne produkty pochodzenia roślinnego
Czy stosując tak tłustą dietę można schudnąć? Efekty diety optymalnej
Stosowanie diety Kwaśniewskiego krótkotrwale umożliwia utratę ok. 5 kilogramów miesięcznie. Jak to jest możliwe? Im bardziej tłusty produkt tym bardziej jest sycący. Pamiętając, że nie można się przejadać, a liczba dziennych posiłków nie powinna przekraczać trzech, stosujący dietę nie daje rady zjeść zbyt dużo. Dodatkowo odstawienie cukrów i soli wypływa korzystnie na zdrowie i wagę. Dieta Kwaśniewskiego stosowana przez krótki okres czasu (np. trzy miesiące) może przynieść oczekiwane skutki jeśli chodzi o utratę wagi. Przy długoterminowym stosowaniu początkowo stracone kilogramy zwykle wracają. Długotrwałe stosowanie diety Kwaśniewskiego nie jest zalecane- Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych wydało na jej temat negatywną opinię.
Opinie diety optymalnej
Dieta Kwaśniewskiego dalece mija się z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi w Polsce. Jest uboga w witaminy z grupy B, witaminę C, potas, wapń i magnez. Nadmiar tłuszczów i niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych nieuchronnie prowadzi do wielu chorób, takich jak miażdżyca. Dietetycy i lekarze są zgodni, że większość tłuszczów jedzonych przez człowieka powinna być pochodzenia roślinnego. Warto brać też pod uwagę, że dostępne dziś marketowe mięso niewiele ma wspólnego z mięsem dobrym jakościowo i nie szkodzącym zdrowiu.