Dobry skład to podstawa skutecznych kosmetyków. Jak do ocenić? Czego unikać? Podpowiadamy, jak świadomie dokonywać zakupów kosmetycznych, aby okazały się udane.
Spis treści
Jak rozpoznać dobry skład?
Zestaw kosmetyków naturalnych z reguły jest odpowiednio przez producenta opisany. Niestety nie zawsze hasło naturalne przekłada się na to co rzeczywiście znajduje się w składzie kosmetyków. To on powinien być dla nas podstawową wskazówką, które kosmetyki warte są tego, aby się nimi zainteresować. Trzeba niestety do każdego opakowania podchodzić z nieufnością, chyba że korzystasz z oferty absolutnie sprawdzonych producentów, co do których nie masz żadnych wątpliwości, że tworzą swoje produkty wyłącznie w oparciu o naturalne procedury. Niestety zdarzają się jednak również nieuczciwe marki, które hasło kosmetyk naturalny traktują wyłącznie jako chwyt marketingowy, za którym nic nie stoi. Warto więc sprawdzić, czy firma udostępnia na przykład bazę swoich surowców, czy odpowiada za kosmetyk od momentu stworzenia receptury do sprzedaży produktu. Z pomocą przyjdą z pewnością również certyfikaty, o które występować mogą właściwie jedynie produkty z naprawdę dobrym i naturalnym składem.
Z czego to jest zrobione?
Hasło zestaw kosmetyków naturalnych brzmi dobrze, pytanie jednak, czy zdajemy sobie sprawę, co się właściwie powinno pod nim kryć. Chodzi przede wszystkim o umiejętność czytania składów produktów. Kosmetyki naturalne powinny bazować na:
- naturalnych ekstraktach roślinnych – są one nie tylko bezpieczne dla ciała, skóry, włosów, ale także głęboko odżywiają, zawierają także ogromną ilość przeciwutleniaczy, a więc działają przeciwstarzeniowo, regeneracyjnie i nawilżająco.
- organicznych związkach chemicznych – nie każda chemia jest zła, jak się okazuje; chodzi jednak, aby związki, które dodawane do kosmetyków były tymi, które występują także naturalnie w naszym organizmie; obecnie jednym z najpopularniejszym z takich związków jest oczywiście kwas hialuronowy.
- olejki eteryczne – mają bezcenne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, regeneracyjne i ochronne, do kosmetyków bardzo często dodaje się olejek z drzewka herbacianego, sandałowy oraz wiele innych.
- nierafinowane olejki – tłoczone na zimno, zmiękczają i nawilżają skórę, a jednocześnie budują warstwę ochronną przeciw szkodliwym warunkom zewnętrznym; w kosmetykach naturalnych znajdziesz olej macadamia, arganowy, jojoba.
Pamiętaj jednak, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Nie oczekuj długiej listy w składzie. Paradoksalnie im jest on krótszy, tym lepiej. Wiąże się on bowiem z wysokim stężeniem konkretnych składników odżywczych. To zaś przekłada się na realne oddziaływanie na kondycję skóry czy włosów. Pamiętaj jednak, że naturalne nie znaczy automatycznie dopasowane. Skład kosmetyków naturalnych powinien odpowiadać realnym potrzebom twojej skóry.