Czy warto w codziennej pielęgnacji stosować sól do kąpieli?

Kąpiel w wannie jest przyjemnym sposobem na rozpieszczenie się po ciężkim dniu pracy, a dodatek soli, może wpłynąć korzystnie na skórę, mięśnie i stawy. Znane już od czasów starożytnych, sole do kąpieli mogą łagodzić stres i zmęczenie, rozluźniać napięcia mięśniowe, uśmierzać bole, przynieść spokój i ułatwić zasypianie. Zwykle wytwarzane z siarczanu magnezu lub soli morskiej, zawierają różne minerały, które korzystnie wpływają na organizm.

Korzyści płynące ze stosowania soli do kąpieli

Odprężające działanie słonych kąpieli to tylko jedna z wielu korzyści. Mogą być pomocne dla osób, które borykają się z bólami i sztywnością mięśni, bolącymi stawami, artretyzmem, problemami z krążeniem, bólami głowy, niepokojem i stresem, z chorobami takimi jak egzema czy sucha i swędząca skóra.

Kąpiel w słonej wodzie jest bardzo korzystna w walce z zapaleniem stawów. Łagodzi sztywność i bóle stawów i mięśni oraz znacznie ogranicza problem artretyzmu. Ponadto przynosi ulgę suchej i swędzącej skórze. Jest nie tylko korzystna w usuwaniu stanów zapalnych skóry, ale także zmniejsza jej podrażnienia.

Kąpiel z dodatkiem soli daje organizmowi dużo energii. Gdy nasz organizm nie jest w stanie uzyskać wystarczającej ilości minerałów, szybko zaczyna odczuwać zmęczenie. Sól morska i inne sole stosowane do kąpieli zawiera wystarczającą ilość magnezu, który zmieszany z wodą przywraca energię w komórkach ciała, a dzięki temu organizm pozostaje aktywny przez cały dzień. Dlatego regularne kąpiele z dodatkiem soli mogą usuwać fizyczne zmęczenie. Ponadto sól morska ma właściwości antybakteryjne, które wydalają patogeny i chronią organizm przed szkodliwymi drobnoustrojami. Tak więc kąpiel w słonej wodzie może przyczyniać się do poprawy odporności.

Przykłady soli do kąpieli

Sól morska

Sól morska to rodzaj soli, która pochodzi z odparowania wody morskiej. Dermatolodzy zalecają kąpiele z dodatkiem soli morskiej pacjentom z łuszczycą, egzemą i innymi schorzeniami skóry suchej. Kąpiele solankowe mogą zmniejszyć uciążliwe swędzenie spowodowane łuszczycą i pomoc osobą borykającym się z trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry. Kąpiel w soli morskiej jest jedną z najbardziej relaksujących i uzdrawiających rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ciała.

Sól Epsom

Sól Epsom jest znana również jako siarczan magnezu. To związek chemiczny składający się z magnezu, siarki i tlenu. Jej nazwa pochodzi od miasta Epsom w Surrey w Anglii, gdzie została pierwotnie odkryta. Pomimo swojej nazwy sól Epsom to zupełnie inny związek niż sól kuchenna. Najprawdopodobniej nazywano ją „solą” ze względu na jej strukturę chemiczną.
Ma wygląd podobny do soli stołowej, często jest stosowana jako dodatek do kąpieli, dlatego nazywana jest po prostu „sola do kąpieli”. Chociaż przypomina tradycyjną sól używaną w kuchni, jej smak jest zupełnie inny. Gorzka i raczej niesmaczna nie jest dodawana do jedzenia. Od setek lat sól ta była stosowana w leczeniu dolegliwości, takich jak zaparcia, bezsenność. Niestety, jego wpływ na te schorzenia nie jest dobrze zbadany.

Większość korzyści jakie płyną ze stosowania soli Epsom przypisuje się zawartemu w niej magnezowi, minerałowi, który nie jest dostarczany naszemu organizmowi w wystarczającej ilości. Uważa się, że sole Epsom są dobrym lekarstwem głównie na ból mięśni spowodowany nadmiernym wysiłkiem, zapalenie stawów, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, ale także przyspieszenie gojenia drobnych urazów, takich jak nadwyrężenia mięśni i zapalenie ścięgien.

Sól bocheńska

Sól bocheńska, znana też jako sól jodowo-bromowa, pozyskiwana jest z kopalni soli w Bochni, miejscowości w Małopolsce. Jej prozdrowotne właściwości znane są od lat. Kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej były wykorzystywane w medycynie ludowej jako sposób radzenia sobie z wieloma schorzeniami. Wysoka zawartość minerałów między innymi: wapnia, jodu, magnezu, bromu sprawia, że jest zalecana w leczeniu pomocniczym schorzeń reumatycznych, chorób przemiany materii, chorób układu naczyniowego i oddechowego i przy przypadłościach dermatologicznych. Sól bocheńska jest delikatna, dlatego mogą ją stosować osoby z wrażliwą skórą czy alergiami.

Czy sól do kąpieli jest bezpieczna dla każdego?

Ciepła woda z dodatkiem soli jest ogólnie bezpieczna dla większości ludzi, są jednak sytuacje, które powinny wzbudzić Twoją uwagę. Jeżeli po kąpieli z dodatkiem soli na ciele pojawi się reakcja alergiczna, taka jak wysypka lub pokrzywka, powinien to być dla Ciebie znak, żeby zrezygnować z tego typu kąpieli. Powinnaś unikać takich kąpieli także w przypadku infekcji skóry czy otwartej rany.

Sole do kąpieli działają relaksująco i zapewniają szereg korzyści kosmetycznych i zdrowotnych. Działają odprężająco, usuwają zmęczenie i rozluźniają mięśnie. Prawidłowo przygotowane są bezpieczne dla większości osób.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest