Paznokcie u stóp – jak o nie dbać w domu?

Koniec wakacji nie oznacza, że możemy przestać dbać o paznokcie u stóp. Regularna pielęgnacja sprawi zapewni nam ładny wygląd przez cały rok, a także pozwoli zapobiec poważnym chorobom. Na szczęście paznokcie u stóp nie są wymagające. Wystarczy tylko kilka prostych sposobów. Dowiedz się jakich.

Przycinanie i kształtowanie

Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto. Zapobiega to wrastaniu się ich w skórę. Jeśli zaś chodzi o piłowanie paznokci, to należy to robić krótkimi ruchami, w jedną stronę. Zrezygnujmy z metalowych pilników, jeśli mamy problemy z kruchością paznokcia. Lepszy będzie pilnik szklany lub granitowy.

Polerowanie i malowanie

Paznokcie poleruje się specjalnymi bloczkami. Poprawia to wygląd paznokcia i ułatwia aplikację lakieru. Najlepiej robić to raz na dwa tygodnie, inaczej płytka stanie się cienka i podatna na złamana. Przy malowaniu przydadzą się separatory, które pomogą w precyzyjnej aplikacji lakieru i zabezpieczą go podczas wysychania. Ważne jest nałożenie bazy i odżywki przed lakierem. Zabezpieczą one płytkę przed lakierem kolorowym i poprawią trwałość malowania.

Usuwanie skórek

Przynajmniej raz w miesiącu należy użyć pilnika, aby delikatnie zetrzeć martwy naskórek z okolic płytki. Następnie należy użyć olejku nawilżającego i wmasować go w płytkę. Nie zaleca się wycinania skórek, bo odrastają grubsze i twardsze.

Zapobieganie suchości i łamliwości

Suche paznokcie łatwo się rozwarstwiają, pękają i łamią. Przyczyną może być: nieprawidłowa dieta, zbyt częste polerowanie, częste malowanie paznokci lakierem kolorowym bez bazy, choroby nerek, anemia czy awitaminoza.
Aby pozbyć się problemu, należy wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny. Przede wszystkim dać odpocząć paznokciom od polerowania i lakierowania, używając samych odżywek do paznokci. Najlepszą alternatywą będą odżywki z ceramidami – utwardzające i uelastyczniające paznokcie.

Do diety należy wprowadzić do wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem i witaminę B, stosować można też specjalne suplementy ze składnikami wspomagającymi regenerację paznokci. Rano i wieczorem warto wcierać w paznokcie i skórki nawilżającą oliwkę.

W aptekach można kupić specjalne kremy na odbudowę paznokci. Jeżeli łamliwość paznokcia nie ustąpi, może to świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych lub grzybicy. W takim przypadku należy udać się do dermatologa lub podologa.

Moczenie stóp w roztworze

Kąpiel w specjalnym roztworze zmiękcza skórę, działa przeciwgrzybiczo i leczy odciski. Na 1 litr wody dodaj 4-5 łyżek soli Epsom i mocz w takim roztworze stopy przez 15-20 minut. Woda powinna być bardzo ciepła, ale nie gorąca.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest