Krem ochronny na zimę powinien być jednym z podstawowych elementów naszej kosmetyczki. Dobry krem ma chronić przed mrozem i wiatrem, promieniowaniem słonecznym. Powinien szybko się wchłaniać i łagodzić podrażnienia oraz odbudowywać naturalną ochronę lipidową skóry. Należy dobrać go odpowiednio do typu cery.
Mechanizmy ochronne skóry słabną zimą. Największe problemy będzie wtedy sprawiać skóra sucha, wrażliwa i naczynkowa. Krem na zimę powinien zawierać różne substancje higroskopijne (wiążące wodę w naskórku), czyli kwas hialuronowy i glicerynę. Środki te silnie nawilżają i zapobiegają odwodnianiu wody. Krem musi zawierać również sfingolipidy. Są to zalążki lipidów, które pobudzają cerę do produkcji własnych lipidów. Powinniśmy wybierać kremy półtłuste i tłuste, bo tylko takie naprawdę chronią skórę przed mrozem. W składzie kremów możemy szukać również: naturalnych olejków – olejku kokosowego, olejku sezamowego, wosku pszczelego, masła karite, emolienty. Powinny być to produkty wodoodporne, których nie zmyje padający śnieg.
Spis treści
Krem do twarzy na zimę – jaki wybrać?
W niskiej temperaturze skóra produkuje mniej łoju i dlatego jest gorzej chroniona. Skóra może się przesuszać również przez ciepłe i suche powietrze we wnętrzach. Naczynka kurczą się na mrozie i rozkurczają w cieple, dlatego mogą pękać i sprzyjać powstawaniu tzw. pajączków. Codziennie należy nakładać krem chroniący przed UVA. Dla suchej skóry idealny będzie krem natłuszczający o gęstej konsystencji. Powinien zawierać oleje roślinne takie jak awokado, wiesiołka, słodkie migdały, oliwy oraz masła np. shea lub kakaowe. Na skórę naczynkową trzeba stosować dwa kremy – jeden na naczynka, drugi ochronny. Powinny zawierać witaminę K, która zmniejsza zaczerwienienie skóry, alantoinę oraz D-pantenol, który wykazuje działanie kojące i zmniejszające podrażnienia. Dla skóry tłustej idealny będzie krem o lekkiej konsystencji, aby nie przetłuścił cery. Gruczoły łojowe pracują intensywniej zimą stąd efekt świecenia się twarzy. Wart wtedy używać bibułek lub pudrów matujących.
Podsumowując, dobry krem do twarzy powinien zawierać: naturalne oleje (np. olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, truskawek, olej arganowy), pantenol i alantoina (w kremach łagodzących i regenerujących podrażnienia), witaminę C (wzmacnia i zwęża naczynka krwionośne)), filtr przeciwsłoneczny (chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem), witaminy A i E (odżywiają i regenerują wysuszoną skórę twarzy), masło shea/masło kakaowe (chronią skórę przed wiatrem i natłuszczają ją)
Makijaż – dodatkowa warstwa ochronna
Makijaż stanowi dodatkową warstwę ochronną podczas mroźnych zim. Należy pamiętać o zastosowaniu podkładów nawilżających, które nie będą podkreślały suchej skóry. W zimowe dni szczególnie narażone są również usta. Co za tym idzie w każdej damskiej torebce, powinna znaleźć pomadka ochronna lub balsam. W ich składzie powinien się znaleźć miód, wosk roślinny i filtry przeciwsłoneczne.
Jaki krem na zimę dla dziecka?
Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i cienka. Zimą powinno się smarować buzię dziecku kremem natłuszczającym z wysokim filtrem UV. Krem powinien pozostawić po sobie tłusty film co sprawi, że ochronimy skórę przed odmrożeniem. Tłustszy krem również ciężej zetrzeć podczas zabawy. Krem dla dzieci nie powinien zawierać sztucznych barwników, zapachów i chemicznych filtrów UV. Najlepsze będą oleje roślinne i naturalne masła.