Curling jest sportem zimowym i zespołowym, rozgrywanym na prostokątnej tafli lodu. Do gry używane są kamienie. W 1998 roku curling stał się oficjalną dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich. O co chodzi ze ślizgającymi się po lodzie zawodnikami, wyposażonymi w dziwne szczotki, którymi szorują powierzchnię w celu zmiany kierunku lub przyspieszenia ruchu kamiennego przedmiotu przypominającego czajnik? Wyjaśniamy, na czym polega curling i czy warto go uprawiać.
Spis treści
Curling – sport dla szachistów?
Curling ze względu na odpowiednią strategię, złożoność i precyzję wykonywanych zagrań oraz wysokie umiejętności, nazywany jest ,,szachami na lodzie”. Sport ten powstał najprawdopodobniej w Szkocji w późnym średniowieczu. Curlingiem zainteresowani byli m.in. artyści – pisarze i malarze, którzy malowali wieśniaków rzucających kamieniami. Początkowo do gry używano płaskich głazów wyławianych z dna rzeki. Dlatego gracze mieli mniejszą kontrolę nad przebiegiem starcia i ich los zależał bardziej od szczęścia niż wielkich umiejętności. Curling cieszy się dużą popularnością w Kanadzie, Szwajcarii, Szwecji, Europie, Nowej Zelandii, Chinach czy Japonii. Co ciekawe pierwszy w Polsce tor do curlingu wybudowano w 2008 roku.
Grać może zacząć każdy, kto ma na to ochotę. Nie przeszkadza brak kondycji fizycznej czy inne popularne wymówki. Zabawa polega jedynie na pchaniu kamieni. Należy jednak bardzo uważać na lodzie, bo minie trochę czasu, zanim zaczniemy się po nim swobodnie poruszać. Warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, które nie będą krępowały ruchów i płaskie buty. Mecz trwa ponad godzinę, a na lodowisku z reguły jest chłodno. Sport ten jest odpowiedni zarówno dla panów, jak i dla pań.
Curling – zasady gry
Zawodnicy dzielą się na dwie czteroosobowe drużyny (można też rozgrywać mecze par). Jedno rozdanie wygrywa drużyna, której kamień znajdzie się bliżej środka ,,domu” (centralnego punktu okręgu przypominającego tarczę po drugiej stronie lodowiska). Mecz trwa osiem rozdań i każdy z zawodników dysponuje ośmioma czajnikami w jednej rundzie. Oczywiście wtedy, gdy gra ma charakter rekreacyjny, w przypadku mistrzostw trwa dziesięć rozdań. Kamienie przeciwników mogą być wybijane naszymi kamieniami, możemy też pilnować dostępu do środka pola. Każdy z zawodników wypuszcza po dwa kamienie na zmianę z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Ten, kto zagrywa, ma wpływ na ostateczną pozycję kamienia poprzez nadanie mu właściwej prędkości i kierunku.
Zawodnicy, biorący udział w grze to: otwierający, drugi, trzeci oraz czwarty. Wypuszczają kamienie właśnie w takiej kolejności. O zagraniach poszczególnych graczy i ogólnej strategii drużyny decyduje Skip, który pełni funkcję kapitana drużyny. Drużyna musi zdobyć jak najwięcej punktów w każdym rozdaniu (tzw. endzie). Można to zrobić, umieszczając własne kamienie jak najbliżej środka domu oraz pozostawienie ich tam aż do końca partii.
Sprzęt do curlingu
Do uprawiania tej dyscypliny używa się charakterystycznego sprzętu. Przede wszystkim okrągłych, granitowych kamieni z zamontowanym uchwytem. Dlatego popularnie są nazywane ,,czajnikami” i ważą blisko 20 kilogramów. Toczy się je po tafli lodu (długość 45 metrów i szerokość 5 metrów). W celu wyhamowania bądź przyspieszenia kamienia używa się specjalnych szczotek.
Na zbliżającą się zimę polecamy trochę aktywności fizycznej. Curling nie tylko pozwoli trochę się poruszać, ale i nauczy współpracy i strategicznego myślenia.