Dlaczego warto spróbować curlingu? Sprawdzamy zasady i opinie

Dodano: 30.12.2020 10:12
Aktualizowano: 08.12.2020 10:06
Udostępnij

Curling jest sportem zimowym i zespołowym, rozgrywanym na prostokątnej tafli lodu. Do gry używane są kamienie. W 1998 roku curling stał się oficjalną dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich. O co chodzi ze ślizgającymi się po lodzie zawodnikami, wyposażonymi w dziwne szczotki, którymi szorują powierzchnię w celu zmiany kierunku lub przyspieszenia ruchu kamiennego przedmiotu przypominającego czajnik? Wyjaśniamy, na czym polega curling i czy warto go uprawiać.

Curling – sport dla szachistów?

Curling ze względu na odpowiednią strategię, złożoność i precyzję wykonywanych zagrań oraz wysokie umiejętności, nazywany jest ,,szachami na lodzie”. Sport ten powstał najprawdopodobniej w Szkocji w późnym średniowieczu. Curlingiem zainteresowani byli m.in. artyści – pisarze i malarze, którzy malowali wieśniaków rzucających kamieniami. Początkowo do gry używano płaskich głazów wyławianych z dna rzeki. Dlatego gracze mieli mniejszą kontrolę nad przebiegiem starcia i ich los zależał bardziej od szczęścia niż wielkich umiejętności. Curling cieszy się dużą popularnością w Kanadzie, Szwajcarii, Szwecji, Europie, Nowej Zelandii, Chinach czy Japonii. Co ciekawe pierwszy w Polsce tor do curlingu wybudowano w 2008 roku.

Grać może zacząć każdy, kto ma na to ochotę. Nie przeszkadza brak kondycji fizycznej czy inne popularne wymówki. Zabawa polega jedynie na pchaniu kamieni. Należy jednak bardzo uważać na lodzie, bo minie trochę czasu, zanim zaczniemy się po nim swobodnie poruszać. Warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, które nie będą krępowały ruchów i płaskie buty. Mecz trwa ponad godzinę, a na lodowisku z reguły jest chłodno. Sport ten jest odpowiedni zarówno dla panów, jak i dla pań.

Curling – zasady gry

Zawodnicy dzielą się na dwie czteroosobowe drużyny (można też rozgrywać mecze par). Jedno rozdanie wygrywa drużyna, której kamień znajdzie się bliżej środka ,,domu” (centralnego punktu okręgu przypominającego tarczę po drugiej stronie lodowiska). Mecz trwa osiem rozdań i każdy z zawodników dysponuje ośmioma czajnikami w jednej rundzie. Oczywiście wtedy, gdy gra ma charakter rekreacyjny, w przypadku mistrzostw trwa dziesięć rozdań. Kamienie przeciwników mogą być wybijane naszymi kamieniami, możemy też pilnować dostępu do środka pola. Każdy z zawodników wypuszcza po dwa kamienie na zmianę z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Ten, kto zagrywa, ma wpływ na ostateczną pozycję kamienia poprzez nadanie mu właściwej prędkości i kierunku.

Zawodnicy, biorący udział w grze to: otwierający, drugi, trzeci oraz czwarty. Wypuszczają kamienie właśnie w takiej kolejności. O zagraniach poszczególnych graczy i ogólnej strategii drużyny decyduje Skip, który pełni funkcję kapitana drużyny. Drużyna musi zdobyć jak najwięcej punktów w każdym rozdaniu (tzw. endzie). Można to zrobić, umieszczając własne kamienie jak najbliżej środka domu oraz pozostawienie ich tam aż do końca partii.

Sprzęt do curlingu

Do uprawiania tej dyscypliny używa się charakterystycznego sprzętu. Przede wszystkim okrągłych, granitowych kamieni z zamontowanym uchwytem. Dlatego popularnie są nazywane ,,czajnikami” i ważą blisko 20 kilogramów. Toczy się je po tafli lodu (długość 45 metrów i szerokość 5 metrów). W celu wyhamowania bądź przyspieszenia kamienia używa się specjalnych szczotek.

Na zbliżającą się zimę polecamy trochę aktywności fizycznej. Curling nie tylko pozwoli trochę się poruszać, ale i nauczy współpracy i strategicznego myślenia.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Ćwiczenia na prosty kręgosłup – jak zniwelować wadę postawy?

09 stycznia 2022

Problemy z kręgosłupem są dziś powszechnym zjawiskiem. Przyczyniają się do tego: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, szkodliwe nawyki związane z postawą. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasz kręgosłup – skutki mogą być opłakane. Bóle kręg...więcej

Zipro – przegląd najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń

19 grudnia 2021

Regularne wykonywanie ćwiczeń to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. Obecnie każdy może włączyć do swojej codziennej aktywności trening na urządzeniach. Nie musisz odwiedzać siłowni, ponieważ większość takich sprzętów bez problemu ustawisz we wł...więcej

Prezent dla rowerzysty – najciekawsze propozycje z rowerowego sklepu internetowego!

19 grudnia 2021

Podarunek, który nawiązuje do pasji, zainteresowań czy hobby obdarowywanego to zawsze idealny wybór. Jeśli bliska Ci osoba uwielbia jazdę na rowerze, uprawia ją regularnie lub jest wyczynowcem, postaw na prezent związany z jednośladem. Sprawdź, co wa...więcej

Roller do masażu – sprawdzony sposób na regenerację ciała

07 grudnia 2021

Rolowanie mięśni i powięzi to metoda, którą pokochali zawodowi sportowcy oraz rehabilitanci. Wałki i piłki do masażu doskonale sprawdzają się także przy domowej fizjoterapii. Regularne automasaże pozytywnie wpływają na elastyczność stawów i mięśni, ł...więcej