Jak zadbać o paznokcie w domu? Doradzamy!

Istnieje pogląd, że zadbane paznokcie dobrze świadczą o kobiecie, a brzydkie dłonie sugerują że nie dba ona o siebie. Nie muszą być długie i zawsze pomalowane, ale zadbane, czyste i spiłowane paznokcie to podstawa pielęgnacji dłoni nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Podstawowe zabiegi nie muszą jednak wiązać się z drogimi wizytami u kosmetyczki. O piękne paznokcie na lato, wiosnę, jesień, czy zimę można w łatwy sposób zadbać w domowym zaciszu. Dwa podstawowe kroki do pięknych dłoni i paznokci to pielęgnacja i dieta. Aby mieć pewność, że nasze paznokcie są dobrze odżywione powinniśmy zadbać o obie te rzeczy.

Spis treści

Pielęgnacja

Do właściwego zadbania o paznokcie będziemy potrzebować kilku akcesoriów. Są to pilniczki, blok polerski, patyczki do skórek, cążki oraz odżywka do paznokci i opcjonalnie lakiery. Te kilka rzeczy wystarczy, aby samemu zrobić piękny manicure. Przed przystąpieniem do zabiegu najlepiej zmoczyć dłonie, aby stały się bardziej miękkie. Następnie przechodzimy do piłowania. Dwie rzeczy o jakich należy pamiętać to wysuszenie dłoni przed piłowaniem oraz piłowanie tylko w jedną stronę. Skracać paznokcie należy pilnikiem o dużej ziarnistości, a skracając, nadawać paznokciom pożądany kształt. Kształty paznokci, z których możemy wybierać to owalny, kwadratowy, spiczasty lub okrągły. Wszystko zależy od naszych upodobań. Następnym krokiem jest odsunięcie skórek przy użyciu drewnianego patyczka. Zadarte skórki można usunąć za pomocą cążek. Nie zaleca się jednak zbyt często wycinać skórek, ponieważ przyspiesza to ich narastanie. Po tym płytkę powinniśmy wyrównać polerką (również nie należy robić tego częściej niż konieczne, ponieważ osłabia płytkę) i odtłuścić, a na koniec nałożyć odżywkę. Jeśli zdecydujemy się malować paznokcie na konkretny kolor to jest to następny krok. Jeśli nie, podstawowa pielęgnacja jest skończona. Zajęła tylko kilka minut, a nasze dłonie wyglądają o wiele lepiej.

Oprócz opisanego wyżej zabiegu pielęgnacyjnego warto pamiętać o regularnym nawilżaniu dłoni. Po każdym kontakcie z wodą, np. po zmywaniu naczyń, myciu rąk, należy nałożyć na nie krem nawilżający, najlepiej z filtrem, aby zapobiegać starzeniu się skóry. Nie powinniśmy częściej niż to konieczne narażać rąk na kontakt z gorącym powietrzem, np. suszarek do włosów, a podczas sprzątania pamiętajmy o rękawiczkach ochronnych. Raz na jakiś czas warto wykonać domową maseczkę na dłonie. Rodzajów takich maseczek do wyboru jest wiele, może to być mieszanka oliwy z oliwek i cytryny, wosk pszczeli, olej rycynowy lub napar z kopru. Jeśli znajdziemy jeszcze chwilę czasu, dobrym rozwiązaniem będzie peeling dłoni..

Dieta

Za zdrowy wygląd paznokci w dużej mierze odpowiada dieta. Powinna być ona bogata w wapń, białko, żelazo, cynk, witaminy A, B, E oraz krzem. Aby mieć pewność że wszystkie te składniki znajdują się w naszej diecie, warto jeść duże ilości cytrusów, bananów, kiszonek, orzechów, pestek i świeżych warzyw. Jajka i zboża dostarczą organizmowi potrzebnych witamin z grupy B, a kakao oraz suszone owoce – witamin A oraz E. Aby dbać o zdrowie paznokci, zaleca się również jedzenie dobrej jakości czerwonego mięsa, ryb, wątróbki, nabiału pełnotłustego. Napojami, po które sięgamy powinny być woda, skrzyp polny, pokrzywa oraz świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne.

Dbanie o paznokcie w domu nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy, że zadbamy o ich odpowiednią pielęgnację oraz będziemy zdrowo się odżywiać. Warto też dostosować długość paznokci do stylu życia. Jeśli dużo pracujemy na komputerze, krótkie paznokcie będą zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji, nie będą się też łamały i rozdwajały od ciągłego stukania nimi w klawisze. To, w połączeniu ze sposobami opisanymi wyżej pozwoli już zawsze cieszyć się pięknymi dłońmi, których inni będą nam zazdrościć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest