Wózek dla bliźniąt – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki jest najbardziej optymalny sposób dostania się z jednego punktu do drugiego, mając przy sobie dwójkę niesfornych maluchów? Tak, wsadzenie swoich pociech do wózka i przemierzanie ulic z uśmiechem na twarzy. Istnieje cała masa różnych typów podwójnych wózków. Z założenia są to wózki dla bliźniaków, jednak niektóre modele umożliwiają dostosowanie sprzętu w taki sposób, abyś mogła przewozić dzieci w różnym wieku, na przykład dwulatka z niemowlęciem. Pozostaje rozważyć, która opcja jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie i Twoich dzieci.

Wiek dziecka a wybór wózka

Na początku weź pod uwagę różnicę wieku pomiędzy Twoimi dziećmi. Jeżeli jest ona niewielka – możesz wykluczyć jednoczesne korzystanie z opcji siedzącej i stojącej. Jeśli jednak różnica wieku pomiędzy rodzeństwem wynosi ponad rok czasu – niestety, ale na tym etapie musisz zrezygnować z brania pod uwagę niektórych modeli. Nie wszystkie podwójne wózki są w stanie zmieścić zarówno starsze dziecko, jak i noworodka – dotyczy to większości wózków parasolowych, w których niemożliwe jest zmieszczenie dwójki dzieci o różnej wielkości. Przed zakupem koniecznie sprawdź limity wagowe – w przypadku, gdy jedno z dzieci jest w wieku przedszkolnym albo po prostu zamierzasz użytkować wózek przez całe lata, limit wagowy nie powinien być niższy niż 40 kilogramów.

Jeżeli nie dotyczy Cię różnica wieku pomiędzy dziećmi – masz znacznie większe pole manewru w kwestii wyboru odpowiedniego wózka. W zależności od Twoich potrzeb i preferencji, możesz wybierać w wózkach z parasolami, tandemami lub w wózkach, w których dzieci są umieszczone obok siebie.

Dopasowanie wózka do trybu życia

Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z wózka. Jeżeli często poruszasz się schodami lub wsiadasz i wysiadasz z samochodu, zwróć uwagę na poręczność sprzętu, na którego zakup się decydujesz. W tym miejscu odradzam wszelkie wózki terenowe, które przez sporą wagę prawdopodobnie okażą się strzałem w kolano i po tygodniu użytkowania będziesz przeklinać siebie w myślach za dokonanie takiego wyboru. Wózki terenowe są dedykowane głównie poruszaniu się w obrębie sąsiedztwa – są solidne, dzięki czemu nadają się na nierówne nawierzchnie i trudne tereny. Za to idealnym rozwiązaniem dla osób mobilnych jest podwójny wózek z parasolem, którego konstrukcja jest znacznie lżejsza i łatwiejsza do zapakowania w bagażniku.

Kwestia finansowa

Budżet, jakim dysponujemy, jest kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem wózka – rozważ, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na wózek dziecięcy. Chociaż poszczególne modele mogą różnić się cenowo, z reguły modele wózków terenowych będą znacznie droższe od wózków z parasolem. Jeżeli budżet jest dla Ciebie kwestią kluczową, a starsze dziecko jest wystarczająco duże, żeby w trakcie spaceru stać – może warto zastanowić się nad wyposażeniem posiadanego wózka w specjalną dostawkę, którą mocuje się z tyłu, aby starsze dziecko miało możliwość stać między Tobą a wózkiem.

Rodzaje podwójnych wózków i ich specyfikacja

Przy zakupie podwójnego wózka zastanów się, jak chciałabyś, aby Twoje dzieci znajdowały się względem siebie. Możesz wybierać między wózkami, w których dzieci siedzą obok siebie lub jedno za drugim.

W przypadku pierwszej opcji, czyli wtedy, gdy dzieci siedzą ramię w ramię, unikniemy sporów o to, kto siedzi z przodu, a kto z tyłu, co jest częstym problemem w przypadku starszych dzieci. Poza tym, poruszanie się takim wózkiem jest stosunkowo łatwe, chociaż przeszkodę mogą stanowić wąskie przejścia i drzwi.

Tandemy, czyli wózki, w których dzieci siedzą jedno za drugim, umożliwiają łatwiejsze manewrowanie między sklepowymi półkami lub w wąskich korytarzach. Nie będzie również problemu z przejściem przez drzwi. Niestety, problematyczne może okazać się poruszanie się po krętych ulicach, w których często trzeba ostro skręcić.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom wózków podwójnych. Wybór jest tak samo szeroki, jak w przypadku wózków standardowych, więc jest nad czym się zastanawiać.

Wózek terenowy

Wózki terenowe cechują się wytrzymałością. Świetnie radzą sobie na bruku, szlakach turystycznych i innych, trudnych nawierzchniach. Solidna konstrukcja jest zarówno zaletą, jak i wadą takich wózków, ponieważ są ciężkie i mogą być naprawdę drogie.

Wózek uniwersalny

Wózki uniwersalne są częstym wyborem wśród rodziców. Co prawda, nie są tak bardzo wytrzymałe, jak wózki terenowe, jednak są o wiele bardziej poręczne. Tego typu wózki zwykle mają sporo miejsca na przechowywanie.

Wózek biegowy

Są to wózki trójkołowe dla rodziców, którzy chcieliby uprawiać sport ze swoimi dziećmi od najmłodszych lat – tego typu wózek jest idealny dla zapalonych biegaczy. Wózki biegowe są lekkie, dzięki czemu łatwo je pchać. Duże koła zapewniają płynną jazdę. Niestety, należą do jednego z droższych typów wózków dziecięcych.

Wózek parasolowy

Takie wózki są lekkie i mobilne – bardzo łatwo je złożyć. Świetnie sprawdzi się w przypadku rodziców, którzy kochają podróże i często wybierają się na wyjazdy z dziećmi. Jest to główne przeznaczenie wózków parasolowych – raczej nie zdają egzaminu w codziennym użytkowaniu. Niektóre modele mają tak niskie limity wagowe, że nie możemy liczyć na zmieszczenie w nim przedszkolaka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest